Dabas fonds uzsācis zemūdens tiešraidi no nēģu nārsta
Foto: Latvijas Dabas fonds

Latvijas Dabas fonda tiešraides no aizsargājamo putnu sugu ligzdām šopavasar papildina jauna, vēl nebijusi tiešraide – kamera rādīs zemūdens dzīvi nēģu nārsta laikā Ziemeļkurzemes Raķupē, vēsta Latvijas Dabas fonda pārstāve Liene Brizga-Kalniņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Raķupe ir Irbes baseina upe, kas ir samērā dziļa un ar pastāvīgi augstu ūdens līmeni. Līdz ar to tā ir viena no retajām nēģu un lašveidīgo nārsta upēm, kura ir brīva no bebru aizsprostiem. Tāpēc Raķupē laikā no 2015.-2017. gadam tika veikta Latvijā pirmā mākslīgās nēģu nārsta vietas ierīkošana – tika radīta mākslīga straujtece. Latvijā šāda tipa upē tik apjomīgi apsaimniekošanas darbi tika veikti pirmo reizi, un pēc darbu veikšanas jau pirmajā nārsta sezonā tika novēroti daudzi desmiti nārstojošu upes nēģu Lampetra fluviatilis un strauta nēģu Lampetra planeri. Līdz ar to Raķupe ir arī ievērojams paraugs tam, kā iespējams aizsargāt retās sugas un atjaunot Latvijā nozīmīgu zvejas resursu.*

"Raķupes mākslīgi radītā straujtece ir lielisks piemērs upes nēģu nārsta apstākļu uzlabošanai, tāpēc arī to izvēlējāmies zemūdens kameras novietošanai," stāsta Jānis Ķuze, dabas tiešraižu projekta vadītājs. "Šo tiešraidi varat iztēloties kā dabisku "akvāriju", kurā iemītnieki pastāvīgi mainās. Tiešraide ir interesanta arī nakts laikā, kad prožektora gaismā iepeld dažādu sugu zivis".

Paredzams, ka nēģu nārstošana sāksies maija pirmajā pusē un turpināsies divas līdz trīs nedēļas. Daudzo upes baseinā esošo purvu dēļ ūdens Raķupē ir tumšs, tādēļ redzamība nav tāda kā strautos un upītēs.

Tiešraides vērotāji "Youtube" komentāru daļā ziņo, ka jau 12.26 upē bija redzami pirmie tiešraides dalībnieki.

Latvijas Dabas fonds dabas tiešraides nodrošina jau astoto gadu, un 2018. gadā tām bija gandrīz 3,5 miljoni skatījumu visā pasaulē.

Tiešraides kameru darbību nodrošina sabiedrības atbalsts – tiešraižu skatītāju ziedojumi. Ziedot tiešraižu atbalstam var šeit. Savukārt vērot upē notiekošo vari te, te un arī te.

Tags

Nēģi Kaķis & Suns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form