Kaķi un ūdens – kāpēc mīluļi no tā baidās un ko darīt saimniekiem
Foto: Shutterstock

Tie saimnieki, kas kaut reizi būs mazgājuši savus kaķus, noteikti zinās, ka daudziem mīluļiem saslapināties nemaz nepatīk. Ūdeni viņi uztver gluži kā biedu, no kā iespējami ātrāk jātiek vaļā. Lai arī vairumam kaķu tiešām nepatīk mazgāties vannā, ir pat atsevišķas kaķu šķirnes, kas labprāt paši dodas peldēt un nemaz nesmādē ūdeni.

Izrādās, nepatikai pret slapjumu iemesls varētu būt meklējams jau tālā pagātnē. Kaķu uzvedības konsultante Ingrīda Džonsone portālam "Catster" atklājusi, ka kaķiem ūdens, saprotams, var interesēt un raisīt ziņkāri, taču vēsturiski šie dzīvnieki attīstījušies sausā, pat izkaltušā vidē. Ticams, ka kaķiem nav radusies spēcīga peldēšanas tieksme, lai arī atsevišķiem sugas pārstāvjiem tā tomēr varot būt visai izteikta. Šo pieņēmumu apstiprinājusi arī speciāliste Paula Garbere: "Mūsdienu mājas kaķi attīstījās no tuksnesī dzīvojošiem kaķiem, kuriem ar ūdeni nebija liela pieredze."

Pretēji kā daudziem suņiem, kuru spalva ātri nesaslapinās un ūdeni teju vai atgrūž, kaķi slikti pacieš slapjumu, savukārt tas ietekmē mīluļu ķermeņa temperatūru, skaidrojusi Džonsone. Vai tad kaķis vēlēsies labprātīgi būt ilgstošā slapjumā un aukstumā? Domājams, ka ne.

Lai arī kaķu mazgāšana var sagādāt problēmas un saskrāpētas saimnieka rokas, tiek uzskatīts, ka, piemēram, Bengālijas un Savannas kaķi labprāt atrodas ūdenī un ar to spēlējas. Tāpat Turcijas Vana kaķis un Turcijas Angoras kaķis bieži būs atrodams ūdens tuvumā. Plašāk par citām kaķu šķirnēm, kurām patīk ūdens, var lasīt šeit.

Kaķi un ūdens – kāpēc mīluļi no tā baidās un ko darīt saimniekiem
Foto: Shutterstock

Ko saimnieks var darīt, lai kaķim ūdens iepatiktos? Speciālistes paudušas, ka mīluļus var pieradināt pie atrašanās ūdenī, ja vien to sāk darīt jau laikus, kamēr peļu junkuriņš ir vēl pavisam mazs. Tādējādi kaķis apradīs pie sajūtas un slapjuma un, ticams, tik sparīgi nepretosies. Taču tas jādara ar mēru, nevajadzētu kaķi katru dienu stundām ilgi turēt ūdenī. Tāpat jāievēro, lai ūdens nebūtu ļoti auksts, tas pavisam noteikti kaķim nepatiks. Var pat sākt ar palielu bļodu, kurā ieliets ūdens. Ar dažādu palīgrīku, piemēram, kāruma vai spēļu mantiņas palīdzību var kaķi ievilināt bļodā ar ūdeni, bet, rūpīgi vērojot mīluļa izturēšanos, ar laiku ūdens daudzumu palielināt. Visbeidzot, kā teikušas ekspertes, lielo bļodu jau var nomainīt pret vannu.

Lai arī mazgāties daudziem četrkājainajiem draugiem varētu nepatikt, spēles ar ūdeni gan patiks pat tam kaķim, kas saslapināt visu ķermeni nemaz nevēlas, vēstīts "Petful". Atliek vien atvērt ūdens krānu, lai tecētu ūdens strūkla, un kaķis jau atradīs vietu līdzās izlietnei, mērcēdams ķepu tekošajā straumē. Iespējams, daži saimnieki būs pamanījuši, ka kaķis nevēlas dzert ūdeni no viņam atstātā trauciņa, bet tieksies tvert ūdeni, kas tek no krāna. Arī tam ir saistība ar kaķu "iepriekšējo dzīvi" savvaļā, kur, kā šķiet, lielāka uzticība tikusi veltīta tekošam (upei, strautam), nevis stāvošam ūdenim. Plašāk par to, kāpēc kaķi izvēlas ūdeni dzert no krāna, var lasīt šeit.

Varētu šķist, ka mājas mīlulis ikdienā to vien dara, kā mazgā pats savu spalvu, taču ieteicams kaķi mazgāt vismaz reizi četros mēnešos. Plašāk par to, kā un cik bieži mazgāt kaķi, var lasīt šeit.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form