Sunim šašliku nedod! Kādi svētku gardumi kaitē mīlulim
Foto: Shutterstock

Alus, siers, šašliks - šīs ir neatņemamas Jāņu svētku galda sastāvdaļas. Taču labāk ar tām mieloties būs cilvēkiem, nevis četrkājainajiem draugiem, un šo faktu apstiprinājuši arī veterinārārsti.

Domājams, ne viens vien mājdzīvnieks iesaistīsies līgošanā un staigās ap svētku galdu, gaidīdams, kad kāds no sanākušajiem viņam pasniegs gaļas gabaliņu vai siera šķēlīti. Kāpēc gan tik ierastie pārtikas produkti ir sunim kaitīgi?

Siers

Veterinārārsts Abubakars Gasanhanovs jau iepriekš "MansDraugs" ir norādījis, ka siers sunim var sagādāt vien īslaicīgu labpatiku, taču pēc tam izraisīt veselības problēmas, tostarp vēdergraizes. Savukārt veterinārārste Linda Kokoreviča jāņu siera vietā iesaka izvēlēties, piemēram, mocarellas sieru, ja saimnieks vēlas savu mīluli svētku dienā palutināt. Sierā ir gana sāls, kas nepavisam neuzlabo suņa veselību.

Šašliks

Kārdinoša gaļa, vai ne? Taču labāk to ēst pašam, nevis dot notiesāšanai sunim. Šašliks parasti satur dažādas garšvielas, kas arī kaitē mājas mīlulim un var izraisīt gan vēdergraizes, gan arī nopietnākas saslimšanas un atsevišķos gadījumos pat nāvi. Tā kā bieži vien pēc gaļas uzduršanas uz iesmiem pāri paliek tās marināde, noteikti nevajadzētu aicināt suni pie šķidruma. Arī marinādē ir daudz garšvielu un citu vielu, un arī sīpolu, kas četrkājainajam draugam nenāk par labu.

Sunim šašliku nedod! Kādi svētku gardumi kaitē mīlulim
Foto: Shutterstock

Alus

Jebkurš alkoholisks dzēriens sunim ir kaitīgs, un tostarp ir arī Jāņos ierastais alus. Kāpēc gan sunim būtu jādzer alus? "Suņa organisms nav spējīgs pārstrādāt etanolu tā, kā to spēj cilvēka organisms, turklāt vairums suņu ir izmērā būtiski mazāki par pieauguša cilvēka izmēru, tāpēc izraisīt saindēšanos ar etanolu var pat ar nelielu alkohola daudzumu. Etanols var izraisīt aknu un nieru bojājumus, mentālu depresiju līdz pat komai, sirds apstāšanos. Suns var iet bojā saindēšanās dēļ. Nedodiet sunim alkoholu, bet atrodiet citus veidus, kā jautri pavadīt laiku ar savu mīluli!" teikusi veterinārārste Kokoreviča. Ja vēlies sarūpēt pārsteigumu savam sunim, vari iegādāties īpašo suņu alu, kas galvenokārt veidots uz ūdens un buljona bāzes. Atsakies no gāzētu dzērienu došanas sunim (tas attiecas gan uz alkoholisko, gan bezalkoholisko alu, jo abi ir gāzēti)!

Kauli

Ja pēc šašlika apēšanas pāri paliek kauli, tā vien gribas tos iedot sunītim. Tomēr veterinārārsts Gasanhanovs norādījis: "Diemžēl pieredze rāda, ka kauliņš tiek norīts vesels un nereti iesprūst kaut kur dzīvnieka gremošanas traktā. Vissliktāk, ja tā ir asa kaula šķemba un kaut kur ieduras. Sunim liek sistēmu, skalo organismu, veic klizmas... Ja rezultāta nav, nākas izmantot radikālāku metodi – ķirurģisku operāciju, kuras laikā atver vēdera dobumu un šķembu izvelk manuāli." Tā kā suns kaulu var sagrauzt, šķembas var ieķerties mīluļa barības vadā un radīt nepatīkamu sajūtu. "Nosacīti "drošāki" ir lielie stobrkauli – liellopa vai cūkas pleca un ciskas kauls," tā veterinārārste Kokoreviča.

Ko sunim var dot?

Visu, ko viņš ir pieradis ēst ikdienā! Arī ierastie sausās barības graudiņi, bez garšvielām gatavota gaļa un dārzeņi būs lieliska izvēle, no kā veidot suņa svētku ēdienkarti, atgādināja veterinārārste Kokoreviča. Var arī parūpēties par kādu īpašu našķi, kaltējumu vai jebko citu, ko var iegādāties zooveikalā, ieteicis veterinārārsts Gasanhanovs. Labāk lieki neapdraudēt sava uzticamā drauga veselību un baudīt svētkus, nesatraucoties par to, vai iedotais šašlika gabaliņš atstās iespaidu uz suņa veselību!

Comment Form