Slimības cēloņi: laukā staigājoši kaķi it bieži sakaujas savā starpā un ar asajiem nagiem ievaino acs radzeni. Brīvi turētiem kaķiem radzeni bieži ievaino arī zāles rugāji vai krūmu dzelkšņi.

Persijas kaķiem mēdz būt entropija, kad acs plakstiņš vērsts uz iekšu un tajā esošie matiņi kairina aci tik stipri, ka rodas iekaisums. Radzenes iekaisumu var radīt arī infekciozās iesnas jeb rinīts. Tādā gadījumā kaķis var pat zaudēt redzi.

Slimības pazīmes: zilgani dūmakains vai matēti bāls apduļķojums uz parasti gludās, dzidrās un spīdīgās acs radzenes virsmas norāda uz iekaisumu. Arī asarošana, nieze un sāpes acīs norāda uz iekaisumu.

Slimības norise: ja iekaisuma izraisītāji netiek likvidēti, rodas neliels abscess. Tas var izkliedēties, vai arī strutas izlaužas uz āru. Ja abscess iztukšojas, radzenē paliek balta rēta necaurspīdīga plankuma veidā. Ja radzenes iekaisums dziļš, tas var izplatīties uz varavīksneni un citām acs daļām.

Par radzenes augoni runā, ja, audiem virspusē sadaloties, radzenē izveidojas padziļinājums – “krāteris”. Augoņa pamats parasti ir ļoti plāns, tāpēc augonim ir tieksme to pārraut. Tas ir ļoti bīstami, jo augoņa trūkšanas rezultātā var atvērties acs priekšējā sieniņa, šķidrums no acs iztecēt un varavīksnene noslīdēt. Acis pareizi ārstējot, tas nenotiek.

Kas jādara īpašniekam: kaķis jānovieto tumšā telpā. Jādod tikai šķidra barība, jo košļāšanas kustības izraisa sāpes. Jāliek mitras, siltas kompreses. Ja kaķis ar ķepu pastāvīgi berzē acis, jāizmanto speciāla apkakle. Radzenē var iepūst pūdercukuru, kas veicina iekaisuma uzsūkšanos. Nekādā gadījumā nelietojiet acu pilienus, pirms neesat konsultējies ar veterinārārstu vai okulistu! Jūs varat stāvokli vēl vairāk pasliktināt!

Izredzes: pareizi ārstējot, kad acs pat uz laiku tiek aizšūta, radzenes iekaisums uzsūcas, sliktākajā gadījumā atstājot baltu, necaurspīdīgu rētu.

Raksta tapšanā izmantota Vijas Klučnieces grāmata “Kaķi”.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!