Latvijā no ziemošanas atgriezušies pirmie ziemeļu gulbji
Foto: Publicitātes foto

Siltā ziema Eiropas ziemeļos ietekmē arī gājputnu migrāciju ciklu. Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko saņēmis šogad pirmo informāciju par ziemeļu gulbjiem, kas atgriezušies no ziemošanas teritorijām Vācijā, informē Latvijas dabas muzeja pārstāve Polīna Šķiņķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dabas muzeja ornitologs, vadošais gulbju pētnieks Latvijā, Dmitrijs Boiko atklāj, ka šī gada janvārī Aizputes novada Kazdangas apkārtnē tika novēroti seši ziemeļu gulbji – divi pieaugušie un četri jaunie putni. Lai arī pētniekus agrais gājputnu atgriešanās laiks nav pārsteidzis, tomēr saņemtais ziņojums par konkrēto putnu novērojumu apstiprina to aizlidošanu rudenī un atgriešanos Latvijā janvārī.

Visi četri perējuma mazuļi pērn tika apgredzenoti, tādēļ bija iespēja izsekot līdzi putnu gaitām. Ornitologs stāsta, ka no no 24. novembra līdz 1. janvārim par šo perējumu tika saņemtas arī ziņas no ziemošanas vietām Vācijā. "Šajā gadījumā gulbju gredzenošana palīdzēja nešaubīgi noteikt, ka janvārī novērotie seši gulbji ir pirmie gājputni, kas atgriezušies. Īpaši tādēļ, ka neierasti siltajā ziemā Latvijā palika pārziemot ap 1000 ziemeļu gulbju – gan putni no ziemeļu reģioniem, gan arī vietējie gulbji, kas nedevās prom," viņš stāsta.

Novērotā perējuma pieaugušie putni februārī, martā sāks ieņemt labākās ligzdošanas vietas, bet aprīlī četri jaunie putni atstās perējumu, lai veidotu savus pārus un ligzdas. Speciālists prognozē: "Ja kļūtu aukstāks, sals saglabātos un veidotos sniega sega, putni visdrīzāk atkal pārlidotu uz Rietumeiropu. To mēs novērojām pērn, kad cits Latvijas ziemeļu gulbju perējums bija devies uz ziemošanas vietām divreiz. Gulbju perējums, kas 2018. gadā gredzenots netālu no Saldus sākumā no 01.12.2018. līdz 12.01.2019. tika novērots Vācijā, tad nofotografēts 20. janvārī pie Saldus un, atnākot aukstākam laikam, atkal bija spiests doties atpakaļ uz Vāciju, kur to novēroja visu februārī. Martā putni atkal tika manīti Latvijā."

Tiek paredzēts, ka nākamie Latvijā atgriezīsies lauku cīruļi, ķīvītes, dzērves, lauku baloži u.c., bet vai tas būs janvāris vai februāris, atkarīgs no laika apstākļiem.

Boiko ziemeļu gulbju ikgadējā gredzenošana ir plašākais jebkad veiktais sugas pētījums Eiropā. Gredzenošana pētniekiem palīdz izdarīt secinājumus par dažādu faktoru, tai skaitā, mainīgo laika apstākļu ietekmi uz ziemeļu gulbju paradumiem un izdzīvošanu.

Tags

Aizpute Dzīvnieki Ziema
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form