Ar ūdenslīdēju kuģi jūrā atpakaļ nogādās divus pavasarī izglābtos ronīšus
Foto: Rīgas zooloģiskais dārzs

Piektdien, 12. jūlijā, pulksten 12, dienu pirms Latvijā jo plaši atzīmētajiem Jūras svētkiem, no Ventspils ostas jūrā dosies Ventspils brīvostas ūdenslīdēju kuģis "Neptūns" ar neparastu niršanas profesionāļu komandu – diviem pelēkajiem roņiem, kuri kopš agra pavasara atguvuši spēkus Rīgas zooloģiskajā dārzā un nu gatavi uzsākt patstāvīgu dzīvi brīvībā, Baltijas jūras ūdeņos, informēja zooloģiskajā dārzā.

Viens no roņiem zoodārzā atvests 7. martā un, pēc atrašanas vietas, nosaukts par Saulkrastu, bet otrs Rīgā uzturējās kopš 23. marta un līdzīgā veidā ieguvis vārdu Dzintars.

Šajā pavasarī Rīgas zoodārzs uzņēma vairāk nekā 20 jūras krastā atrastus, ievainotus vai galēji novārgušus pelēko roņu mazuļus, kā arī vienu pogaino ronēnu Krapu no Pērnavas (Igaunijā).

Ar ūdenslīdēju kuģi jūrā atpakaļ nogādās divus pavasarī izglābtos ronīšus
Foto: Rīgas zooloģiskais dārzs

To izaugušo ronēnu, kuriem neizdodas atrast jaunas mājas zoodārzos, atlaišana jūrā tiek praktizēta jau daudzus gadus un, balstoties citu valstu speciālistu pieredzē, dod jaunajiem dzīvniekiem visai reālu iespēju atgriezties dabā. 10 līdz 15 kilometru attālumā no krasta, tālu no cilvēku iemīļotajām pludmalēm, jūrā izlaistajiem 40-50 kilogramus smagajiem roņiem ir pietiekamas tauku rezerves, lai tie pat vairākas nedēļas varētu mācīties iegūt barību paši.

Ar ūdenslīdēju kuģi jūrā atpakaļ nogādās divus pavasarī izglābtos ronīšus
Foto: Rīgas zooloģiskais dārzs

Nelaimē nokļuvušo ronēnu izbarošanu zoodārzā jau daudzus gadus atbalsta Ventspils pilsēta, un šogad prāvais roņu pulciņš kopumā apēdis jau teju 3000 kilogramus siļķu un reņģu, pastāstīja zoodārza pārstāvji. "Rīgas zooloģiskais dārzs ir pateicīgs arī Latvijas iedzīvotājiem un Dabas aizsardzības pārvaldei, kas rūpīgi izvērtēja katru mazuļa atrašanas gadījumu jūras krastā un nepieļāva nepamatotu dzīvnieku nogādāšanu zoodārzā, atņemot tos mātei vai sagūstot savvaļā izdzīvot spējīgus ronēnus," teikts paziņojumā par roņu atlaišanu brīvībā.

Ar ūdenslīdēju kuģi jūrā atpakaļ nogādās divus pavasarī izglābtos ronīšus
Foto: Rīgas zooloģiskais dārzs

Jūnijā divi zoodārzā rehabilitētie pelēkie roņi tika nosūtīti uz Belgradas zooloģisko dārzu Serbijā, bet šī mēneša beigās vēl divus roņus gaida ceļš uz zoodārzu Ukrainā. Savukārt par pogaino roni Krapu, kas tika atvests no Igaunijas, interesi izrādījis Klaipēdas jūras muzejs, un apaļīgās roņu jaunkundzes pārcelšanās uz jaunajām mājām gaidāma septembra sākumā.

Ar ūdenslīdēju kuģi jūrā atpakaļ nogādās divus pavasarī izglābtos ronīšus
Foto: Rīgas zooloģiskais dārzs

Diemžēl daudzu ronēnu dzīvību izglābt nav izdevies, jo tie uz zoodārzu nogādāti ar neizārstējamām brūcēm, kas vairumā gadījumu bija suņu kodumi. Cita nelaime roņus zoodārzā piemeklēja jūnijā, kad karstais laiks neļāva pārapdzīvotajos baseinos uzturēt pietiekami zemu ūdens temperatūru un izplatījās vairākiem ronēniem nāvējoša infekcija. To apturēt izdevās, bet seši roņi izlaišanu brīvībā nesagaidīja, kas zoodārzam šogad lika atteikties no dabā izlaižamo dzīvnieku aprīkošanas ar satelītraidītājiem, lai izsekotu to turpmākās gaitas jūrā. "Bet ideja joprojām aktuāla. Cerams, ka nākošā ziema Baltijas jūru iekals ledū un pelēkajiem roņiem būs tik labvēlīgi vairošanās apstākļi, ka tiem glābšana nebūs nepieciešama. Bet, ja tomēr... tad glābsim. Cik būs nepieciešams un cik būs zoodārza spēkos!" informē Rīgas zoodārzs.

Savukārt zoodārzā joprojām apskatāmi lielie pelēkie roņi Puika un Krista, kuri ik dienu līdz 1. septembrim pulksten 14 rāda priekšnesumu Dzīvnieku barošanas demonstrāciju ietvaros.

Source

MansDraugs.lv

Tags

Baltija Neptūns Pērnava Rīgas zoodārzs Ventspils osta
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form