Kaķis bezpajumtnieks patversmē. Foto: Alex Ringer

Leikēmija (FeLV) ir pasaulē plaši izplatīta slimība, kas visbiežāk skar veselas audzētavas. Šo slimību sauc arī par kaķu AIDS.

Slimības cēloņi: izraisītājs pieder pie vīrusu grupas (onkovīruss), kas rada audzējus. Infekcija organismā nokļūst caur mutes un deguna gļotādu, kā arī caur acīm tikai tiešo kontaktu ceļā. Kad vīrusi pārvarējuši limfmezglu barjeru, tie nonāk citos audos, lai vairotos un ar limfu un asins plūsmu ceļotu tālāk uz kaulu smadzenēm.

Slimības pazīmes: leikēmija ir slimība, kas izpaužas daudzos veidos, jo tās izraisītājs veicina gan slimo šūnu pārmērīgu vairošanos, gan arī šūnu sairšanu un iznīkšanu. Leikēmija ir slimība ar apslēptu gaitu, tā asinīs ir konstatējama pēc 4 nedēļām, kad dzīvnieks inficējies, bet ārēji tā nekādi neizpaužas un dzīvnieks var dzīvot nedēļas, mēnešus, pat gadus, kamēr parādās saslimšanas pazīmes. Tās ir:

 • ēstgribas trūkums,
 • spēlēšanās un mazgāšanās dziņu pavājināšanās,
 • laiku pa laikam paaugstinās ķermeņa temperatūra,
 • vēlāk pievienojas spēku zudums un novājēšana.
 • Slimības norise: leikēmija noārda dzīvnieka organisma aizsargspējas, tāpēc dzīvnieks ir pakļauts dažnedažādām slimībām, visbiežāk infekciozam vēderplēves iekaisumam jeb peritonītam, infekciozai mazasinībai, kaķu iesnām, toksoplazmozei u.c. Slimības skartiem kaķiem parasti ir hroniski mutes, ausu un acu iekaisumi, kas nepadodas ārstēšanai, slikti dzīstoši augoņi vai brūces.

  Var veidoties tumori, kuri neatšķiras no ļaundabīgajiem audzējiem. Parasti tumori skar zarnas, plaušas, bet jauniem dzīvniekiem – aizkrūts dziedzeri. Leikēmija var būt par iemeslu nedzīvu kaķēnu dzimšanai, nespējai sapāroties, abortiem un embriju bojāejai mātes organismā.

  Aprakstītā slimības norise tomēr nav tipiska. Vairums kaķu organismu spēj pretoties slimībai, un nekādas pazīmes neparādās, taču šie kaķi ir īpaši bīstami, jo visu mūžu ir slimības nēsātāji un izdala vīrusus ar siekalām un urīnu.

  Kas jādara īpašniekam: vispirms jānodrošina labi kaķu turēšanas apstākļi, jo leikēmija parasti parādās audzētavās, kur liels skaits dzīvnieku mitinās šaurībā. Ja ir aizdomas par leikēmiju jeb leikozi, jāgriežas veterinārajā klīnikā un jāveic rūpīga izmeklēšana. Nedrīkst pieļaut savu dzīvnieku kontaktēšanos ar citiem. Jādezinficē telpas.

  Perspektīva: leikēmija pagaidām nav ārstējama, tāpēc slimo dzīvnieku iemidzina.

  Profilakse: vīruss nav noturīgs apkārtējā vidē, tāpēc, ievērojot higiēnu, ar to inficēties nevar. Leikēmijas gadījumā faktiski jālikvidē visa kaķu audzētava, tāpēc, lai izvairītos no šīs slimības, daudzi kaķu īpašnieki tur savās mājās runčus un kaķenes un pāro tos savā starpā, nepieļaujot pārošanos ar svešiem dzīvniekiem. Ir izstrādāta arī vakcīna, ar kuru var vakcinēt dzīvniekus.

  Raksta tapšanā izmantota Vijas Klučnieces grāmata “Kaķi”.

  Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

  Comment Form