Četrkājainais draugs automašīnā: drošākie veidi mājas mīluļa pārvadāšanai
Foto: Kadrs no video

Uz Latvijas ceļiem aizvien biežāk var ieraudzīt četrkājainos mīluļus, braucam automašīnā kopā ar saviem saimniekiem. Dzīvnieku pārvadāšanai automašīnā nav noteiktu ierobežojumu, taču katram saimniekam ir pienākums parūpēties par dzīvnieka un pārējo pasažieru drošību.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Gjensidige Latvija" vērš uzmanību, ka tāpat kā ar visiem pasažieriem, arī pret mājdzīvnieku pārvadāšanu ir jāizturas nopietni. Prakse rāda, ka automašīnā nepareizi pārvadāti dzīvnieki rada bīstamību un var kļūt par satiksmes negadījuma iemeslu.

Lauksaimniecības datu centra publiski pieejamā informācija liecina, ka Latvijā ir ap 126 400 oficiāli reģistrētu suņu un 4529 kaķu, bet reālais mājdzīvnieku skaits Latvijā varētu būt vairākas reizes lielāks. Pārvadājot dzīvnieku automašīnā, nereti autovadītāji neapzinās potenciālos drošības riskus, ko varētu izraisīt suņa vai kaķa brīva pārvadāšana automašīnā. Dzīvniekam nav obligāti jābūt lielam vai smagam, lai radītu bīstamu situāciju braukšanas laikā. Prakse rāda, ka 20 kilogramus smags suns, braucot ar ātrumu 70 kilometri stundā, sadursmes brīdī var radīt pat 197 kilogramus lielu svara triecienu.

Dzīvnieka drošība automašīnā neapšaubāmi ir atkarīga no mīluļa saimnieka. "Parasti cilvēki par dzīvnieka drošību automašīnā sāk domāt pēc tam, kad starpgadījums jau ir noticis," saka kinoloģe Liene Zariņa. Viņa vērš uzmanību, ka cilvēku izpratne par suņa vajadzībām pēdējo desmit gadu laikā ir mainījusies. "Ir mainījusies arī dzīvnieku audzināšana un pārvadāšanas paradumi. Lai arī suņu saimnieki kļūst atbildīgāki un, pateicoties dažādām transportēšanas iekārtām, tagad mājdzīvnieki ceļo drošāk nekā pirms desmit gadiem, joprojām ir svarīgi atgādināt autovadītājiem par iespējamiem riskiem un risinājumiem," apgalvo kinoloģe.

Viņa norāda vairākus veidus, kā dzīvniekus ar automašīnu var pārvadāt droši. Kinoloģe piebilst, ka suņu saimniekiem nevajadzētu izmantot pašu izdomātus, nesertificētus dzīvnieku pārvadāšanas līdzekļus. "Ne starp kājām, ne padusē dzīvniekam ceļot tik tiešām nav droši, tāpēc alternatīvus līdzekļus izvēlēties nevajadzētu," saka kinoloģe.

Transportēšanas kaste

Tā ir visbiežākā cilvēku izvēle dzīvnieku pārvadāšanai automašīnā. Transportēšanas kastes no izturīgas plastmasas ar uzticamu atslēgu ir piemērotas maziem dzīvniekiem – neliela auguma šķirņu suņiem, kaķiem vai grauzējiem. Šīs kastes brauciena laikā jāpiesprādzē uz sēdekļa ar automašīnas drošības jostām, lai kaste neslīdētu un būtu stabila. Iekšā ieteicams ielikt mīkstu materiālu vai dzīvnieka guļvietu, lai ceļojums dzīvniekam būtu ērts.

Iemaukti un pavada

Nepieciešama speciāla pavada, ko stiprina pie iemauktiem, kuri uzlikti dzīvniekam pār krūtīm. Šī speciālā pavada tiek iesprādzēta automašīnas drošības jostas vietā. Dzīvnieks jutīsies brīvi, varēs lūkoties pa logu un kustēties, taču bīstamā situācijā paliks vietā un neapdraudēs citus pasažierus.

Krātiņš

Šis ir pats izturīgākais dzīvnieku pārvadāšanas līdzeklis. Krātiņi piemēroti lielāku šķirņu suņiem un paredzēti novietošanai bagāžniekā. Ja dzīvnieks transportlīdzekļa salonā sava lieluma dēļ nevar braukt droši, tad universāla tipa automašīnās ierīko un nostiprina pārvadāšanai paredzētu krātiņu. Tādi krātiņi visbiežāk neatbilst mazo suņu šķirņu saimnieku vajadzībām, tāpēc šis līdzeklis tiek izmantots retāk nekā citi.

Metāla restes un starpsienas

Dažādiem automašīnu modeļiem pielāgotas regulējama augstuma un platuma starpsienas nodala bagāžnieku, kurā atrodas dzīvnieks, no mašīnas salona vai aizmugures sēdekļus no priekšējiem.

Tags

Automašīna Kaķis Suns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form