Pārēšanās draud arī dzīvniekam: veterinārārstes ieteikumi svētku svinēšanai kopā ar mīluli
Foto: Shutterstock

Ik gadu svētku laikā pieaug cietušu, satraukuma pārņemtu un tā rezultātā arī pazudušu mājdzīvnieku skaits: dzīvnieki sabīstas no uguņošanas trokšņiem, pārēdas svētku gardumus vai savainojas rotaļājoties. Lai izvairītos no nepatīkama svētku iznākuma, ir lietas, ko svinību laikā nevajadzētu aizmirst.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kas būtu jāzina suņu un kaķu saimniekiem, lai svētkus pavadītu bez raizēm par mājdzīvnieku veselību un drošību, stāsta kluba "Rimi Mājdzīvniekiem" mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa.

Svētku uguņošana – mājdzīvnieku lielākais bieds

Katru gadu pēc svētku uguņošanas pazūd ievērojams skaits mājdzīvnieku. Tāpēc, lai svinību laiks nesagādātu skumjas par pazudušu draugu, ir svarīgi tam gatavoties jau laikus. Jāņem vērā, ka dzīvnieka reakcija uz trokšņiem un spilgto gaismu nav prognozējama, atgādina veterinārārste. Viņa iesaka četrkājaino mīluļu saimniekiem veikt dažus vienkāršus drošības pasākumus:

  • vienmēr pārliecināties, ka dzīvnieks atrodas drošā vietā, no kuras nevar aizbēgt;
  • sagādāt īpašu vietu, kur mājdzīvniekam lielā satraukumā paslēpties: kaķiem patīk slēpties zem mēbelēm vai skapjos, bet suņi mēdz patverties dīvānā vai savā guļvietā;
  • ievest iekštelpās mājdzīvniekus, kas parasti uzturas ārā;
  • ja zināms, ka dzīvnieks uguņošanas laikā jau iepriekš ir izrādījis stresa pazīmes, vēlams aizvērt aizkarus un ieslēgt mūziku vai televīziju, lai nomāktu uguņošanas trokšņus.

"Uguņošanas laikā ieteicams būt kopā ar mīluli un novērst tā uzmanību ar rotaļām vai kārumiem. Šobrīd ir pieejami arī tā saucamie "negaisa krekli" (thunder shirt) un "stresa jakas" (anxiety jacket), kas ieskauj dzīvnieka ķermeni, radot nomierinošu efektu. Tos var izmantot arī negaisa laikā. Tāpat veterinārajās aptiekās ir nopērkami dažādi nomierinoši līdzekļi un barība, kā arī īpaši dzīvniekiem paredzēti feromonu spreji un difuzori, kas izdala "laimes hormonus", nomierina dzīvnieku un palīdz justies komfortabli," stāsta Kalniņa.

Galvenajiem salūta izbaiļu upuriem – suņiem – Latvijā jābūt apzīmētiem ar mikroshēmu un reģistrētiem. Veterinārārste atgādina: "Noteikti pārliecinieties, ka jūsu dzīvnieka mikroshēma ir reģistrēta datu bāzē – ja bailēs no salūta suns tomēr aizbēg, tas palīdzēs vieglāk atrast četrkājaino draugu. Noderīgi ir pievienot suņa kaklasiksnai informāciju ar saimnieka kontaktiem."

  • Kā vēl palīdzēt mājdzīvniekam pārvarēt stresa situācijas, lasi šajā rakstā.

Tags

Dzīvnieki Ziemassvētki Uguņošana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form