Kaķis. Foto: Jelle Weidema

Vēdera izeja ir viens no kaķa veselības rādītājiem, tā var būt izteikti individuāla biežuma ziņā un ir atkarīga no uzņemtās barības daudzuma. Nevārīta, šķiedrvielām bagāta barība veicina zarnu ritmiskas kustības un vēdera izeju. Kaķa izkārnījumi atgādina desas formu, tiem ir pastas konsistence un brūna krāsa.

Vairums kaķu zarnas iztukšo ik dienu, taču ir jauni dzīvnieki, kuriem vēders iziet tikai reizi vai divas nedēļā, savukārt sfinksi un reksi kārto dabiskās vajadzības pat vairākas reizes dienā. Ja izkārnījumi pārāk ilgu laiku atrodas zarnas galā, rodas aizcietējumi (kaķis sēž kastē un izmisīgi pūlas izspiest izkārnījumus).

Aizcietējumu gadījumā kaķim var parādīties vemšana, tas var atteikties no barības, tāpēc dzīvnieks noteikti jārāda veterinārārstam, lai pārliecinātos, ka nav zarnu aizsprostojuma.

Dažiem garspalvainiem, slikti koptiem kaķiem vilna ap anālo atveri tā salīp, ka kaķis nevar izspiest izkārnījumus. Tādu parādību sauc par neīsto aizcietējumu, ko likvidē, nogriežot spalvu un apmazgājot anālo atveri.

Aizcietējumu iemesli ir dažādi, bet visbiežāk tie rodas, ja kaķis cieš no kustību trūkuma, pie tam saņem vienveidīgu barību; ja tam ir osteodistrofija – mugurkaula deformācija jauniem dzīvniekiem; ja garspalvainie kaķi laiza savu kažoku pārāk bieži un tiem zarnās izveidojas vilnas bumbuļi; ja dzīvniekam ir liels daudzums cērmju; ja leikēmija izraisījusi zarnu audzējus (reti).

Aizcietējumu likvidēšanai izmanto eļļu (tikai nekādā gadījumā ne rīcineļļu!), dodot to caur muti divas līdz trīs tējkarotes dienā. Lielisks aizcietējumu likvidācijas līdzeklis ir maltas linsēklas vai ķirbju sēklas, kuras dod samaltas divreiz dienā pa tējkarotei. Var taisīt klizmas un lietot svecītes. Klizmu taisa ar siltu vārāmās sāls šķīdumu (tējkarote sāls uz puslitra ūdens).

Ja aizcietējumiem nepievērš uzmanību, tie var kļūt hroniski. Lai no tā izvairītos, kaķim vēlams dot biezpienu, rūgušpienu, jogurtu. Diemžēl daži kaķi šos produktus neēd. Barojot ar gatavajām sausajām barībām, parasti aizcietējumu nav.

Izkārnījumi var mainīt krāsu, tie ir ļoti tumši, ja kaķis ēdis aknas, vai sārti, ja barībai pievienotas bietes. Par to nav jāuztraucas.

Raksta tapšanā izmantota Vijas Klučnieces grāmata "Kaķi".

Comment Form