
Gluži tāpat kā cilvēki, arī dzīvnieki mēdz pieredzēt stresu, satraukumu vai nonāk situācijā, kurā viņi jūtas neērti. Šajos brīžos mūsu, saimnieku, uzdevums ir, pirmkārt, pamanīt izmaiņas suņa uzvedībā, otrkārt, zināt, kā nepatīkamās sajūtas novērst.
Iespaidojoties no portāla “Mindbodygreen”, ar kinoloģes un suņu treneres Andreas Ardensas un Latvijas Kinoloģijas federācijas prezidentes Vijas Klučnieces palīdzību skaidrojam, ko saimnieks var darīt, lai palīdzētu dzīvniekam pārvarēt dažādas stresa situācijas.
Dažreiz, lai palīdzētu savam četrkājainajam draugam tikt pāri stresa situācijām vai satraukumam, nepietiek vien ar viņa noglāstīšanu vai pakasīšanu aiz auss. Gluži tāpat kā cilvēkam, arī dzīvniekam ir nepieciešams emocionālas atbalsts, kuru tu vari viņam sniegt.
Ir situācijas, kurās lielāka daļa suņu visbiežāk izraisa stresu. Te būs dažas no tām un kinologu ieteikumi, kā tu šajās situācijās savam sunim vari palīdzēt pārvarēt satraukumu, iegūt emocionālo labsajūtu un mieru.
Viens pats mājās
Lielākajai daļai suņu ir grūti pierast pie tā, ka viņi tiek atstāsti mājās vieni. Viens no iemesliem dzīvnieka nepatikai pret vientulību ir tas, ka viņi ir ļoti sociālas būtnes. Ne velti ik reiz, kad pēc garas darba dienas pārnāc mājās, tavs četrkājainais draugs aiz sajūsmas luncina asti tik stipri, ka šķiet, tā drīz nokritīs, lec tev virsū un laiza seju. “Es strādāju ar suņiem un viņu saimniekiem jau 25 gadus, un pēdējo 15 gadu laikā cilvēki ir palikuši aizvien aizņemtāki, līdz ar to arī mazāk laika pavada mājās,” stāsta Ardnesa.
Latvijas Kinoloģijas federācijas prezidente skaidro, ka, esot vienam mājās, sunim gluži vienkārši kļūst garlaicīgi, tāpēc dažkārt viņš sāk postīt māju, lai sevi kādā veidā nodarbinātu un izklaidētu. Sevišķi raksturīgi tas ir medību šķirnēm, kurām ikdienā ir nepieciešama liela fiziskā slodze, tāpēc Klučniece iesaka mājās neturēt kamanu un medību suņus, ja zini, ka vismaz astoņas stundas dienā pavadīsi darbā.
Taču suni var arī pieradināt būt mājās vienam pašam. “Sākumā atstāj viņu mājās vienu uz nelielu laiku un pakāpeniski šo vienatnes brīdi palielini,” stāsta Latvijas Kinoloģijas federācijas prezidente. Tāpat svarīgi ir atcerēties, ka, ja suns tiek uz ilgāku laiku atstāts mājas viens pats, viņš pirms tam ir jāizstaidzina. Klučniece to iesaka darīt vismaz stundu. Pastaigas laikā centies ar suni pēc iespējas vairāk spēlēties un aktīvi darboties. Tas palīdzēs dzīvnieku nogurdināt, kā rezultātā, atgriežoties mājās, viņš būs daudz mierīgāks.
Protams, neaiztikt arī bez rotaļlietām, ar kurām suns garlaicības brīžos var pats sevi izklaidēt. Pirms aiziešanas pārliecinies, ka visas suņa mantiņas stāv viņam redzamā vietā, kurai viņš var brīvi piekļūt.