Suns, kuru franču armija izmantoja pasaules karos – čaklais boserons
Foto: Shutterstock

Tiek vēstīts, ka pirms 1889. gada boseroniem, līdzīgi kā briāriem, piemita slikta slava. Lai arī viņi tika uzskatīti par lieliskiem, drošsirdīgiem un labiem darba suņiem, abu suņu šķirņu pārstāvjiem bija nelāgs ieradums – sakost jebkuru, kas tuvosies viņa sargājamajiem lopiem. Tāpēc īpaša uzmanība tika vērsta uz suņu rakstura uzlabošanu un tā padarīšanu "maigāku". 1889. gadā arī definēts šķirnes standarts.

Lai arī pirms tam boseroni un briāri tika savā veidā savienoti, 1911. gadā izveidots klubs, kas apvieno tikai boseronus.

Jau pieminētās drošsirdības un bezbailības dēļ suņus izmantoja arī kara laikā. Viņi ir ne tikai lieliski ganu suņi, bet arī labi palīgi kara ziņojumu piegādāšanā, mīnu noteikšanā, ienaidnieka pēdu sadzīšanā. Daudzām suņu šķirnēm ir raksturīga darbošanās ārpus vēsturiski zināmajām darbības jomām (piemēram, ganu un aitu suņi jau gadiem ilgi veiksmīgi darbojas gan dažādos dienestos, gan cilvēku glābšanā), tāpēc arī boserons nav izņēmums. Suns ir viegli apmācāms, tāpēc ticams, ka saimnieks varēs sunim iemācīt dažādas komandas un izpildīt vieglākus un sarežģītākus uzdevumus.

Lai arī boseronu darba spējas un rakstura īpašības novērtētas gadsimtiem ilgi, šķirne joprojām uzskatāma par retu. Tās pārstāvji nav bieži sastopami visā pasaulē, bet tiek atzīta viņu sargāšanas spēja, darbība ganībās, kā arī būšana par mājas mīluli. Francijā suņus izmanto arī policija un armija, turklāt franču karavīri tieši šīs šķirnes pārstāvjus izmantojuši kara vajadzībām. Tiek īpaši uzsvērta suņu spēja uzdevumus izpildīt bez vilcināšanās, kas novērtēta pat lielāko karu laikā.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form