Foto: Publicitātes foto
Hendlers ir suņu demonstrētājs, kas ringos izrāda suņus un izceļ to labākās īpašības. 9. un 10. jūnijā izstādē "Latvijas uzvarētājs 2018" Ķīpsalā ringos ar 1700 Eiropas dižciltīgākajiem suņiem darbosies hendleri, un starp viņiem būs arī Latvijas labākā junioru hendlere 2017. gadā – Ance Gercāne, informē izstādes rīkotāji.

Arī šogad Latvijas jauno hendleru konkursā Ķīpsalā piedalīsies trīspadsmitgadīgā, smaidīgā Ance, kura ar hendlingu nodarbojas lielāko daļu savas dzīves. Tas ir likumsakarīgi, jo meitene jau no mazotnes ir asistējusi vecākiem suņu izstādēs un izaugusi kopā ar trim mājas mīluļiem. Starp citu, šogad Ance bija Latvijas vienīgā pārstāve jauno hendleru konkursā pasaulē prestižākajā suņu izstādē "Crufts" Lielbritānijā.

Lūk, ko par sevi atklāj Ance!

Cik tev bija gadu, kad pirmo reizi ringā izvedi suni?

Mamma stāsta, ka pirmais izgājiens ar suni – mūsu pašu asspalvaino foksterjeru Eniju – notika jauno hendleru konkursā, kad man bija tikai gads un astoņi mēneši. To gan īsti neatceros, bet tā nopietni konkursos sāku piedalīties no 10 gadu vecuma ar manu vismīļāko suņu šķirni kavaliera karaļa Čārlza spanielu un manu vismīļāko suni Patriku. (Izsaucas) Iedomājieties, ar viņu es iepazinos pavisam nejauši uz ielas! Arī izstādē "Latvijas uzvarētājs 2018” es piedalīšos kopā ar Patriku.

Vai vari saskaitīt, cik konkursos esi piedalījusies un cik daudzas suņu šķirnes jau esi demonstrējusi?

Vai! Grūti saskaitīt! Trīs gadu laikā esmu piedalījusies ļoti daudzos hendleru konkursos, ir bijušas gan uzvaras, gan arī ne tik veiksmīgi izgājieni. Šķirnes gan varu mēģināt saskaitīt! Esmu strādājusi ar basendži, labradoru, samojedu suni, skotu terjeru, Vesthailendas balto terjeru, kērnterjeru, Džeka Rasela terjeru, špiciem, Flandrijas buvjē un, protams, ar kavaliera karaļa Čārlza spanielu. Kopā 11 šķirnēm. Un katru šķirni ir jāmāk pareizi izstādīt.

Foto: Publicitātes foto

Tev ir tik daudz kostīmu, kas speciāli iegādāti tieši suņu demonstrēšanai. Pastāsti, kādam ir jābūt hendlera tērpam?

Hendlerim ringā ir jāizskatās solīdi. Tērps nedrīkst būt nevīžīgs un, protams, uzmācīgs vai uzkrītošs. Vienmēr ir jāatceras, ka ringā galvenais ir suns! Tas nedrīkst pazust uz apģērba fona. Tā kā demonstrēju dažādu šķirņu suņus, arī tērpi ir dažādi. Piemēram, baltu suni nav labi izstādīt baltā kleitā vai melnu suni melnā apģērbā. Lai nenovērstu uzmanību no galvenā varoņa, ir jāpiedomā arī pie matu sakārtojuma.

Kas ir pats grūtākais hendlingā?

Laikam jau atrast kontaktu ar suni un to noturēt uz ilgu laiku. Ir suņi, kuri ir ar mieru uzreiz sadarboties, bet ir tādi, kuriem ir vajadzīgs ilgāks laiks. Tādēļ ir labi, ka pirms iznāciena ringā ir bijuši vismaz daži kopīgi treniņi. Protams, daudz kas ir atkarīgs arī no šķirnes, suņa vecuma un pieredzes. Ir suņi, kuri uzticas tikai saimniekam, bet ir arī tādi, kuri dēļ kāruma ir gatavi doties kaut uz pasaules malu ar jebkuru hendleri. Svarīgs ir arī suņa temperaments. Ja suns ir lēns, bremzē, tad smuks un pārliecinošs izgājiens konkursā, lai kā arī censtos, nu nekādi nesanāks! (Iesmejas)

Tu minēji, ka hendlerim ir jāprot demonstrēt katru konkrēto šķirni! Kas vēl hendlerim ir jāzina?

Katras šķirnes galvenās rakstura īpatnības. Tāpēc jau to šķirņu ir tik daudz, lai katrs varētu atrast savu īsto četrkājaino draugu! (Pasmaida) Nu, piemēram, ja es izrādu terjeru, tad zinu, ka man ir jārēķinās ar viņa spītību un jāprot atrast veids, kā likt spītniekam smuki man sekot. Ja demonstrēju retrīveru, rēķinos, ka tas ir temperamentīgs suns, kuru jāprot savaldīt un arī nomierināt.

Kādas ir atšķirības starp darbu parastā suņu ringā un dalību hendleru konkursā?

Kopīgs ir tas, ka gan konkursā, gan ringā ir jābūt pieklājīgam gan pret suni, gan ekspertu, gan citiem dalībniekiem. Suni nedrīkst sist un raustīt. Uz suni nedrīkst arī bļaut – sapratne ir jāatrod mierīgi. Gan konkursā, gan ringā hendlers ar savu augumu nedrīkst aizsegt suni. Taču ja tā notiek – hendlerim par to samazina vērtējumu, bet sunim vērtējums nesamazinās. Bet atšķirīgais ir tas, ka hendleru konkursā suns ir jāizrāda ilgāk un smalkāk nekā parastajā ringā. Konkursā hendlerim ir jāizskatās labi, ar savu augumu un izturēšanos ir jāparāda pārliecība un jādemonstrē zināšanas. Konkursā eksperti var uzdot arī jautājumus par attiecīgo suņu šķirni un suni kā tādu. Piemēram, cik sunim ir zobu, var pajautāt par šķirnes piederību grupai, šķirnes dzimteni, spalvu veidiem, iespējamām šķirnes krāsām. Jā, un vēl parastajā ringā ir brīva apģērba izvēle, bet konkursā pie tā ir jāpiedomā, jo konkurss tiek vērtēts.

Kā tiek noteikts labākais hendleris?

Jaunie hendleri visa gada garumā vāc punktus, un tādējādi tiek noteikts labākais suņu demonstrētājs. Vērā tiek ņemts gan tikai labākais sniegums 10 izstādēs!

Suņu šķirņu skaistumkonkursus, suņu triku un kaķu adžiliti paraugdemonstrējumus varēs vērot izstādē "Latvijas uzvarētājs 2018", kas norisināsies 9. jūnijā no pulksten 10 līdz 18 un 10. jūnijā no pulksten 10 līdz 17.

Ja vēlies apmeklēt izstādi kopā ar savu suni, kas nepiedalās izstādē, pirms biļešu iegādes pie Izstāžu centra 11. vārtiem būs jāuzrāda suņa veterinārā apliecība, kā arī jāiziet veterinārā kontrole.

Izstādi “Latvijas uzvarētājs” rīko Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība "BT 1" sadarbībā ar Latvijas Kinoloģisko federāciju un Latvijas felinoloģijas asociāciju “Felimurs”.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!