Svarīgi jautājumi, kas jāņem vērā pirms suņa iegādes
Foto: Shutterstock

Jauns mājas mīlulis un uzticams kompanjons ikdienas dzīvē ienes daudz prieka, tomēr reizēm laimes sajūta aizēno citus svarīgus aspektus. Suns vidēji dzīvo 12 gadus, ieviešot būtiskas izmaiņas saimnieka dzīvē. Padomos, kas palīdzēs pieņemt nozīmīgo lēmumu, dalās Zemkopības ministrijas pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirms iegādāties suni, vispirms vajadzētu padomāt un atbildēt uz dažiem jautājumiem:

 1. Vai man būs pietiekami daudz brīva laika, ko veltīt sunim?
 • Par suni nepieciešams rūpēties katru dienu.
 1. Sunim nepieciešamas regulāras pastaigas, vismaz divas reizes dienā, kā arī vēlamas nodarbības un suņa specializēta apmācība.
 2. Ko es iesākšu ar suni, kad došos brīvdienās?
 3. Vai man ir pietiekami daudz vietas mājā vai dzīvoklī, kur turēt suni?
 4. Vai man ir pietiekami daudz naudas, lai uzturētu suni?
 • Vidējās suņa izmaksas gadā var sasniegt līdz pat tūkstotim eiro (izmaksās iekļauta barība, aprūpes piederumi, veterinārie pakalpojumi, pretparazītu līdzekļi, atkarībā no pašvaldības – suņa turēšanas nodeva u.c.).

Kāds suns man būtu vispiemērotākais?

 1. Kā suns saderēs ar manu dzīvesveidu? Dažādām suņu šķirnēm ir atšķirīga vajadzība pēc fiziskās slodzes, nodarbībām, aprūpes.
 2. Nepieciešams izpētīt pieejamo informāciju uzticamos avotos, konsultēties ar veterinārārstu un profesionālām suņu audzētāju organizācijām ar labu reputāciju par piemērotāko suņu šķirni.

Kur iegādāties dzīvnieku?

 1. Pie uzticama suņu audzētāja;
 2. Reģistrētā suņu patversmē.

Pārtikas un veterinārā dienestā reģistrētas suņu patversmes lūko šeit.

Kam pievērst uzmanību pirms suņa iegādes:

 1. Nekad neiegādājieties suni steigā, citu cilvēku, medijos vai soctīklos publicētas informācijai vai tml. iespaidā, pirms viss nav rūpīgi apsvērts un izvērtēts. Dzīvnieks nedrīkst būt dāvana, iepriekš nevienojoties ar potenciālo suņa saimnieku.
 2. Rūpīgi jāapskata sludinājumus, kur pārdod/atdod dzīvniekus.
 3. Jāizvērtē, vai ievietotie dzīvnieku attēli ir atbilstoši sludinājuma tekstam (skaidri saskatāmi dzīvnieki; tiek pārdoti tieši attēlos redzamie dzīvnieki, nevis pievienoti foto priekšstatam par šķirni, mākslinieciski noformēti attēli u.c.).
 4. Vai sludinājumā ir norādīts tirgotāja nosaukums (reģistrēti suņu audzētāji vienmēr norāda savu nosaukumu).
 5. Jāsazinās telefoniski ar potenciālo suņu pārdevēju (uzdod jautājumus par konkrēto dzīvnieku; jāņem vērā, ka arī pircējam var tikt uzdoti jautājumi, vai viņš ir spējīgs rūpēties par dzīvnieku). Suņu audzētājiem ir plašas zināšanas par konkrēto suņu šķirni.
 6. Profesionālajām audzētāju organizācijām var pajautāt rekomendācijas un atsauksmes par konkrēto šķirnes suņu audzētāju.

Dzīvnieku audzētāju profesionālo organizāciju sarakstu var atrast Lauksaimniecības datu centra mājas lapā.

7. Iegādājoties suni, vienmēr jādodas uz tā mājvietu (nesatiekoties ar savu potenciālo mājdzīvnieku autostāvvietā, degvielas uzpildes stacijā vai tml. vietās; nav ieteicams izvēlēties suņa piegādi uz mājām). Jāpavēro suns savā ierastajā vidē, kucēnus – kopā ar savu māti. Jānovērtē, kādos apstākļos dzīvnieks uzturas, kāda ir viņa socializācijas pakāpe.

8. Jānoskaidro suņa vecums, dzimums un izcelsme.

Nedrīkst tirgot suni, kas nav sasniedzis astoņu nedēļu vecumu un ja nav pagājusi vismaz viena nedēļa pēc pēdējās vakcinācijas.

 • Ja paredzēts ceļot kopā ar kucēnu, jāņem vērā, ka daudzās valstīs nedrīkst ieceļot ar kucēnu, kas ir jaunāks par 15 nedēļām.

9. Jānoskaidro, vai suns ir vakcinēts.

 • Ierakstu par vakcināciju dzīvnieka pasē veic praktizējošs veterinārārsts.
 • Kucēniem vakcinācija tiek veikta: sešu nedēļu vecumā (dzīvnieku drīkst nodot jaunajam īpašniekam pēc astoņu nedēļu vecuma sasniegšanas);astoņu nedēļu vecumā (dzīvnieku drīkst nodot jaunajam īpašniekam pēc deviņu nedēļu vecuma sasniegšanas);12 nedēļu vecumā (dzīvnieku drīkst nodot jaunajam īpašniekam pēc 13 nedēļu vecuma sasniegšanas).

10. Jānoskaidro, vai suns ir apzīmēts ar mikroshēmu un reģistrēts Lauksaimniecības datu centra datu bāzē. Iegādājoties dzīvnieku, tas jāpārreģistrē uz jaunā īpašnieka vārda. Tam ir izsniegta mājas (istabas) dzīvnieka pase, kurā tiek norādīts suņa jaunais īpašnieks.

11. Jānoskaidro, vai ir veikta dzīvnieka kastrācija, sterilizācija vai kādas citas manipulācijas.

12. Jāpavēro suns – acīm, ausīm un anālajai atverei ir jābūt tīrām, elpošanai klusai, zobiem baltiem un smaganām sārtām, ribas nedrīkst izspiesties, sunim jābūt bez klibuma pazīmēm un adekvāti jāreaģē uz apkārtējo vidi.

13. Nedrīkst pārdot slimus, ievainotus suņus, dzīvniekus, kam ir parazīti, sieviešu kārtas dzīvniekus meklēšanās periodā vai grūsnības perioda otrajā pusē, suņus ar kupētām ausīm un astēm.

Latvijā ir atļauta astes apgriešana tikai šādām suņu šķirnēm:

 1. asspalvainajam foksterjeram,
 2. gludspalvainajam foksterjeram,
 3. krievu medību spanielam,
 4. vācu asspalvainajam putnusunim,
 5. vācu īsspalvainajam putnusunim,
 6. vācu medību terjeram.

14. Jānoskaidro, vai suņa pārdevējs slēdz pirkšanas/pārdošanas līgumu (ja suni paņem no patversmes – adopcijas līgumu), kas sniedz papildus garantijas.

 • Latvijas teritorijā attiecībā uz suņu tirdzniecību nav paredzēti ierobežojumi, tos var tirgot izmantojot, piemēram, patērētājam noslēdzot distances līgumu internetā.
 • Pirms distances līguma slēgšanas pārdevējam jāsniedz šāda informācija:

- par suni un tā īpašības raksturojoša informācija, tā vecumu, šķirni u.tml.;
- informāciju par galīgo cenu;
- piegādes un citām izmaksām;
- informāciju par atteikuma tiesībām, atteikuma veidlapa;
- informāciju par piegādi, līguma izpildi;
- apmaksas kārtību un citiem līguma noteikumiem.
Līgums jāizlasa pirms parakstīšanas.

 • Patērētājam ir tiesības atteikties no distances līguma veidā iegādātā suņa 14 dienu laikā no suņa piegādes dienas (piemēram, aizpildītas atteikuma veidlapas veidā). Vienlaikus patērētājam jārēķinās ar pienākumu nodot atpakaļ pārdevējam iegādāto suni.

Informācija saistībā ar suņu tirdzniecību internetā sagatavota sadarbībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form