Kaķi grib valdīt! Austrālijas pētnieki noteikuši galvenās minku rakstura īpašības
Foto: Shutterstock

Trauksmainība un dominance – šīs ir dažas no kaķiem raksturīgākajām personības iezīmēm. Pētnieki Austrālijā noteikuši tās kaķu rakstura īpašības, kas šiem četrkājainajiem draugiem ir visizteiktākās un kuras dzīvniekus padara līdzīgus cilvēkam, ziņo journalgazette.net.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tiek vēstīts, ka psihologi cilvēku personības iezīmes iedala piecās vienībās: ekstravertums, spēja piekrist, atvērtība jaunajam, apzinība, neirotisms. Taču Dienvidaustrālijas Universitātes pētnieku komanda ir nosaukusi tās piecas personības iezīmes, kas raksturo kaķus un kas ir saistāmas arī ar cilvēkiem.

Pētījumā izmantoti aptuveni 2800 mājas kaķi un viņu saimnieki Austrālijā un Jaunzēlandē. Saimniekiem lūgts novērtēt dažādas sava mājdzīvnieka īpašības, un to starpā bija, piemēram, runātīgums, pārgalvība un neveiklums.

Vēlāk rezultātus apkopoja elektroniski, tādējādi nosakot tās iezīmes, kas kaķos parādās visbiežāk. Pētījuma autori norāda, ka trīs no kaķu personības iezīmēm ir pielīdzināmas arī kādai cilvēka personības iezīmei.

Kaķi grib valdīt! Austrālijas pētnieki noteikuši galvenās minku rakstura īpašības
Foto: Shutterstock

Trauksmainība – šī īpašība saistāma ar cilvēka neirotismu. Tie kaķi, kuri ir bailīgāli un satrauktāki, bija vairākumā, savukārt mierīgie un uzticamākie kaķi nebija tik lielā skaitā.

Komunikabilitāte – saistīta ar ekstravertumu, arī šī īpašība novērota gan kaķos, gan cilvēkos. Komunikatīvie kaķi ir īpaši ziņkārīgi un aktīvi, taču mierīgākie kaķi ātri padodas, nevēloties veikt kādu nodarbi, kā arī nav mērķtiecīgi savās darbībās, dienas pavadot laiski.

Dominance – tiek pieļauts, ka šī īpašība raksturīga tikai kaķiem, ne cilvēkiem. Vairums mājas mīluļu mēdz būs agresīvi un pat uzstājīgi, kā arī saimnieku pakļaujoši. Savukārt tie kaķi, kuri ir draudzīgi un pakļaujas saimniekam, novēroti mazākumā.

Spontānums – arī šī īpašība raksturīga pārsvarā kaķiem, ne cilvēkiem. Daudzi četrkājainie draugi savās darbībās bija impulsīvi un mēdza izdarīt ko neparastu. Savukārt paredzamie un pat savā veidā stīvie, neaktīvie kaķi bija daudz mazāk.

Draudzīgums – šis tiek saistīts ar cilvēku spēju piekrist. Īpaši draudzīgie kaķi būs savam saimniekam ļoti pieķērušies, kamēr citi kaķi labprātāk laiku pavadīs vienatnē, turklāt pat var būt viegli aizkaitināmi.

Tiek ziņots, ka arī iepriekš veikti līdzīgi testi, taču tad pētīti gan savvaļas, gan patversmju kaķi. Savukārt šis pētījums pirmo reizi analizē personības iezīmes tieši to kaķu vidū, kas auguši cilvēka klātbūtnē, līdz ar to kaķos ir saskatāmas līdzīgas personības iezīmes cilvēkam.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form