Militārie delfīni un stresa noņēmēji – dzīvās būtnes, kas strādā cilvēka labā
Foto: Shutterstock

Ja tev kādreiz ir šķitis, ka suņa deguns spēj noteikt tikai to, kur ir kāds našķis un uz kuru pusi mežā aizskrējusi lapsa, iespējams, būsi pārsteigts, ka suns var sajust, kas notiek cilvēka ķermenī. Jā, ne tikai narkotikas un naudu suns var iemācīties atrast.

2004. gadā publicētais zinātniskais pētījums britu medicīnas žurnālā liecina, ka suņi tik tiešām var saost, ja cilvēku nomoka vēzis. Tā kā audzējs ietekmē arī cilvēka organismu un tā smaržu, suns var iemācīties atpazīt vesela cilvēka un vēža nomocīta cilvēka smaržu, līdz ar to – noteikt, vai cilvēks ir vesels. Konkrētais pētījums apstiprinājis vismaz viena vēža veida konstatēšanas spējas – urīnpūšļa vēzi.

Suņus apmācīja, izmantojot vairākus urīna paraugus. Četrkājainajiem draugiem vēlāk lūdza noteikt, kuri paraugi pieder veseliem, bet kuri – slimiem cilvēkiem. Lai arī toreiz rezultāti nebija ļoti pārliecinoši, pētnieki priecājās, ka suņu uzvedībā un izvēlēs parādās pozitīvas korelācijas. Laika gaitā notikuši vēl citi pētījumi krūts vēža un plaušu vēža gadījumā. Šos audzējus suns var noteikt ar 88 – 97 procentu precizitāti.

Plašāk par to, ko suns var sajust ātrāk nekā cilvēks, lasiet šeit.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form