Kaķa agresija. Kā to novērst?

Foto: Andrea Simonato

Mājas kaķiem, kas paaudžu paaudzēm ilgi dzīvojuši ģimenē, parasti nepiemīt agresija. Dzīvnieki parasti skrāpē un kož, lai aizstāvētu savu teritoriju. Cīņā par teritorijas aizstāvēšanu nereti ir nepieciešama agresīva rīcība.

Ja kaķis apsargā kādu vietu, tur var novietot kādu saimnieka pavalkātu apģērba gabalu – kreklu, zeķes vai lakatiņu. Tā teikt, "iezīmēt". "Kaķi jānoliek pie vietas", to paņemot aiz skausta un sapurinot.

Šķirnes kaķus ar agresīvu raksturu brāķē un turpmāk neizmanto vaislai.

Var teikt, ka pastāv vairāki kaķa agresijas veidi.

 • Agresija var saistīties ar spēli: kaķim ir atļauts "medīt" kājas, spēlēties ar saimnieka rokām. Neļaujiet kaķim spēles laikā kļūt agresīvam. Manot vismazākās agresijas pazīmes, pārtrauciet kaķi, viegli uzšaujot pa deguna virspusi. Tāpat varat kaķi paņemt aiz skausta un sapurināt.
 • Agresija, kas saistīta ar bailēm, novērojama gadījumos, kad kaķis ir tik uztraukts, uzbudināts, ka gatavs mesties virsū objektam, kas viņam izraisījis bailes. Taču dažkārt kaķis mēdz dusmas izgāzt uz citu objektu, kas trāpās tuvumā. Ar satrauktiem, uzbudinātiem vai nobaidītiem kaķiem jābūt īpaši uzmanīgiem. Šajā gadījumā jāneitralizē agresiju izraisošais objekts vai situācija. Vislabāk kaķi uz laiku izolēt, lai tas vienatnē nomierinās.
 • Apgūtā agresija jeb agresija, ko kaķis apgūst dzīves laikā. Daži kaķi iemācās būt agresīvi, lai kontrolētu situāciju. Saprotot, ka ieskrāpējot vai uzšņācot bērnam vai sunim, var atbrīvoties no viņa sabiedrības, kaķis turpmāk centīsies uzbrukt bez kāda redzama iemesla. Minētajā gadījumā jāseko, lai šāda veida agresija nerastos un, ja manāmas kaut vismazākās pazīmes, tā jāaptur. To var darīt, lietojot ūdens pulverizatoru, apšļakstot kaķi, ja tas mēģina uzbrukt, tāpat - sapurinot kaķi aiz čupra.
 • Nesabiedriska kaķa agresija. Iespējams, ka jūsu kaķis vēl ir salīdzinoši mežonīgs. Kontaktējoties ar šādu kaķi, jāizvairās no asām kustībām, žestiem, jārunā mierīgā, klusā balsī, jākustas mierīgi. Vairāk laika jāatvēl kontaktam ar kaķi, rotaļām, samīļošanai.
 • Agresīvs kaķēns. Kaķēns var kļūt agresīvs no mazkustīga dzīvesveida. Ar mazuli pēc iespējas vairāk ir jāspēlējas: ar bumbiņu, lentīti u.tml. Kad kaķēns sāk kost, tas jāapsauc. Ja kaķēnam pietiks kustību, viņš jums tāpat vien nemetīsies virsū.
 • Kaķa aktivitāte. Ja jums ir viens kaķis, tā aktivitāte un spēlēšanās biežums ir atkarīga tikai un vienīgi no jums. Vienatnē kaķis var spēlēties ar mīļāko rotaļlietu, kas gadās tuvumā, taču daudz labprātāk kaķēns spēlējas vai nu ar cilvēku vai otru dzīvnieku.
 • Source info

  www.petnet.lv


  Copyrights

  Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.
  Saimnieku skola
  Mansdraugs iesaka