Eiropas Putnu vērošanas dienā būs iespēja klātienē piedzīvot putnu migrāciju

Eiropas Putnu vērošanas dienā būs iespēja klātienē piedzīvot putnu migrāciju
Foto: Privātais ahīvs

Kāpēc putni rudenī dodas prom, kāds ir to migrācijas ceļš, un kādi šķēršļi putnus pavada ceļā? Par to jau 25 gadus vēsta Eiropas Putnu vērošanas dienas. Arī šogad Latvijā (jau 23. reizi) un Eiropā 6. un 7. oktobrī varēs vērot, kā miljoniem putnu dodas uz ziemošanas vietām Dienvideiropā, Āfrikā un Āzijā.

Oktobra pirmajā nedēļas nogalē ikvienam dažādās Latvijas pilsētās būs iespēja klātienē satikt labākos putnu pazinējus Latvijā un līdzdarboties putnu vērošanas aktivitātēs – mēģināt atpazīt novēroto putnu, ieskatīties binoklī vai teleskopā vai iegūt jaunu foto savā galerijā.

Eiropas Putnu vērošanas dienas ir lielākais "BirdLife International" Eiropas organizāciju kopīgi rīkotais pasākums, kas Eiropā notiek jau kopš 1993. gada un pulcē vairāk nekā 20 000 dalībnieku vidēji 40 Eiropas valstīs, lai dažādu aktivitāšu ietvaros vērotu putnus rudens migrācijas brīdī. Kopumā 25 gadu laikā vairāk nekā 1,18 miljoni iedzīvotāju ir piedalījušies gandrīz 40 000 pasākumu.

Eiropā 2017. gada Putnu vērošanas dienās vairāk nekā 934 pasākumos apmēram 21 000 vērotāju saskaitīja vairāk nekā četrus miljonus putnu. Eiropā visbiežāk novērotās putnu sugas bija baltvaigu zoss, mājas strazds un žubīte. Visvairāk putnu novērots Somijā – apmēram 1,3 miljoni, ziņo Latviijas Ornitoloģijas biedrības pārstāve Lāsma Semerova.

Latvijā kopumā pasākumos grupās un arī individuāli piedalījās ap 500 putnu draugu, kuri novēroja apmēram 107 000 putnus no aptuveni 150 sugām. Visbagātīgāk 2017. gadā tika novērotas žubītes (21 354 putnu), lauku baloži (7741) un zosis (5248).

Izvēlies kādu no bezmaksas pasākumiem vietnē www.putnudienas.lv, piesakies pie pasākuma vadītāja un dodies uz kādu no putnu vērošanas aktivitātēm visā Latvijā. Pasākumu saraksts tiks papildināts laika gaitā, un vēl ir iespēja pieteikt arī savu pasākumu, sazinoties ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību vai rakstot putnudienas@lob.lv.

Lielākā daļa Putnu dienu pasākumu notiek brīvā dabā, tāpēc organizatori aicina padomāt par laikapstākļiem atbilstošu apģērbu. Ekskursijās noderēs ūdensizturīgi apavi un vēja noturīga jaka. Lai dabas vērošana būtu sekmīgāka, iespēju robežās ņemiet līdzi binokli un putnu noteicēju.

Tāpat ikviens pasākuma apmeklētājs tiek aicināts ziņot par novērotajiem putniem portālā Dabasdati.lv vai rakstot uz e-pasta adresi putni@lob.lv.

Source info

MansDraugs.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Saimnieku skola
Mansdraugs iesaka