Par 2017. gada dzīvnieku Latvijā izvēlēta zivs – zutis
Foto: Alvis Birkovs

Par 2017. gada dzīvnieku izvēlēts zutis, "MansDraugs" informēja Latvijas Dabas muzejā. Tas ir īpašs notikums, jo pirmo reizi gada dzīvnieks izvēlēts no zivju pasaules.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Gada dzīvnieks zutis (Anguilla anguilla) ir viena no neparastākajām zivju sugām Latvijā, ierakstīta Starptautiskās dabas un dabas resursu aizsardzības savienības Sarkanajā grāmatā un ir vienīgā vietējā zivju suga, kas nārstot dodas uz vairāk nekā 5000 kilometru tālo Sargasu jūru Atlantijas okeānā, stāsta muzejā.

Pirmo reizi septiņpadsmit gadu laikā par gada dzīvnieku izvēlēts pārstāvis no zivju pasaules. Eiropā, tostarp arī Latvijā, zuši sastopami saldūdeņos un jūras piekrastē, no kurienes tie migrē uz upēm un strautiem, lai izaugtu un nobriestu.

Zuši ir aktīvi naktīs, plēsīgi, ēd zivis, tārpus, gliemjus un citu zivju ikrus. Ziemā mazaktīvi. Latvijā tie var sasniegt 1,5 metru garumu un 4,5 kilogramu svaru. Mātītes ir lielākas par tēviņiem. Zuši vairojas nārstojot, dzimumgatavību var sasniegt pat divdesmit gadu vecumā.

Zušu nārstošanas paradumi ilgstoši bija neskaidri un tika atklāti tikai 20. gadsimta sākumā, kad dāņu biologs Johannes Šmits (Johannes Schmidt) Sargasu jūrā Atlantijas okeānā atrada Eiropas zušu kāpurus, bet pie Eiropas krastiem – jau paaugušos jeb stikla zušus, informē muzejā. Kopš tā laika ir zināms, ka no Eiropas visi zuši nārstot migrē uz aptuveni 5000 kilometrus tālo Sargasu jūru, kur pēc nārsta iet bojā. Vēl nepieauguši zuši atgriežas Eiropā, izmantojot Golfa straumi, un galamērķi sasniedz tikai pēc aptuveni trīs gadus ilga ceļojuma.

Diemžēl zušiem draud iznīcība – šobrīd atlicis tikai aptuveni viens procents no kādreizējās Eiropas zušu populācijas. Katru gadu Eiropas krastus sasniegušo stikla zušu skaits samazinās. Eiropas zutis ir ierakstīts Starptautiskās Dabas un dabas resursu aizsardzības savienības Sarkanajā grāmatā. Sakarā ar zušu krājumu kritisko stāvokli, Eiropas Savienībā un arī Latvijā kopš 2009. gada ir pieņemts Nacionālais Zušu krājumu pārvaldības plāns, kas paredz stikla zušu un zušu mazuļu ielaišanu ūdenstilpēs, kas savienotas ar jūru.

Lai informētu sabiedrību par šīs sugas paradumiem, īpatnībām, radiniekiem un citiem faktiem muzejā, notiks vairāki pasākumi ģimenēm ar bērniem, skolēniem un visiem interesentiem.

Par 2016. gada dzīvnieku tika atzīts āpsis, un ar zvēriņa paradumiem var iepazīties šeit. Savukārt par gada putnu izvēlēta dzeltenā cielava.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form