Suns – pavadonis. Kā melnais Pīķis un citi mīluļi top par cilvēku palīgiem
Foto: Privātais arhīvs. Brūnais labradors - Tikka.

"Man bija liels pārsteigums, kad pirms pusotra gada arī Latvijā atradām četras audžuģimenes. Liels paldies visām ģimenēm par ieguldīto darbu un mīlestību, lai no maza, neveikla kamoliņa izaugtu liels, skaists un gudrs suns," priecājas kinoloģe. Viņa uzsver – bez audžuģimeņu tīkla servisa suņu audzināšana nav iedomājama.

Latvijā kopumā reģistrēti astoņi suņi-pavadoņi, kamēr Somijā – 203, bet Igaunijā – 30. Lietuvā neviens neesot reģistrēts, stāsta Kļaviņa, piebilstot: "Ņemot vērā finansējuma neesamību, domāju, ka astoņi ir ļoti daudz." Te gan jāņem vērā redzes invalīdu aktivitāte, uzskata kinoloģe. "Tā vietā, lai izietu sabiedrībā, daudzi izvēlas sēdēt mājās." Taču situācija nav tik negatīva, kā sākotnēji varētu šķist, jo biedrībā pieaug iesniegumu skaits, kas liecina par aktīvu cilvēku iesaistīšanos biedrības darbā.

"Neatceros vairs to, kad no veikaliem un citām sabiedriskajām iestādēm gribēja izraidīt redzes invalīdu ar suni-pavadoni," atzinīgi stāsta Kļaviņa. Sabiedrības attieksme pret servisa suņiem esot ļoti pozitīva. "Paldies visiem, kuri pie krustojuma cilvēkam ar suni-pavadoni pasaka, kāda gaisma luksaforā, pieturā nosauc transportlīdzekļa numuru vai paved malā savu suni, lai suns-pavadonis var mierīgi paiet garām," stāsta biedrības pārstāve. Tāpat viņa priecājas par to, ka citi cilvēki pieskata savus suņus, jo nepieskatīti suņi bieži uzbrūk suņiem-pavadoņiem, tādējādi traumējot viņus.

"Pīķi un vēl septiņus citus sunīšus es iegādājos labradoru audzētavā Somijā," stāsta Kļaviņa. Četri no kucēniem nokļuva audžuģimenēs Latvijā, bet pārējie – Somijā. Kinoloģe skaidro, ka pēc testēšanas viens no suņiem veselības problēmu dēļ nodots atpakaļ audžuģimenei Somijā. "Pārējie pašlaik mācās, un viens suns jau ar lieliskiem panākumiem un nokārtotu eksāmenu uzsācis darbu Somijā," tā Kļaviņa. Pīķis būs nākamais, bet – kas viņš ir?

"Elīna bija viena no pirmajām, kura atsaucās mūsu aicinājumam," atceras Kļaviņa. Elīna Kursīte savā ģimenē uz laiku pieņēmusi melno sunīti Pīķi. "Jau 29. februārī viņš satiks savu jauno saimnieku Somijā. Pīķim apmācībā veicās ļoti labi. Viņam ir ļoti labs, sabalansēts raksturs, iemauktos iet mierīgi un spēj ilgi koncentrēties," lepojas kinoloģe.

Audžuģimenēs Latvijā audzinātie suņi vēlāk nokļūst pie redzes invalīdiem Somijā. "Tas ir tāpēc, lai es varētu kaut vienu suni uzdāvināt Latvijai," skaidro Kļaviņa. Šogad servisa suņu biedrībai "Teodors" viņa cer uzdāvināt divus suņus.

Comment Form