Līgatnes dabas taku mežacūkai Magonei dzimuši pieci neganti sivēntiņi
Foto: Dabas aizsardzības pārvalde

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Līgatnes dabas taku (LDT) mežacūku ģimene šopavasar kļuvusi ievērojami kuplāka, jo tieši pirms nedēļas, 19. aprīlī, pasaulē nāca pieci veselīgi un žiperīgi sivēntiņi, "MansDraugs" informē DAP pārstāve Maija Rēna.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par jauno māmiņu kļuvusi mežacūka Magone, kura par pēcnācējiem parūpējusies jau otro reizi – pērn septembrī viņa pamatīgi pārsteidza LDT darbiniekus un mežacūkām pavisam neierastā laikā laida pasaulē četrus mazuļus. Nu jau šie sivēni ir krietni paaugušies, nomainījuši mazuļu svītraino kažoku uz vienkrāsainu, pieaugušas cūkas ietērpu un kā īsti negantnieki pusaudži rosās pa aploku.

Arī 19. aprīlī dzimušie mazuļi kopā ar mammu jau apgūst mežacūkām atvēlēto teritoriju, ir ļoti aktīvi un laiku pavada blēņojoties un spēlējoties.

Mežacūkām mazuļi piedzimst augumā pavisam nelieli, ar svītrainu kažociņu, bet labi attīstīti – jau nākamajā dienā pēc dzimšanas var doties mātei līdzi uz citu migas vietu, un vēl pēc dažām dienām var novērot, ka mazuļi labprāt mēģina pagaršot pieaugušajiem rukšiem nolikto barību un sāk rotaļāties viens ar otru.

Pati Magone ir dzimusi savvaļā, tomēr kājas savainojuma dēļ dažu mēnešu vecumā nonāca cilvēka gādībā. Tā kā jau no bērnības cilvēku Magone uzskata par labu draugu, arī mazuļus neslēpj no LDT darbiniekiem un apmeklētājiem.

Par pēcnācēju laišanu pasaulē Magone parūpējusies tieši pirms LDT gaidāmās Mežacūku dienas, kuras laikā sestdien, 28. aprīlī notiks dažādi izglītojoši pasākumi. Mežacūku dienā no pulksten 12 līdz 15 LDT izglītības centrā "Pauguri" notiks radošas un izglītojošas darbnīcas, lai iepazītu dzīvnieku paradumus, pulksten 14 plānots Velgas Vītolas fotostāsts par LDT mežacūkām, kā arī visu dienu notiks mežarukšu vērošana Līgatnes dabas taku voljērā.

LDT mīt četras pieaugušas cūkas, bet kopā ar jaunajiem sivēntiņiem rukšu skaits sasniedzis jau 13. Vispamanāmākais un augumā lielākais ir kuilis Ansis, kas dižojas ne tikai ar spēcīgu augumu, bet arī kārtīgiem ilkņiem. Tagad, kad aplokā rosās tikai nedēļu vecie sivēntiņi, Ansim gan ierādīti atsevišķi apartamenti, lai pasargātu mazuļus no tēta pārliekas uzmanības.

Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takas izveidotas 1975. gadā mežainām gravām bagātā apvidū, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar Latvijā dzīvojošo savvaļas dzīvnieku sugām, dabas daudzveidību un dabas aizsardzības nepieciešamību.

Tags

Dabas aizsardzības pārvalde Līgatne Velga Vītola Kaķis & Suns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form