Kaķis šūpuļtīklā. Foto: Gabriel Craciun

Ja kaķene ir grūsna, viņai jādod papildu vitamīni, jābaro biežāk ar atbilstošu barību. Grūsnām kaķenēm piemērota gatavā barība, kas domāta kaķēniem, jo tajā ir vairāk vitamīnu un minerālvielu. Ja barosiet ar to, vitamīnu piedevas nav vajadzīgas.

Barojot kaķi ar pašgatavotu barību, jārūpējas, lai tā būtu daudzveidīga. Kategoriski aizliegts dot zivis. Kā papildu piedeva jāizmanto vitamīni, kuri satur riboflavīnu. Kaķenes vēders, īpaši pirmās grūsnības laikā un tad, ja kaķēnu nav daudz, nepalielinās līdz pat 5. grūsnības nedēļai. 6. nedēļā jau saskatāmas vai sataustāmas kaķēnu kustības. Tās labi redzamas, kad kaķene guļ uz sāniem, vēderu izgāzusi. Nav gan ieteicams bieži to taustīt.

Grūsnība kaķenēm parasti ilgst 63-66 dienas, reizēm tā var būt arī 56-71 dienu, bet lielākā daļa kaķeņu laiž pasaulē bērnus 63.-65. dienā. Ja metiens ir lielāks, dzemdības parasti notiek ātrāk, ja kaķēnu mazāk, grūsnības laiks ievelkas. Visi kaķu audzētāji eventuālo dzemdību laiku aprēķina pēc tabulas.

Parasti par pārošanās dienu pieņem otro dienu, kad kaķene bijusi pie runča.

Viltus grūsnība suņiem sastopama daudz biežāk nekā kaķiem, taču pēdējā laikā šķirnes kaķenēm viltus grūsnību skaits papildinās. Kaķenei ir it kā visas grūsnības pazīmes – attiecīga uzvedība, palielinās vēdera apjoms, reizēm pat ir piens, tikai nav kaķēnu. Viltus grūsnību izskaidro ar olšūnas dzeltenā ķermeņa disfunkciju, kam ir fizioloģiski cēloņi. Tā nav jāuzskata par slimību. Citreiz kaķene, kurai bijusi viltus grūsnība, dzemdē veselīgus kaķēnus. Jauna meklēšanās kaķenei iestājas pēc viltus grūsnības beigām.

Diemžēl arī kaķi nav pasargāti no spontāniem abortiem vai priekšlaicīgām dzemdībām. Par spontānu abortu uzskatāma parādība, kad kaķene dzemdē embrijus 4.-5. grūsnības nedēļā, priekšlaicīgas dzemdības notiek 7.-8. grūsnības nedēļā, kad kaķēni ir pilnīgi attīstīti, bet nav dzīvotspējīgi.

Spontāna aborta gadījumā kaķene kļūst nemierīga, parādās asiņaini izdalījumi un dzimst īkšķa lieluma embriji. Kaķene zaudē kaķēnus, un, pirms viņu pārot nākamo reizi, vēlams konsultēties ar veterinārārstu, jo pēc aborta var būt neliels iekaisums un nākamā grūsnība var beigties nevis ar pilnvērtīgiem kaķēniem, bet ar strutainu iekaisumu, kam seko dzemdes amputācija.

Priekšlaicīgas dzemdības un spontānais aborts var būt gadījumos, kad kaķene mehāniski tiek traumēta – krītot, lecot no liela augstuma, īpaši tas notiek ar temperamentīgo šķirņu kaķiem – somāļiem, siāmiešiem – retumis arī ar flegmatiskajiem Persijas kaķiem. Ja nu jūsu jaunā kaķene ir tik nesaprātīga, ka sevi nesaudzē un turpina ar savu smago vēderu lēkāt, tad vēlams pēdējās nedēļās pirms dzemdībām to ievietot būrī.

Raksta tapšanā izmantota Vijas Klučnieces grāmata "Kaķi".

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form