Kaķēni

Kaķēni dzimst ar intervāliem no 10 minūtēm līdz 3 stundām. Tā kā kaķenes dzemdei ir divi ragi, tad parasti atbrīvojas vispirms viens rags, tad otrs. Līdz ar to vispirms kaķēni dzimst cits aiz cita, tad var iestāties pārtraukums. Pēc tam atkal ar īslaicīgiem periodiem piedzimst atlikušie mazuļi.

Ja pirmais kaķēns ir ļoti liels vai nedzīvs, dzemdības mēdz ieilgt. Ja pēc viena kaķēna piedzimšanas pārtraukums pārsniedz trīs stundas, kaķene dzenas, bet nekas nenotiek, jāmeklē veterinārārsta palīdzība, taču vispirms jūs paši varat pārliecināties, vai kaķēns nav jau ceļā. Kā to izdarīt? Nomazgājiet rokas, vislabāk ar kādu dezinficējošu šķīdumu. Iesmērējiet labās rokas rādītājpirkstu ar eļļu vai kādu krēmu (nagam jābūt īsi nogrieztam!) un uzmanīgi ievadiet to kaķenes dzimumspraugā līdz sataustāt, kur atrodas kaķēns. Kaķenei šāda jūsu darbība ļoti nepatiks, viņa bļaus un skrāpēsies, tāpēc tas jādara ātri, bet maigi un delikāti. Ja jūs baidāties, labāk nemēģiniet.

Ar nākamo kontrakciju pēc kaķēna parasti iznāk placenta, bet tā var iznākt arī kopā ar kaķēnu. Māte parasti cenšas placentu apēst. Kaķu audzētāji uzskata, ka tas stimulē tālāko dzemdību norisi, bet vairāk par divām placentām nevajadzētu ļaut apēst, jo var rasties caureja. Speciālisti uzskata, ka kaķenes placentu ēd gan tāpēc, ka ir tīrīgi dzīvnieki, gan arī tāpēc, ka savvaļā pirmās dienas pēc dzemdībām nevar doties medīt un tā tiek kompensēts barības trūkums. Daudzu šķirņu kaķenes par placentām neizrāda ne vismazāko interesi, tādā gadījumā saimniekam tās jāaizvāc. Katram īpašniekam jāseko, lai placentu skaits atbilstu kaķēnu skaitam, lai tās visas iznāktu ārā, jo pretējā gadījumā var rasties dzemdes iekaisums un mazuļi var pat palikt bāreņi.

Par dzemdību beigām parasti liecina tas, ka kaķene nomierinās, kontrakciju vairs nav, tā intensīvi sāk mazgāt sevi, laizīt kaķēnus, tad snauduļot. Daudzi īpašnieki satraucas, vai tikai kāds kaķēns nav palicis iekšā. Kā par to pārliecināties? Pēc katra kaķēna piedzimšanas un apkopšanas ar abu roku īkšķiem iztaustiet kaķenes sānus. Ja īkšķi it kā sastopas, vēders ir mīksts, kaķēnu vairāk nebūs. Ja parādās traucēklis, visticamāk – dzemdības vēl turpināsies. Svarīgi, lai minēto manipulāciju jūs veiktu tūlīt pēc kaķēnu piedzimšanas, jo vēlāk dzemde pieņems iepriekšējo formu un jums kā nespeciālistam iztaustīt kaķeni nebūs iespējams.

Pēc dzemdībām jāsakopj "dzemdību zāle" – jāapmaina paklājiņš, jāpiedāvā kaķenei ēdiens un atšķaidīts silts piens, jāliek kaķene mierā. Kaķenei pēc dzemdībām 24 stundu laikā noteikti jāpačurā, lai jūs būtu droši, ka viss ir kārtībā. Ja jums ir kaut mazākās aizdomas, ka kaķene jūtas slikti – staigā jums pakaļ, pamet bērnus, neēd, nekārto dabiskās vajadzības, steidzīgi griezieties pie ārsta pēc palīdzības, jo pat tad, ja esat visu izdarījis pareizi, var rasties komplikācijas un būs nepieciešama speciālista palīdzība. Kārtīgā kaķu klubā jums vienmēr ieteiks labākos veterinārārstus, kurus uzaicināt pie sevis.

Ja kaķene pati nevar dzemdēt, laiks iet, bet kaķēnu kā nav, tā nav, jāgriežas pie ārsta, kurš veiks ķeizargriezienu. Nevajadzētu gan operācijas laikā kaķeni sterilizēt, jo tad, visticamāk, viņai nebūs piena un jaundzimušos ar visām no tā izrietošajām sekām nāksies barot jums pašam.

Raksta tapšanā izmantota Vijas Klučnieces grāmata "Kaķi".

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form