Foto: Shutterstock
Kaut lapas jau lēnām sāk iekrāsoties dzeltenās krāsās un kalendārs ziņo, ka straujiem soļiem tuvojas rudens, karstie laikapstākļi liek mums justies gluži kā vasarā. Kad ārā valda tāds karstums kā šonedēļ, ir ļoti svarīgi dzert daudz ūdens. Tas palīdz atvēsināties un pasargā no dehidratācijas, kura var izraisīt nopietnas veselības problēmas ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem.

Ne velti pastāv teiciens "bez ūdens nav dzīvības", jo bez tā uz planētas Zeme vispār nepastāvētu dzīvība. Ūdenim ir daudz nozīmīgu funkciju: tas izvada kaitīgās vielas no organisma, veicina derīgo vielu piesaisti, nodrošina termoregulāciju, normālu sirds un asinsvadu sistēmas funkcionēšanu, kā arī veic daudzas citas svarīgas darbības. Ūdens ir vajadzīgs ne tikai mums cilvēkiem, bet arī mūsu mājas mīluļiem. Šajā rakstā mēs, iedvesmojoties no portāla "Dogcatfan" un aprunājoties ar "SIA Vet" klīnikas vetārsti Kristīni Borodu, uzzināsim, cik ilgi kaķis var iztikt bez ūdens un kādas sekas var izraisīt atūdeņošanās.

Cik ilgi kaķis var izturēt bez ūdens?

Kā zināms, cilvēks bez ūdens var izdzīvot maksimums nedēļu, bet dažreiz letāls iznākums no atūdeņošanās iestājas jau diennakts laikā pēc tam, kad šķidrums nav nokļuvis organismā. Taču dzīvnieki bez ūdens var iztikt īsāku laika posmu. Mājdzīvnieki bez dzeršanas var izturēt no divām līdz piecām diennaktīm un ne vairāk. Šo starpību ietekmē daudzi faktori: cik silts ir telpā, vai kaķim ir iespēja citādā veidā iegūt kaut kādu šķidrumu (piemēram, apēst kādu dārzeni vai padzerties mazliet no peļķes). Turklāt nav mazsvarīgs arī dzīvnieka kopējais veselības stāvoklis, piemēram, ja kādu iemeslu dēļ ir vemšana un/vai caureja, atūdeņošanās notiks gana strauji. Bet pavisam mazi kaķēni un vecāki kaķi ar veselības problēmām var aiziet bojā jau pēc diennakts vai divām.

Kaķim nepieciešamais ūdens daudzums

Foto: Shutterstock

Ūdens ir nepieciešams visiem organisma bioloģiskiem procesiem, ieskaitot vielu apmaiņas procesus starp šūnām, gremošanu, toksīnu izvadīšanu u.c. Dehidratācija, jeb atūdeņošanās var izraisīt nopietnas komplikācijas, tāpēc dzīvnieku īpašniekiem vienmēr jāseko līdzi tam, lai dzīvniekam būtu pieejams svaigs ūdens.

Tiek uzskatīts, ka pieaugušam kaķim vidēji uz vienu kilogramu ķermeņa svara ir nepieciešams aptuveni 60 mililitri ūdens. Piemēram, ja dzīvnieka svars ir 3,5 kg, tad dienā viņam būtu jāuzņem 210 mililitrus ūdens.

Atteikšanās no ūdens, kā arī pretēji, pastiprinātas slāpes var būt nopietns signāls tam, ka jādodas pie veterinārārsta. Ja dzīvniekam ir pastiprinātas slāpes un pastiprināta urinācija, par iemeslu var būt tādas slimības kā cukura diabēts, nieru mazspēja, piometra u.c. Precīzu diagnozi varēs uzstādīt veterinārārsts izmeklēšanas laikā.

Atceries! Kaķiem līdz ar ūdens pieejamību ir svarīgs arī ēdiens. Jau dažu dienu bada diēta kaķiem var būt ļoti bīstama.

Dehidratācijas pazīmes

Foto: PantherMedia/Scanpix

Tātad, kaķis var izdzīvot bez ūdens ne vairāk kā piecas dienas. Kā uz aci noteikt, ka dzīvnieks ir atūdeņojies un viņam steidzami nepieciešama palīdzība? Skaidri pamanāmi atūdeņošanās simptomi kaķiem visbiežāk ir šādi:

  • Vārgums, neliela fiziskā aktivitāte;
  • Vēders neiztukšojas (aizcietējumi);
  • Siekalas paliek lipīgas;
  • Grūtības pačurāt, bet smagākos gadījumos kaķis vispār var pārstāt čurāt;
  • Pazemināta temperatūra (zemāka par 36,5 grādiem);
  • Paātrināts pulss (virs 180-200 sitieniem minūtē);
  • Sausas smaganas;
  • Iekritušas un bālas acis;
  • Kažoks paliek neveselīgs un sapinkājies.

Mājas apstākļos dehidratāciju ir iespējams noteikt arī pārbaudot dzīvnieka ādas elastību. Iesākumam vajag saņemt mīluļa ādu pie skausta un pavilkt nedaudz uz augšu. Ja ādas kroka paliek stāvus un lēni atgriežas sākotnējā stāvoklī, tad ir pamats nopietnām raizēm. Cits veids kā atpazīt atūdeņošanos – ar pirkstu piespiežot dzīvnieka smaganas. Ja baltais nospiedums nepazūd trīs vai vairāk sekunžu laikā, tad pastāv liela varbūtība, ka mīlulim ir tieši atūdeņošanās.

Lai nevajadzētu minēt, vai kaķis ir vai nav atūdeņojies, svarīgi ir nezaudēt laiku un pēc iespējas ātrāk dzīvnieku aizvest uz veterināro klīniku, kur ārsts pārbaudīs dzīvnieka ādas elastību, noteiks kapilāru piepildīšanās ātrumu, paņems asins un urīna analīzes.

Veterinārārste atklāj, ka ļoti bieži īpašnieki nogaida vairākas dienas vai pat nedēļas līdz dodas uz veterināro klīniku. Visbiežāk šādiem dzīvniekiem, kuriem ilgstoši bijusi caureja un/vai vemšana, kuri nav spējuši uzņemt barību vai ūdeni, vizītes laikā konstatē smagu dehidratāciju un ir nepieciešama šķīdumu terapija, organisma atjaunošanās notiek ilgstoši. Ārstēšanas rezultāts ir daudz veiksmīgāks, veicot savlaicīgu dehidratācijas ārstēšanu.

Kaķis atsakās dzert – iespējamie iemesli un risinājumi

Foto: Shutterstock

Reizēm kaķi ne cilvēka vainas dēļ, bet paši atsakās dzert. Tas visbiežāk notiek šādos gadījumos:

  • Ūdenim bļodā ir nepatīkama garša vai tas slikti ož;
  • Ūdens bļoda ir netīra;
  • Kaķa smaganas, mēle vai balsene ir traumētas (piemēram, ar asu kaulu) vai vainīgs ir audzējs;
  • Dzīvnieks pārdzīvo lielu stresu;
  • Kaķim ir dzīvībai bīstama slimība (piemēram, tā pati trakumsērga, kad jūsu mīlulis ne vien nedzer ūdeni, bet pat baidās no tā).

Taču reizēm saimnieku bažām nav pamata. Var gadīties, ka mīlulis pārstāj dzert ūdeni no savas bļodiņas, remdējot slāpes citos veidos. Piemēram, daudzi ūsainie draugi mīl lakt no krāna pilošu ūdeni. Daži tīra ūdens vietā, ko gādīgs saimnieks ir ielējis bļodiņā, izvēlas lietus ūdeni no peļķes. Bet ir arī tādi attapīgi dzīvnieki, kuri dzer ūdeni svešos pagalmos (protams, ja tiem ir iespēja izkļūt no dzīvokļa). Kaķu īpašniekiem jāapzina visas iespējamās vietas, kur kaķis var uzņemt ūdeni, jo bieži vien trauciņš paliek neaiztikts, bet ūdens, kurš bija nostādināts puķēm, ir pusizdzerts, skaidro vetārste. Kā arī barojot dzīvnieku ar konserviem, dienas laikā uzņemta ūdens daudzums var samazināties.

Vetārstes padoms: vēlams trauciņu ar ūdeni novietot tālāk no barības trauka, jo tad samazinās iespēja barības daļiņām nokļūt ūdens traukā un izraisīt dzīvnieka atteikšanos no tā.

Taču, ja esi pārliecināts, ka dzīvnieka ūdens trauciņš ir tīrs un arī tā saturu esi nesen nomainījis, bet kaķis šā vai tā atsakās dzert, lai piespiestu dzīvnieku uzņemt šķidrumu, var izmantot arī dažu labu viltību:

  • Ja dzīvnieks atsakās no ūdens, viņu var dzirdināt ar varu, izmantojot šļirci bez adatas;
  • Var dzīvoklī dažādās vietās izvietot vairākas bļodas ar ūdeni. Iespējams, ietiepīgais mīlulis vienkārši atsakās dzert, jo bļodiņa atrodas "nepareizajā" vietā;
  • Iespējams, ir vērts paeksperimentēt ar ūdens temperatūru. Piemēram, bļodiņā pārmaiņus lejot nedaudz vēsāku vai nedaudz siltāku ūdeni.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!