Valdis Pilāts, Dabasdati.lv
Foto: Valdis Pilāts, Dabasdati.lv

Nedēļas sākumā pie Murjāņu sporta ģimnāzijas veikti siltumtrases remondarbi, kuru laikā no zemes nejauši izrakts ziemas miegā guļošs lielais susuris (attēlā), dabas novērotāju vietnē Dabasdati.lv vēsta susuru pētnieks Valdis Pilāts.

"Ar ekskavatora palīdzību veikta 60-70 cm dziļumā esošās trases atrakšana. Kādā darbu momentā no kausa izbirusi gan zeme, gan caurules nosedzošā dzelzbetona vāka fragmenti, gan pelēks un pūkains, nedaudz asiņojošs un nekustīgs zvēriņš. Visticamāk tas bija gulējis, ieracies zemē blakus siltumtrasei," ziņo Pilāts.

Dzīvnieciņa atradējs, kurš šādu radībiņu redzējis pirmo reizi, mazo kustonīti ielicis traktora siltajā kabīnē, kur tas pēc 20 minūtēm pamodies un sācis žirgti skraidīt. Pēc darba dienas susuris nogādāts mājās, un nākamajā dienā viņu aplūkot ieradies arī susuru pētnieks, lai atpazītu, pie kādas sugas tas pieder, un pārliecinātos, vai dzīvnieciņš nav traumēts.

"Nekas neliecināja, ka dzīvnieks būtu guvis nopietnus ievainojumus. Vakar, 14. novembrī, pats atradējs aizveda susuri atpakaļ uz Murjāņiem un izlaida to mežā netālu no izrakšanas vietas, cerot, ka dzīvnieks atradīs jaunu, drošāku ziemošanas vietu," par susuriņa tālākajiem piedzīvojumiem vēsta Pilāts.

Latvijā lielie susuri mīt Daugavas ielejā pie Skrīveriem un Gaujas ielejā pie Siguldas. Tāpat Latvijā mitinās vēl trīs no 26 pasaulē un piecām Eiropā sastopamajām susuru sugām: dārza, meža un mazais jeb lazdu susuris. Tāpat kā daudzviet Eiropā, arī Latvijā visas susuru sugas ir aizsargājamas.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form