Viņi spēj izdarīt to, ko cilvēks nespēj: Valsts policijas suņu apmācība un ikdiena
Foto: Valsts policija


Jauno suņu apmācība Valsts policijā norit pēc principa – jauns kinologs, jauns suns. Taču jauna suņa apmācības tiek uzsāktas arī tad, ja kāds no policijas suņiem vairs nespēj veikt savus darba pienākumus. Šabanova stāsta, ka dienesta suns sāk zaudēt iepriekš iegūtās iemaņas aptuveni astoņu deviņu gadu vecumā. Tomēr suņa vecums nav vienīgais faktors, kādēļ tiek pieņemts lēmums suni "sūtīt pensijā". Tiek vērtēts arī tā veselības stāvoklis un spēja kvalitatīvi veikt darba pienākumus. Ja kinologs pamana kādu no šiem faktoriem, tiek veikta dzīvnieka sagatavotības pārbaude, pēc kuras rezultātiem tiek nolemts, vai sunim nav laiks doties pelnītā atpūtā.

Kad suns devies "pensijā", viņa vietu ieņem "jauniņais", kurš jau ir apguvis iepriekš minētās apmācības un var uzsākt darbu policijā. Tikmēr iepriekšējais policijas suns tiek izsludināts pārdošanā, kas nozīmē, ka suni var iegādāties jebkurš interesents. Taču Šabanova atzīst, ka ierasti dienesta suņi, kuri ir devušies pelnītā atpūtā, turpina dzīvot sava kinologa apgādībā: "Suns visu mūžu ir nodzīvojis ar vienu cilvēku, tāpēc šķiet diezgan loģiski, ka dzīvnieks paliek pie kinologa. Sveši cilvēki arī nevēlas iegādāties gados vecu suni, kuram, visticamāk, būs grūtības pierast pie jaunajiem saimniekiem."

Jaunus suņus Valsts policija iegādājas dažādās audzētavās gan Latvijā, gan ārzemēs, piemēram, Somijā. Policijā strādā arī suņi, kas ir dzimuši Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrā Rēzeknē. Šabanova atklāj, ka, lai iegādātos vispiemērotākos suņus darbam Valsts policijā, izvēlētie kucēni tiek pārbaudīti: "Pirms kucēnu iegādes mēs pievēršam uzmanību vairākiem faktoriem, piemēram, vai dzīvnieks ir bailīgs. Pēc tā var spriest, vai suns ir piemērots dienesta darbam." Tāpat kinologs darbam var piedāvāt arī paša suni.

Dienesta vajadzībām pārsvarā tiek izvēlēti beļģu un vācu aitu šķirnes suņi. Šabanova skaidro, ka šīs šķirnes suņi nepieciešamības gadījumā spēj ne tikai meklēt, bet arī aizturēt: "Piemēram, labradors derēs meklēšanā, taču nederēs patruļā, vajadzības gadījumā viņu nevarēs pielietot aizsardzībā. Tāpēc izvēlamies tādas šķirnes, kuras der abiem uzdevumiem," viņa stāsta.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Valsts policija Suns Suns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form