Zilonīte Zuze un nešpetnā Krokse: kā sokas uz ārzemēm aizsūtītajiem Latvijas dzīvniekiem
Foto: Privātā arhīva foto


Viens no lielākajiem pēdējo gadu Rīgas zoodārza ieguldījumiem apdraudēto sugu turēšanas un vairošanas programmu ietvaros (EEP) ir sekmīga grifu vairošana. 2014.–2018. gadā izaudzēti astoņi jaunie melnie grifi – četri Rīgā un četri zoodārza filiālē "Cīruļi". Pirmie jaunuļi devušies uz Čehiju, Beļģiju un Nīderlandi. Savukārt 2018. gadā par Rīgas zoodārza melno grifu mazuļiem ieinteresējās bulgāri. Un tā divas melno grifu putnu mātes tika iekļautas starptautiskā dabas aizsardzības projektā "Zaļie Balkāni". Jau vairākus gadu desmitus Bulgārijā šī suga nebija sastopama. Pateicoties projektam, viņiem tika dota iespēja kļūt par pirmajiem Bulgārijā reintroducētajiem melnajiem grifiem un lepni lidot pāri Balkāniem.

Melnais grifs (Aegypius monachus) kopš 1988. gada iekļauts Pasaules Sarkanajā grāmatā. Galvenie apdraudējumi savvaļā ir piemērotu ligzdošanas vietu trūkums, barības trūkums, šaušana, ligzdu iznīcināšana, plēsējiem izliktās saindētas ēsmas, kā arī netieši – mājlopiem lietotie medikamenti, kas ir toksiski grifiem. Kā zināms, grifi pārtiek no bojā gājušiem dzīvniekiem, tostarp mājlopiem. Būdami barības ķēdes noslēdzošais posms, tie koncentrē savā organismā dažādas kaitīgas vielas, kas negatīvi ietekmē putnu veselību un vairošanās spēju.

Agrā 2018. gada 23. jūlija rītā no Rīgas ar lidmašīnu uz Bulgāriju tika transportēts pirmais melnā grifa mazulis. Tur tas tika izvietots uz mākslīgās ligzdas platformas kopā ar jaunuli no Ostravas zoodārza. Abi putni ligzdā tika baroti, līdz bija gatavi pirmajam patstāvīgajam lidojumam virs Balkānu virsotnēm. Savukārt "Cīruļu" grifu jaunulis ceļā devās 14. augustā un nonāca tajā pat ligzdas platformā, un tieši tāpat gatavojās jaunajai dzīvei.

Rīgas zoodārzā augusī mātīte tika nosaukta par Bojanu par godu bulgāru biologam un alpīnistam Bojanam Petrovam, kuram vajadzēja kļūt par grifu reintrodukcijas projekta vēstnesi. Diemžēl pētnieks maijā pazuda kalnu ekspedīcijas laikā. Savukārt "Cīruļos" izaugušo putnu nosauca par Rīgu, godinot Rīgas zoodārzu par līdzdalību projektā.

Melnie grifi pēc ierašanās Bulgārijā tika nogādāti uz mākslīgās ligzdas platformas Balkānu kalnu austrumu daļā. Lai izvairītos no kontakta ar cilvēkiem un aprastu ar savvaļas apstākļiem, adaptācijas laikā putni tika baroti, cilvēku neredzot (barību ligzdā ieslidināja pa cauruli), un uzraudzīti no attāluma.

2018. gada 15. augustā Bojana pirmo reizi izlidoja no ligzdas. Šajā pat dienā mākslīgajā ligzdā ievietoja arī Rīgu, kura lidojumus uzsāka septembrī. Līdz oktobra vidum abi putni turējās kopā un kopīgi apmeklēja piebarošanai izvietotos beigtos mājlopus. Vēlāk tie devās katrs uz savu pusi. Bojana aizklejoja uz Irānu, savukārt Rīga devās uz Grieķiju. Protams, šajā periodā viņi nav vieni, jo ir pievienojušies citiem melnajiem grifiem. "Abi putni ir labā kondīcijā, tādēļ ir cerības, ka viņu iejušanās dabā būs notikusi sekmīgi. Tagad bulgāriem atliek tikai cerēt, ka Bojana un Rīga pēc jaunības klejojumiem atgriezīsies "mājās" – mākslīgās ligzdas apkārtnē un nopietni ķersies pie sugas turpināšanas. Uz to ļauj cerēt arī tas, ka mūsu grifēnus lietpratīgi audzināja pieaugušie putni paši, nevis cilvēki. Tas ir būtisks priekšnoteikums tam, lai dzīvniekam izveidotos pareizi priekšstati par dzīvi un grifu pasaules prioritātēm (partneri meklēt grifu, nevis cilvēku vidū)," skaidro Lielkalns. Savukārt trešais projektā iesaistītais putns Ostrava diemžēl ir gājis bojā.

Tags

Lasāmgabali Rīgas zoodārzs Zilonis Kaķis & Suns

Comment Form