'Ieraudzīju un viss – saslimu.' Par mīlestību pret samojediem stāsta audzētāja
Foto: Privātais arhīvs

Tos, kuri ar samojediem, mīļi dēvētiem par sammijiem, vēl nav pazīstami, nereti samulsina šķirnes nosaukums. Rodas asociācijas ar krievu valodas vārdu "самоeд", ko varētu tulkot kā pašēdājs. Paraugoties uz piemīlīgo un draudzīgo kuplā, sniegbaltā kažociņa īpašnieku, grūti iedomāties, kā šo vārdu varētu ar viņu sasaistīt. Patiesībā šķirnes nosaukums esot cēlies no ņencu vārda "Saam-jedna", kas nozīmē "Sāmu zeme". Baltie suņi savulaik bijuši šīs ziemeļu tautas uzticami draugi, pat gulējuši ņenciem blakus un kalpojuši par "sildītājiem".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aicināju uz sarunu samojedu audzētavas "Kenventaki" saimnieci Ramonu Kārkliņu, lai uzzinātu par šiem skaistajiem suņiem vairāk.

- Kā sākās jūsu aizraušanās ar samojediem?

Ramona: "Kādreiz mums bija kollijs, tad seši kokerspanieli. Kad tie novecoja un devās citos medību laukos, nolēmām – viss, ar suņu audzēšanu vairs nenodarbosimies. Tikai... kādu vienu iegādāsimies, lai mājās nebūtu skumji un varētu turpināt savu hobiju – apmeklēt suņu izstādes.

Vēlējāmies citu šķirni, kādu augumā lielāku suni. Tas bija 2002. gadā, kad kopā ar draugiem devāmies uz suņu izstādi "World Dog Show" Amsterdamā, Nīderlandē bet turpceļā iegriezāmies citā izstādē Brno, Čehijā – tāpat vien, apskatīt, kas šajā vietā interesants notiek. Un tur pirmoreiz tik tuvu ieraudzīju samojedu. Ieraudzīju un viss –"saslimu". Mistiski, bet acumirklī kļuva skaidrs – šī būs mana šķirne!

Būtībā ar samojedu ir kā ar velniņu – ja atdosi tam mazo pirkstiņu, viņš paņems visu roku. Šajā gadījumā gan precīzāk būtu teikt – visu sirdi.

Brno arī iepazinos ar samojedu audzētāju Janu Fulerovu no Slovākijas, apmainījāmies ar adresēm, sākām sarakstīties. No kuras vēlāk iegādājos jau savu otro un titulētāko suni Mačo.

- Bet, kā pie jums nonāca pirmais samojeds? Pastāstiet par viņu vairāk.

Tajā pašā gadā mūsu mājās ienāca pirmais samojeds Arabella (pilnā vārdā – Alba Arabella Vidnavska Zare). Kucīte tieši pirms baltajiem Ziemassvētkiem ieradās pie mums no Čehijas audzētavas "Vidnavska Zare". Arabella ar savu labestību un raksturīgo sammiju iezīmi – smaidu lika mūsu ģimenei biežāk smaidīt un kļūt pozitīvākiem.

Arabella ir pirmais Latvijas sammijs – suns terapeits. Kad kopā likām eksāmenu Polijā, eksaminētāji atzīmēja, ka milzīgs prieks skatīties uz suni, kurš uzdevumus pilda nevis tāpēc, ka liek, bet tāpēc, ka patīk.

Ļoti skumstu pēc viņas, bet diemžēl nav lemts mūsu četrkājainajiem draugiem dzīvot saules mūžu. Taču ir liels gandarījums, ka viņas mazie, baltie kucēni ir nokļuvuši pie visvislabākajiem saimniekiem, kā arī turpina mammas iesākto ceļu, kļūstot par labiem terapijas suņiem.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form