Pirmie mazuļi un izdētās olas: kas jauns šopavasar Rīgas zoo
Foto: Publicitātes foto

Ārkārtējās situācijas dēļ Rīgas zoodārzs un tā filiāle "Cīruļi" ir slēgti apmeklētājiem, taču tas nenozīmē, ka arī dzīvnieku ierastajai dzīvei un ciklam uzlikta pauze. Ikdiena aizvien rit ierastajā režīmā, un pavasaris tiek sagaidīts ar gadalaikam ierastajām nodarbēm un saimes paplašināšanos.

Stāsti par zoodārza iemītniekiem šobrīd pārcēlušies no klātienes uz sociālajiem tīkliem. Interesantākajām norisēm iemītnieku dzīvēs vari sekot līdzi šeit.

Mazuļi

Šī gada steidzīgākie – karošknābju mazuļi – jau izauguši un iejukuši pieaugušo putnu barā, un praktiski vairs nav atšķirami no vecākiem. Savukārt viņu kaimiņiem klinšu ibisiem mazulis izšķīlies tikai pavisam nesen. Zoodārza pārstāvji cer, ka tas izaugs liels, sniedzot ieguldījumu šīs Pasaules Sarkanās grāmatas EN (nopietni apdraudēts – "endangered") kategorijā iekļautās sugas nebrīves populācijas uzturēšanā.

Ne mazāk prieks ir par 28. februārī dzimušo Mišmi takinu meitenīti Atēnu. Arī šī Āzijas kalnu rajonos mītošā dobradžu dzimtas suga iekļauta Pasaules Sarkanajā grāmatā VU (jutīga suga – "vulnerable") kategorijā. Mazā druknā delvere ir labi iekļāvusies barā un it visur seko līdzi savai mātei Simonkai. Plašāk par takiniem lasi šeit.

Nedaudz vecāki (27. janvāris un 2. februāris), taču vēl krietni bailīgi ir divi huzārpērtiķēni, kas par vislabāko un drošāko vietu uzskata savas mātes vēderu, pie kura turas cieši jo cieši. Tikai, pārliecinājušies par drošību, tie nedaudz attālinās no savas sargātājas. Savukārt pēc katra aizdomīga trokšņa steidz atpakaļ drošībā.

Pirmo pamatu nākošajai paaudzei ielikuši zoodārza lielākie putni kazuāri, kas pasaulē ir otri lielākie aiz Āfrikas strausa. Mātīte izdējusi šogad pirmo olu – lielu, skaistu, noklātu ar gaiši zaļiem sīkiem plankumiem. Pēc šīs sugas tradīcijām mātīte sadēj ligzdā olas un pārējo atstāj tēviņa ziņā, kurš dējumu perē un pēc tam viens vadā un audzina mazuļus. Pirmais mēģinājums izperēt olas kazuāriem zoodārzā bija pagājušā gada augustā, taču pasākums beidzās nesekmīgi. Neliels ieskats lūkojams šeit.

Savukārt zoodārza akvārijā nesen izšķīlušies mazuļi sarkanajam hromim.

#KukaiņuSalidojums

Sociālajos tīklos Rīgas zoodārzs ikvienu aicinājis kopā veidot "Kukaiņu salidojumu". Lai nodarbinātu radošo fantāziju, interesenti aicināti no tuvākajā apkaimē pieejamiem dabas materiāliem izveidot savu īpašo un neatkārtojamo kukaini, nofotografēt un atsūtīt zoodārza pārstāvjiem. No darbiņu fotogrāfijām tiek veidotas virtuālās galerijas zoodārza feisbuka lapā.

Zoodārzā šobrīd valda pavasaris. Dārzs kļūst arvien zaļāks, jo sāk plaukt koki un krūmi, sarkaniem ziediem zied rododendru krūmi, citviet izpletušās dzeltenas forsītiju kupenas. Pāvu aplokā jau teju divus mēnešus zied pāvu astes, cita par citu kuplāka un krāšņāka.

Ik pa laikam pāri zoodārzam pārveļas skanīgas dzērvju klaigas. Īpaši runīgas ir Japānas dzērves, kas demonstrē ne tikai skaņo dziesmu, bet arī lieliskas dejas prasmes.

Lai arī saule pār debess jumu ripo, reizēm rādīdama visai aukstus zobiņus, tomēr kamieļi jau ziņo, ka visai drīz būs pavisam silts, tādēļ laicīgi ir jāpārģērbjas vasaras tērpos. Šiem dzīvniekiem jau sāk nokarāties garās vilnas kumšķi, radot visai ērmīgu kamieļa izskatu. Par šiem procesiem ļoti priecīgi ir zoodārzā un tā apkaimē mītošie savvaļas putni, kuri priecīgi uzlasa izkritušo vilnu un steidzīgi stiepj uz savām ligzdām, lai iebūvētu tur mīksto klājumu. Dažas nepacietīgākās vārnas reizēm mēdz uzsēsties dzīvniekam uz muguras, un plūkāt vilnu, bet kamielis par to nebēdā, stāsta zoodārza pārstāvji.

Ņemot vērā, ka pagaidām Rīgas zooloģiskā dārza un filiāles "Cīruļi" durvis ir slēgtas, galerijā vari doties virtuālā pastaigā un apskatīt, kā šopavasar rit iemītnieku dzīve!

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form