Svētki sev un meža zvēriem – Līgatnes dabas takās gatavos ēdamos rotājumus
Foto: Publicitātes foto

Klāt vieni no gada gaidītākajiem svētkiem – Ziemassvētki. Tajos dažādas aktivitātes nereti saistās ar dabas procesiem un arī rotājumos daudz tiek izmantoti dabas materiāli, tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina svētkus svinēt dabai draudzīgi un ar izpratni, informē DAP komunikācijas speciāliste Maija Rēna.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Neiztrūkstošs dekors ikkatrā mājā ir eglīte, bez kuras grūti iedomāties Ziemassvētku svinēšanu, taču nereti vēlams aizdomāties, vai lielas, krāšņas, dabiskā mežā augušas eglītes vietā iespējams izvēlēties dabai draudzīgāku alternatīvu. Tā būtu audzētavā augusi eglīte, mazāks kociņš no vietas, kur tas tik un tā ar laiku tiktu nolemts nociršanai – grāvmala, zem elektrolīnijas un tamlīdzīgi. Noteikti jāatceras – eglīti nedrīkst cirst dabas lieguma teritorijā, privātā mežā, jaunaudzē. Vairāk par atļautajām un aizliegtajām vietām un pareizu egles nociršanu vari lasīt šeit.

Ziemā piesnidzis egļu mežs raisa cilvēku iztēli, mežs ir gan kā apburta pasaku pasaule, gan pilns ar dažādiem dzīvnieku siluetiem. Ja uzmanīgi apskata egļu dzinumu, tad var saskatīt, ka skujas sakārtojušās Latvju zīmē – Laimas rakstā. Zīmes grafiskais attēls atvasināts no skujas, kas ir mūžzaļas. Zīmes raksts aizsargā, aizslauka nevēlamo, tādēļ, kad gaisma tikai īsu brīdi ciemojas pie mums – kad diena ir visīsākā un nakts visgarākā, senči māju rotāja ar eglīti vai egles zariem, lai sajustu šo pasakaino smaržu un paši varētu radīt gaismu – iededzot sveču liesmiņas.

"Mūsu ikdienas ritms kļūst arvien straujāks, bet dabas ritums saglabājas – ap Ziemassvētkiem dabā valda nosacīts klusums, un gaismu pamazām nomaina tumsa, lai pēc pāris nedēļām viss pamazām mainītos – vakari kļūs gaišāki, un tumsa pamazām atkāpsies," pauž DAP ģenerāldirektors Juris Jātnieks.

Svētkos būt tuvāk ar dabu iespējams arī, dodoties uz mežu un rotājot eglīti tur, līdzi ņemot ābolus, burkānus, bietes un citus dārzeņus, par kuriem ziemā priecāsies meža zvēri. Ja vēlme ir ne tikai pēc skaistuma, ko dod egles zarā iekārts apsarmojis ābols, bet arī labuma zvēriem, tad šos rotājumus gan labāk nolikt pie eglītes, nevis pašā kociņā. Meža zvēriem kokā iekārts burkāns radīs tik vien kā apjukumu, nevis vēlmi to nogaršot.

Citādāk gan ir ar zvēriem Līgatnes dabas takās – viņi pie cilvēka klātbūtnes jau pieraduši un labprāt svētkos pamielojas ar tieši viņiem sagādātiem "eglīšu rotājumiem". Tāpēc, turpinot iepriekšējos gados iesākto tradīciju, DAP aicina interesentus uz Līgatnes dabas takām (LDT), lai laikā starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu vērotu, kā dabas taku iemītnieki iepazīst un priecājas par viņiem dāvātajām eglītēm un rotājumiem. Pasākums notiks piektdien, 29. decembrī, sākot no pulksten 12.

Garšīgos rotājumus eglītēm gatavos DAP darbinieki, bet īpaši lācenei Ilzītei – Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas 3.a klases skolēni zvērkopes Velgas Vītolas vadībā.

Šajā dienā DAP aicina apmeklētājus uz Līgatnes dabas takām, lai nesteidzīgās pastaigās kopā ar Līgatnes dabas taku vadītāju Intu Langi un zvērkopi Velgu Vītolu viesotos pie lāčiem Mikus un Puikas, mežacūku ģimenes, kurā šoruden krietns mazrukšu pieaugums, un visbeidzot pie aļņiem. Rotājumi būs veidoti no dzīvnieku iecienītākajiem kārumiem – burkāniem, āboliem, ķirbju un ogu sukādēm.

Tags

Dabas aizsardzības pārvalde Līgatne Ziemassvētki Velga Vītola Kaķis & Suns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form