
Sarūpējuši bagātīgu svētku galdu un ap to pulcējot gan cilvēkus, gan četrkājainos draugus, suņu saimnieki nereti ar gaļas gabaliem, desiņām un pīrādziņiem pacienā savus mīluļus. Turklāt reizēm saimniekus pārņem ziņkāre – kā suns reaģēs uz alu? Tomēr Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Veterinārās klīnikas veterinārārste Linda Kokoreviņa atgādina, ka ne visi pārtikas produkti no cilvēka galda ir sunim paredzēti. Turpinājumā speciālistes komentārs.
"Jāņem vērā, ka katra dzīvnieka organisms uz vieniem un tiem pašiem produktiem var reaģēt dažādi – citam vistas gaļa izraisa ādas problēmas, citam piena produkti izraisa caureju. Tādēļ, ja atrodies svētku viesībās un vēlies iedot našķi svešam dzīvniekam, pajautā tā īpašniekam atļauju. Šķietami nevainīgs našķis var izraisīt ļoti nepatīkamu pēcsvētku laiku dzīvniekam. No svētku galda sunim drīkst iedot svaigo sieru (mocarellu, biezpiena sieru), svaigu vai bez garšvielām un sāls vārītu gaļu, dārzeņus (ja dzīvnieks ir pieradis tos ēst arī ikdienā). Desiņas, šašliki, marinādes un marinēta gaļa, pīrādziņi un alus nav piemēroti dzīvniekiem. Paturi prātā, ka nekādā gadījumā suņiem nedrīkst dot sīpolus, tie suņiem ir bīstami, tādēļ uzmanies no šašliku marinādes izmešanas komposta kaudzē vai citā sunim pieejamā vietā.
Veterinārārstu viedokļi par kaulu došanu suņiem atšķiras. No vienas puses, kaulu graušana uzlabo zobu stāvokli – pastiprinās siekalu izdalīšanās, kā arī mehāniski tiek notīrīts zobu aplikums. Turklāt kauli ir dabisks kalcija avots un aktīva nodarbe. Tomēr, lai kauli efektīgi pārstrādātos un derīgās vielas uzsūktos zarnu traktā, suns pie kaulu izēdināšanas ir jāpieradina pakāpeniski. Pēkšņa liela apjoma kaulu saēšanās var izraisīt aizcietējumu un grūtības izkārnīties. Turklāt kauli nav pilnvērtīga barība sunim! Tie var būt viena no barības devas sastāvdaļām līdzās gaļai, dārzeņiem un graudaugiem. No otras puses, kaulu graušana ir potenciāli bīstama, jo kāda kaula fragments var iesprūst barības vadā vai zarnu traktā. Nosacīti "drošāki" ir lielie stobrkauli – liellopa vai cūkas pleca un ciskas kauls. Nelieli, šķembaini, viegli lūstoši kauli ir bīstamāki – suņi parasti tos nesakoda un norij veselus.

Alus, tāpat kā citi alkoholu saturoši dzērieni ir ne vien nevēlams suņiem, bet pat bīstams! Suņa organisms nav spējīgs pārstrādāt etanolu tā, kā to spēj cilvēka organisms, turklāt vairums suņu ir izmērā būtiski mazāki par pieauguša cilvēka izmēru, tāpēc izraisīt saindēšanos ar etanolu var pat ar nelielu alkohola daudzumu. Etanols var izraisīt aknu un nieru bojājumus, mentālu depresiju līdz pat komai, sirds apstāšanos. Suns var iet bojā saindēšanās dēļ. Nedodiet sunim alkoholu, bet atrodiet citus veidus, kā jautri pavadīt laiku ar savu mīluli!
Suņu alus ("Snuffle Dog Beer", ražots Beļģijā) sastāvā ir ūdens, liellopu vai vistas gaļas buljons un miežu iesala ekstrakts, kas piešķir alum raksturīgo smaržu. Tas nav gāzēts un nesatur alkoholu, suņiem tas nav bīstams. Jāatceras, ka tas tomēr ir našķis, tāpēc nav piemērots ikdienas maltītēm, neskatoties uz to, ka suņu alus ražotājs aicina alu suņiem dot katru dienu. Bezalkoholiskais alus, kas paredzēts cilvēku patēriņam, ir gāzēts, tas satur apiņus, kas ir toksiski suņiem. Tas tomēr var saturēt nedaudz alkohola (par bezalkoholisku alu tiek nosaukts alus, kas satur ne vairāk kā 0,5 tilpumprocentus alkohola), tāpēc tas nav piemērots suņiem.
Svētkiem raksturīgu slimību nav, tomēr esmu novērojusi, ka dzīvnieku īpašnieki attiecībā uz saviem mīluļiem svētku laikā gan ir izklaidīgāki un neuzmanīgāki. Svētkiem ir raksturīgs traumatisms (satiksmes negadījumi, dažāda rakstura brūces, savainojumi), svešķermeņu apēšana (eglīšu rotājumi Ziemassvētku laikā, olas Lieldienās), dzīvniekiem nepiemērotu ēdienu izbarošana, kas pēcsvētku laikā rezultējas ar vemšanu un caureju. Vasaras saulgriežu laikam raksturīga arī pārkaršana, kukaiņu un čūsku kodumi. Pacientu pieplūdumu LLU Veterinārajā klīnikā spilgtāk izjūtam pirmssvētku un pēcsvētku laikā, tomēr arī svētku dienās klīnikā dežūrē veterinārārsts, lai sniegtu neatliekamo palīdzību akūtos gadījumos."