Balts kaķis. Foto: Pawel Opozda

Vairums kaķu, ja ir veselīgi un jūtas drošībā, cenšas izšļircināt urīnu ārpus mājas, un daudzu kaķu saimnieki pat nepamana, ka kaķi to dara. Ja kaķis ir veselīgs, bet tomēr izšļircina urīnu vai izkārnās telpās, tad vispirms jānoskaidro, kāpēc dzīvnieks tā dara.

Visbiežākie iemesli:

 • Kaķis ir nekastrēts runcis
 • Ja tas ir iemesls, kastrēšana būs vislabākais šīs problēmas risinājums.

 • Kaķis bērnībā nav apmācīts lietot tualetes kastīti vai arī agrāk dzīvojis uz ielas
 • Tādā gadījumā dzīvnieks nespēs izšķirt vietas, kur var un kur nevar urinēt un izkārnīties. Kaķi ieteicams kādu laiku paturēt ierobežotākā telpā un nodrošināt viņam lielu, labi piepildītu un regulāri tīrītu tualetes kasti, kas tad kaķim kļūs par “loģiskāko” vietu, kur nokārtoties.

 • Ja kaķis tikko pieņemts jaunās mājās, tad viņš var justies ārkārtīgi nedrošs savā jaunajā dzīves vietā
 • Kaķis, tikko nonākot jaunajās mājās, ir zaudējis līdzšinējās, pazīstamās teritorijas un apkārtnes komfortu. Dažkārt šo problēmu var atrisināt ar laiku un pacietību, kaķim kļūstot arvien pārliecinātākam. Tomēr dažiem kaķiem var būt vajadzīga palīdzība, lai pierastu pie jaunās vietas.

 • Kaķis dzīvo kopā ar pārāk daudz citiem kaķiem nelielā telpā
 • Ieteicams, lai apmēram trīsistabu dzīvoklī vai mājā dzīvotu līdz diviem kaķiem. Nopietni padomājiet, cik daudz kaķus jūs turat un cik daudz telpas viņiem ir atvēlēts, jo pārāk liela šaurība ir ļoti satraucoša kaķiem, viņiem nepieciešama sava personiskā telpa. Ja urīna izšļircināšanu veic tikai viens no jūsu kaķiem, tad viņš varētu laboties, ja tiktu pārvietots uz citu telpu, kas vairāk piederētu it kā viņam.

 • Kaķis dzīvo mājā, kurā ir pārāk trokšņaina un haotiska atmosfēra
 • Kaķim patiktu, ja jūs viņam nodrošinātu klusu un mierīgu telpu mājās, kurā viņš varētu patverties, kad dzīvniekam gribas pabūt vienam un netraucētam.

 • Kaķis ir uztraucies un jūtas apdraudēts savas mājas apkārtnē, piemēram, ja viņa teritorijā parādījies cits kaķis vai uzradies suns
 • Nelieciet savam kaķim iet laukā, ja viņš to nevēlas. Tā vietā ierobežojiet viņu mazākā telpā, tajā ievietojot kaķa tualetes kastīti, barību un ūdeni, mīkstu guļvietu. Apmīļojiet viņu, lai viņš justos pārliecinātāks par sevi. Vēlāk pavadiet viņu āra pastaigās, tad ar laiku dzīvnieks jutīsies labāk un spēs tikt galā ar izmaiņām viņa ierastajā vidē.

 • Kaķis izjūt stresu sakarā ar izmaiņām savā iekšējā vidē – jūsu mājās
 • Šādu stresu var izraisīt tādas lietas kā sveši strādnieki mājās, mazulis, jauns suns vai kaķis, kaķa pastaigas lūkas izveidošana ārdurvīs, skaļi viesi vai īrnieki, kāds jauns iemītnieks, kura uzvedību un attieksmi kaķis kaut kādā veidā uztver kā agresīvu vai biedējošu.

  Arī šādā gadījumā kaķim ir jānodrošina pašam sava droša un klusa vieta mājās, kur viņš var būt pilnīgi netraucēts, ja viņam gribas pabūt vienam.

  Kaķu lūka durvīs bieži vien satrauc kaķus, jo caur to mājās no ārpuses var ienākt sveši kaķi. Ja jums ir aizdomas, ka tā varētu būt, aizslēdziet lūku, kad jūs neesat tuvumā, lai to uzraudzītu, vai arī vienkārši likvidējiet to.

  Ja jūs atvedat mājās jaunu kaķi vai suni, tad jūsu līdzšinējam kaķim būs vajadzīgs laiks, kamēr viņš pamazām pieradīs pie šī jaunā “iebrucēja” un dzīvniekus ieteicams iepazīstināt pakāpeniski un jūsu uzraudzībā.

  Neļaujiet jaunajam kaķim vai sunim nekādā veidā vajāt vai iebiedēt savu līdzšinējo kaķi. Pievērsiet savam līdzšinējam kaķim īpašu uzmanību un rūpes, lai viņš justos par sevi pārliecināts. Vienmēr nodrošiniet viņam iespēju izvairīties un aizbēgt no jaunā dzīvnieka klātbūtnes un atkāpties uz savu drošo teritoriju mājās, kad vien viņš to vēlas.

  Raksta tapšanā izmantoti fonda “Dzīvnieku draugs” materiāli.

  Comment Form