Kaķēni piedzimst akli un kurli. Pirmajā dienā arī zīšanas instinkts ir vāji attīstīts, tāpēc kaķēni var ilgstoši meklēt mātes pupu, mazliet pazīst, bet lielāko laiku rāpot pa mātes vēderu un pat pīkstēt. Normāli zīst kaķēni parasti uzsāk apmēram 12 stundu laikā pēc piedzimšanas, un viņu vēderiņi kļūst apaļi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ja mazuļi ir ar apaļiem vēderiņiem, maz ņaud, māte viņus periodiski laiza un pūlas ar ķepām piesegt no svešām acīm – viss notiek pareizi un tie pilnībā jāuztic mātes gādībai vismaz pirmās 3 nedēļas pēc dzimšanas.

Jaundzimuši kaķēni parasti sver no 80 līdz 120 gramiem, izdzīvot var arī kaķēni, kuru svars ir neliels – tikai 65 grami. Diemžēl mazāki kaķēni parasti neizdzīvo, jo visbiežāk tādi mazuļi dzimuši priekšlaicīgi, vai arī kādas iedzimtas pataloģijas rezultātā viņu attīstība aizkavējusies. Viņiem nav attīstīts zīšanas reflekss, un viņi pat nevar atrast pupiņu.

Saimniekam jāzina, ka pirmās nedēļas laikā kaķēnu svaram jāpalielinās divas reizes, pēc tam ik nedēļas svars palielinās apmēram par 100 gramiem, līdz 8. nedēļas beigās sasniedz apmēram 1000-1300 gramus. Sākot ar trešo dzīves nedēļu, runči svarā pieņemas straujāk nekā kaķenes. Atcerieties, ka viens no pamatrādītājiem, kas liecina par kaķēnu veselību un normālu attīstību, ir regulārs svara pieaugums!

Kad mazuļi ir apžuvuši, tos vajadzētu labi apskatīt. Ir kaķēni, kuriem ir nepareizi attīstītas kājas – it kā iegrieztas uz iekšu, vēl citiem ir paralizētas pakaļkājas, ko izskaidro ar muskuļu vājumu – kaķēns nevar atsperties ar pakaļkājām, tās nekustas.

Kaķēni dzimst arī ar mīksto aukslēju šķēlumu, tā saucamo vilkarīkli. Kaķēna mutīte ir tik maziņa, ka jūs nevarēsiet tajā ielūkoties, bet par vilkarīkli liecina tas, ka iezīstais piens tek ārā pa kaķēna deguntiņu. Mazulis pīkst, jo nevar normāli paēst, un agri vai vēlu aizies bojā no bada. Lai cik jums smagi nebūtu, ja metienā ir kaķēni ar iepriekšminētajām pataloģijām, tos vēlams uzreiz iemidzināt, jo brīnums nenotiks. Iemidzināšanu vajadzētu uzticēt ārstam, lai kaķēns neciestu mokas.

Raksta tapšanā izmantota Vijas Klučnieces grāmata "Kaķi".

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form