Video: Sēžot pilotam klēpī, konfiscēta šimpanze aizlido uz rehabilitācijas centru
Foto: Kadrs no video

Īpašā lidojumā Kongo Demokrātiskajā Republikā februāra beigās piedalījusies šimpanze, kas reiz nošķirta no mātes un augusi cilvēka aprūpē, vēstī "The Dodo". Uz savu jauno mītni organizācijas paspārnē šimpanze Mussa nonācis, lidojot ar helikopteru un sēžot pilotam klēpī.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ziņots, ka šimpanzei esot trīs gadi un teju vai visu šo laiku dzīvnieks turēts nebrīvē kādas ģimenes mājā Beni pilsētā Kongo Demokrātiskajā Republikā, kur līdzās primātam esot mituši arī trīs krokodili. Dzīvnieku aizstāvji Mussu konfiscējuši, minot, vai šimpanze bijis kā mājdzīvnieks, vai arī mājas saimnieks plānojis dzīvniekus pārdot.

Speciālisti pieļauj, ka Mussas māte esot nogalināta, jo tikai tā cilvēki savā rīcībā varot iegūt primātu mazuli. Taču skaidrs šimpanzes iegūšanas veids viņiem neesot zināms.

Lai nogādātu izglābto šimpanzi Lviro primātu rehabilitācijas centrā, nolemts izmantot helikopteru, un tā pilots bijis Entonijs Sere. Lidojumu viņš iemūžinājis video, kurā redzams, kā Mussa sēž pilotam klēpī, pieskaras slēdzim, paguļ un pēta zemi no augšas.

Tiem, kas satraukušies par šimpanzes veselību, piedaloties lidojumā, pilots varot apstiprināt: "Mēs pārliecinājāmies, vai šimpanze nav stresā, citādi vajadzētu viņu likt būrī vai pat apdomāt, cik bīstami būtu to pārvadāt helikopterī. Taču tad, kad viņu redzēju un izdvesu šimpanzu skaņas, viņš pieskrēja man klāt un ieleca man rokās. Mēs uzreiz izveidojām saikni."

Mussam bijusi paredzēta blakussēdētāja vieta, kur Sere novietojis mīkstu segu, taču šimpanze labprātāk izvēlējusies pavadīt laiku pilota klēpī, pieturoties pie vīrieša kājas. Sere pieļāvis, ka primātam tobrīd bija vajadzīgs kontakts ar cilvēku.

Raksturojot lidojumu, pilots teicis, ka šimpanzei esot interesējis viss notiekošais. "Ikreiz, kad skāru pogu vai droseli, viņš darīja to pašu," tā Sere. Viņu īpaši aizkustinājis kāds brīdis lidojuma laikā: "Mēs abi skatījāmies pa logu, un es ar savu galvu pieskāros viņa galvai. Viņš tad atbalstījās pret mani."

Video: Sēžot pilotam klēpī, konfiscēta šimpanze aizlido uz rehabilitācijas centru
Foto: Kadrs no video

Šimpanze ne mirkli neesot izrādījusi stresa pazīmes, un pilots primātu ik pa laikam samīļojis, arī blusojot šimpanzi, lai sadraudzētos ar viņu. Pilotam pat šķitis, ka komforta dēļ Mussa lidojumu lieliski izbaudījis.

Piezemējoties abus lidotājus jau sagaidījuši dzīvnieku organizācijas pārstāvji. Tiklīdz varējis tā Mussa steigšus ielecis savas sagaidītājas rokās. Pavisam drīz viņš nonācis rehabilitācijas centra teritorijā, kur kopā ar Mussu mītot vēl četri sugasbrāļi, kas auguši līdzīgos apstākļos. Lai arī Mussa savas dzīves laikā, ticams, ar citām šimpanzēm neesot saskāries, pāris dienu laikā ar biedriem viņš jau saradis un labprāt spēlējoties ar citiem primātiem. Tiesa, speciālisti novērojuši, ka Mussa joprojām esot ļoti pieķēries cilvēkiem.

Plānots, ka Mussa tikšot palaists atpakaļ savvaļā, kad būs gana pieaudzis un spēs par sevi pastāvēt. Centra pārstāvji cerot, ka video un Mussas stāsts kalpošot par piemēru tam, cik nepiemērotas mājas dzīvei ir šimpanzes. "Kad viņi ir mazi, viņi var izskatīties mīlīgi un paciešami. Taču, kad viņi izaug lieli, kļūst ļoti stipri un agresīvi," teikusi dzīvnieku speciāliste Velesa del Burgo.

Tags

Kongo Demokrātiskā Republika Kaķis & Suns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form