Suns acu vietā: kā apmāca četrkājainos pavadoņus
Foto: Privātā arhīva foto


Diemžēl par suni-pavadoni nevar kļūt kurš katrs cilvēka labākais draugs. Dzīvnieki, kas nonāk biedrības "Teodors" gādīgajās rokās, tiek īpaši izraudzīti. Liene stāsta, ka biedrībai ir veiksmīga sadarbība ar vairākām suņu audzētavām Latvijā, no kurām jau iepriekš nākuši asistenta vai pavadoņa darbam piemēroti suņi. Tāpat daži no apmācāmajiem ir jau biedrībā izskoloto suņu pēcnācēji.


Liene stāsta, ka vispiemērotākā šķirne suņa-pavadoņa darbam ir labradori retrīveri. Taču tā nav bijis vienmēr. Agrāk par servisa suņiem tika skoloti vācu aitu suņi un kolliji. Savukārt labradori retrīveri tika izvēlēti, jo ir viegli apmācāmi, draudzīgi, mierīgi un nav agresīvi. Tāpat arī šīs šķirnes suņi ir piemērota auguma. Taču, salīdzinot ar abu minēto šķirņu suņiem, labradori strādājot daudz veiksmīgāk. Savukārt pārējo šķirņu suņu iespējas kļūt par pavadoni ir daudz mazākas. Liene skaidro, ka, uzsākot apmācības, nereti var atklāties dažādi aspekti, kas diemžēl var būt par pamatu suņa-pavadoņa sagatavošanas pārtraukšanai. Kā piemēram, skriešana pakaļ kaķim, nestabila nervu sistēma vai pārlieku liela emocionalitāte. Šāda dzīvnieka pēkšņa uzvedības maiņa neredzīgam vai vājredzīgam cilvēkam var būt bīstama.

Biedrībā par suņiem-pavadoņiem ir apmācīti ne tikai labradori retrīveri, bet arī divi citas šķirnes suņi, no kuriem viens ir jauktenis. Liene atklāj, ka jauktenītis sākotnēji ģimenē bija paņemts kā mājas mīlulis bez mērķa kļūt par pavadoni un tikai pēcāk tika pieradināts neredzīga vai vājredzīga cilvēka vajadzībām.

Taču ne visiem pēcnācējiem un audzētavu suņiem piemīt nepieciešamās īpašības, lai kļūtu par suni-pavadoni jeb "cilvēka acīm". Tāpēc jau agrā vecumā, līdz diviem mēnešiem, noskatītais kucēns tiek testēts, lai pārliecinātos, ka viņš atbilst visām prasībām. "Daudzas suņa rakstura iezīmes un bailes var noteikt jau agrīnā vecumā," skaidro Liene. Šajā laikā tiek pārbaudīts, vai kucēns baidās no augstuma, slidenām virsmām, vai viņš ir komunikabls, dominējošs un daudz kas cits. Viena no lietām, kam tiek pievērsta vislielākā vērība, ir suņa veselības stāvoklis. Dzīvnieks savu veselības stāvokli un raksturu nereti iemanto no vecākiem, tāpēc arī viņiem tiek pievērsta uzmanība, izvēloties piemērotāko kucēnu suņa-pavadoņa amatam.

Galvenās iezīmes, kurām jāpiemīt topošajiem suņiem-pavadoņiem ir drosme un bezbailība."Taču tas, ka dzīvnieks, mazs būdams, atbilst prasībām, nenozīmē, ka viņš kļūs par suni-pavadoni," stāsta Liene.

Source

MansDraugs.lv

Tags

Lasāmgabali Suns Suns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form