Brīvdienās saņemti 200 zvani par ronēniem; 8 sakosti dzīvnieki nogādāti Rīgas Zoo
Foto: Publicitātes foto

Ziemai neierasto laika apstākļu un siltā pavasara dēļ Baltijas jūras Rīgas līča piekrastē patlaban sastopams lielākais roņu mazuļu skaits pēdējos gados. Lai gan iedzīvotāji ļoti aktīvi vēršas ar lūgumu tos glābt un pārvietot, Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka ronēniem palīdzība lielākoties nemaz nav nepieciešama.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nedēļas nogalē Dabas aizsardzības pārvalde lielākoties saņēma zvanus no Jūrmalas, Rīgas un Rīgas līča Kurzemes piekrastes. Pēc speciālistu aplēsēm patlaban jūras piekrastē Latvijā sastopami vairāki desmiti ronēnu, un gandrīz visi ir veselīgi un pludmalēs vienkārši atpūšas un uzkrāj spēkus.

Uz Rīgas Zooloģisko dārzu atlabšanai dažu dienu laikā pārvaldes vides inspektori pārveduši astoņus roņu mazuļus, no kuriem lielāko daļu ir sakoduši savā vaļā palaisti suņi. Līdz ar to atkārtoti iedzīvotājiem tiek atgādināts – dodoties pastaigās pludmalēs, savus četrkājainos draugus turēt piesietus pavadā.

Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns piebilst, ka vairākiem no zoodārzā nogādātajiem roņiem ir neglābjami sakostas acis, citiem ķermeni klāj dziļas un plašas rētas, kas jau ir pamatīgi iekaisušas. Šo problēmu dēļ lielākajai daļa no atvestajiem izredzes izdzīvot ir ļoti niecīgas.

Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts, roņu pētnieks Valdis Pilāts skaidro, ka šajā pavasarī pelēko roņu skaits piekrastē ir lielākais pēdējo gadu laikā un, visticamāk, tas saistīts ar klimata pārmaiņām un neparasti silto ziemu. Šādos apstākļos roņu mammas mazuļus pasaulē laiž ierobežotā platībā uz mazām saliņām Igaunijas teritorijā, nevis kā būtu paredzēts – uz ledus. Saliņās burzmā pastāv ļoti augsts risks roņu mazuļus pazaudēt. Ja ilgāku laiku mammai neizdodas atkal atrast savu mazuli, tas dodas jūras ūdeņos meklēt barību, un tā rezultātā izklīst pa visu Rīgas jūras līci.

Lai gan pamanot mazu, baltu un pūkainu ronēnu cilvēki līdzjūtības dēļ vēlas tos glābt un meklēt palīdzību, tas lielākoties nav nepieciešams. Liedagā redzamajiem ronēniem vislabākā palīdzība ir to ignorēšana. Tāpēc iedzīvotāji tiek aicināti tos likt mierā un netuvoties.

Iedzīvotājiem pludmalē atrastos ronēnus pašiem nav ļauts glābt, jo tā tiek apdraudēta gan ronēna, gan glābēja veselība. Palīdzība nepieciešama tikai bīstami savainotiem ronēniem. Šādā gadījumā lūgums zvanīt pārvaldei pa tālruņa numuriem: 27878099 (Kurzeme), 26424972 (Pierīga) un 26329412 (Vidzeme). Tikai nepieciešamības gadījumā speciālisti dosies pie roņu mazuļa un pēc situācijas izvērtēšanas lems par turpmāko rīcību – roņa pārvietošanu vai nogādāšanu uz Rīgas Zooloģisko dārzu atlabšanai. Atrastu mirušu roņu gadījumā jāinformē vietējā pašvaldība, jo bojā gājušo dzīvnieku savākšana ietilpst pašvaldību funkcijās.

Tags

Dabas aizsardzības pārvalde Jūrmala Kurzeme Ronis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form