Jautājums: Mūsu ģimenē atklājās galvas ādas sēnītes saslimšana. Ārsts apgalvo, ka saslimšana ir no kāda dzīvnieka. Mums ir kaķis - garspalvains, 6 gadus vecs runcis, kas dzīvo tikai mājās un ārā neiet.

Nezinām, ko darīt, vai mūsu kaķis varētu būt pie vainas? Lūdzu atbildiet, vai vērts uzsākt ārstēšanos? Paldies.

Konsultē dakteris Aigars Briņķis (Dzīvnieku veselības centrs, F. Candera 4, Rīga, tālr. 7500494):

Ir dažāda veida ādas sēnītes un dažas patiešām dzīvo un tiek pārnēsātas ar dzīvniekiem (kaķiem, suņiem). Vai Jūsu gadījumā tika noteikta konkrēta sēnīte, vai tika veikts uzsējums, lai noskaidrotu ierosinātāju?

Domāju, ka Jūsu kaķis, kas ir uzturējies mājās 6 gadus un nav kontaktējies ar āra dzīvniekiem, nevar būt šīs slimības pārnēsātājs. Sēnītes izplatās ar sporām, kas ir ļoti izturīgas ārējā vidē un var tikt pārnēsātas no viena dzīvnieka uz otru. Ja kāds no Jūsu ģimenes locekļiem ir kontaktējies ar āra dzīvnieku, tas varēja būt par iemeslu šīs slimības izplatībai. Visi dzīvnieki, kas dzīvo ārā vai arī ir kontaktā ar ārā dzīvojošiem dzīvniekiem, var būt šīs slimības pārnēsātāji.

Ja Jūsu runcim novēro apmatojuma izkritumus, tad to noteikti vajadzētu rādīt veterinārārstam. Mēs klīnikā taisām uzsējumus uz barotnēm un nosakām sēnīšu veidu. Sēnīti – mikrosporiju, trihofītiju, var ārstēt ar speciāliem līdzekļiem. Ja novēro tikai vietēju problēmu, tad iesaku mazgāt ar speciālo šampūnu (lai mehāniski noskalotu sporas) reizi nedēļā, vietēji var lietot pretsēnīšu ziedes (klotrimazola ziedi u.c.) vai šķīdumus (ivamerolu). Ja problēma ir vispārēja, tad lieto speciālus medikamentus (grizeofulvīnu, nizorālu).

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu e-konsultāciju par mājdzīvniekiem, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: dzivnieki@delfi.lv. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nekādā gadījumā nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!