Zilonīte Zuze un nešpetnā Krokse: kā sokas uz ārzemēm aizsūtītajiem Latvijas dzīvniekiem
Foto: DELFI


2008. gada jūlijā kādā Olaines dīķī tika atrasta Nīlas krokodila meitene, kas bija aizmukusi no sava saimnieka. To no grāvja izvilka ugunsdzēsēji glābēji un dzīvnieku nogādāja Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Atrastajam dzīvniekam bija arī savs īpašnieks, kurš gan sākumā vēlējās savu krokodilu atgūt, taču, saprotot, kādās nepatikšanās iekūlies, atteicās no savas vēlmes, tāpēc rūpes par dzīvnieku nācās uzņemties zoodārzam.

Kad krokodilu meitene tika atrasta, tā bija vienu metru gara un aptuveni divus gadus veca. Noskaidrot precīzu dzīvnieka vecumu nebija iespējams, jo dzīvnieka īpašniekam nebija pieejami nekādi krokodila izcelsmes dokumenti, kuros būtu norādīti dzīvnieka dzimšanas dati.

Sākotnēji kustonis mitinājās zoodārza karantīnā, bet vēlāk pārcēlās uz Tropu mājas aligatora baseinu kopā ar kaimanu bruņurupuci un pārīti zivju – melnspuru paku. Zoodārza darbinieki medijiem pauda, ka Rīgas zoodārzā nav piemērotu apstākļu Nīlas krokodila turēšanai. Tolaik Lielkalns minēja, ka, ņemot vērā lielos izmērus, kādus var sasniegt šīs sugas īpatnis augot, pastāv dažādas problēmas. "Kamēr dzīvnieks ir mazulis, tā augšanas temps ir ļoti straujš, taču, kad viņš ir sasniedzis noteiktu vecumu un parametrus, augšanas temps samazinās, un turpmākajos gados augšana kļūst rāmāka. Tā kā Tropu mājas voljers nav piemērots šai sugai, jo šīs sugas dzīvnieki rāpjas arī pa vertikālām virsmām, nevis, kā aligatori, tikai horizontāli, tiek apsvērts, cik varētu izmaksāt terārija pielāgošana šai sugai. Pašreiz izmaksas noteikti nebūs mazas," sacīja Lielkalns. Viens no iespējamiem variantiem bija arī nogādāt krokodilu kādā citā zooloģiskajā dārzā, kas gribētu uzņemties rūpes par dzīvnieku.

Neskatoties uz šaubām par nepiemērotiem dzīves apstākļiem, krokodila meitene tika izmitināta Tropu mājas baseinā. Zoodārza pārstāvji norādīja, ka tolaik šis baseins esot bijis būvēts atbilstoši rāmā, nosvērtā zoodārza ilgdzīvotāja - Misisipi aligatora Čabulīša vajadzībām, nevis "jauneklīga un sprauna Nīlas krokodila turēšanai", tāpēc dzīvnieks tur tika izmitināts tikai uz laiku, kamēr tam tika meklētas citas mājas, turklāt Čabulīša baseins jau bija apsolīts Ogoves pundurkrokodiliem, kuri tolaik jau dzīvoja Rīgā.

Krokse ar laiku tika atzīta par zoodārza nešpetnāko dzīvnieku, jo vairākkārt mēģināja izlēkt no ūdens un satvert pār margām pārliekušos apmeklētājus, apstiprinot sākotnējos zoodārza darbinieku pieņēmumus – šim krokodilam atvēlētais Tropu mājas baseins nebija piemērots. Taču ar laiku šī problēma tika atrisināta un margām papildus tika uzlikts paaugstināts stikls, kas liedz cilvēkam nokļūt tuvāk dzīvniekam un otrādi.

Visu šo laiku Rīgas zoodārzs intensīvi sazinājās ar citvalstu zoodārziem un privātajiem kolekcionāriem, mēģinot Kroksei atrast jaunas mājas. Sākotnēji par Kroksi interesējās Sanktpēterburgas zoodārzs, bet Krievijas birokrātijas dēļ dzīvnieku turp nogādāt neizdevās. Taču ar to māju meklējumi krokodilam nebija beigušies. Pēc neilga laika interesi par Kroksi sāka izrādīt tropikārijs Helsinkos, kur pēcāk krokodila meitene arī tika pārvesta.

Helsinku tropikārijs ir interesanta apskates vieta Somija galvaspilsētā. Tajā dzīvo silto zemju iemītnieki, galvenokārt rāpuļi. Sīkāku info par to atradīsi te. Helsinkos Krokse ir ieguvusi citu vārdu – te viņu sauc "Riikka". Tas ir somu sievietes vārds, taču vienlaikus tas saistāms ar Rīgas vārdu. Sākumā Krokse esot uzvedusies visai nešpetni, jo noplēsusi no terārija griestiem lampas, tādēļ saimniekiem nācies apgaismojumu pārkārtot citādi. Pēcāk jauno risinājumu rāpulis vairs nav aizticis. Kā apgalvo tropikārija darbinieki, krokodils jūtas labi, dūšīgi aug un problēmu saistībā ar tā raksturu neesot. Blakus voljerā, kas atdalīts ar stikla sienu, dzīvo cits krokodils – kaimans. Abi viens otru redz. Viņiem ir kopējs, taču ar stiklu atdalīts liels baseins, informē Lielkalns.

Šobrīd Krokse ir trīs metrus gara. Būdama mātīte, tā nesasniegs sugai raksturīgos lielos izmērus, taču noteikti kļūs vēl lielāka.

Source

MansDraugs.lv

Tags

Lasāmgabali Rīgas zoodārzs Zilonis Kaķis & Suns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form