Foto: Daumants Dreiškens Rīgas zoo sver Galapagas bruņurupučus
Foto: LETA

Ceturtdien, 29. augustā, Rīgas Zooloģiskajā dārzā notika jau deviņpadsmitais milzu Galapagu bruņrupuču celšanas un svēršanas pasākums. Šo gadu laikā Raimonds Bergmaņa vadībā, nu jau 26 gadus jaunās bruņrupucienes Trīnu un Čelsiju uz svariem cēluši gan dižākie Latvijas un Eiropas spēkavīri, gan pasaules čempioni un olimpiskie vicečempioni Viktors Ščerbatihs un brāļi Šici. Šogad varenās rāpules cēla olimpiskais čempions Daumants Dreiškens.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Diemžēl visdažādāko pasaulē sastopamo sugu bruņrupuči pēdējā laikā arvien biežāk nonāk kritiski apdraudēto sugu sarakstos.

Tā Pasaules Sarkanajā grāmatā (globāli apdraudēto sugu sarakstā) ierakstīts arī Rīgas Zoodārza jaunieguvums – no Tallinas zoodārza atvestais Āfrikas piešrupucis. Šī ir pasaulē trešā augumā lielākā bruņrupuču suga, kas savvaļā sastopama Sahāras dienvidos. Atvedot uz Rīgu, 13 gadīgais rāpulis svēra jau 34 kilogramus, bet lielākais reģistrētais šīs sugas pārstāvis esot svēris 105 kilogramus. Patiesi cienījams Galapagu bruņrupuču konkurents, kuram šogad bija debija publiskajā svēršanas procedūrā.

2018. gadā lielākā bruņurupuciene Trīna svēra jau 116 kilogramus, bet Čelsija – 92 kilogramus, un abas pērnā gada laikā bija pieņēmušās svarā par trīs kilogramiem. Savukārt šogad, svēršanas laikā, atklājās, ka Trīna pieņēmusies svarā par vienu kilogramu, taču Čelsija kļuvusi par diviem kilogramiem vieglāka. Turpretim Āfrikas piešrupucis, kas pasākuma laikā ticis pie skanīga vārda - Daumantiņš, gada laikā "paaudzies" par vairāk kā 7 kilogramiem!

Galapagu bruņrupucienes Trīna un Čelsija uz Rīgas Zoodārzu no Čikāgas tika atvestas 1995. gadā, un Raimonds Bergmanis tās sāka nest un svērt 2001. gada vasarā, kad varenie rāpuļi svēra vien ap 40 kg.

Jāatzīst, ka stabils un prognozējams svara pieaugums lielajiem rāpuļiem vairs nav gaidāms un iespējamas nelielas svārstības. Kaut arī tiek uzskatīts, ka šīs sugas rāpuļu mātītes var sasniegt pat 150 kilogramu svaru, tā vairāk vērtējama kā teorētiska iespēja. Lai arī kā būtu, dati par mūsu bruņrupucieņu svara izmaiņām ir visai vērtīgi, jo palīdz koriģēt viņu barības normas, ja svara pieaugums kļuvis pārāk straujš, vai laicīgi pamanīt iespējamās veselības problēmas, par ko liecinātu pārmērīgs svara zudums.

  • To, kā zooloģiskais dārzs cīnās ar liekā svara problēmām dzīvnieku vidū, lasi šajā rakstā.


Savvaļā Galapagu bruņrupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām piecas jau ir izzudušas. Galvenokārt – izmedīti gaļas ieguvei. Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kilogramu (rekords – 270 kilogrami) svaru, mātītes – 100-150 kilogramus. Iespējamais mūža ilgums – 150 un vairāk gadu.

Tags

Daumants Dreiškens Raimonds Bergmanis Bruņurupucis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form