Mazuļu laiks! Rīgas zoo iemītnieku saime kļuvusi kuplāka
Foto: Publicitātes foto

Arī Rīgas zoodārzā pavasaris rit pilnā sparā, un arī dzīvnieku ģimenēs parādās arvien jauni un jauni mazuļi, informē zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rīgā – ziemeļbriedēns, pundurkalitriksu dvīņi, putni perē olas

Pagājušo svētdien meža ziemeļbriežu mammai atskrēja telēns – meitenīte. Kā jau pieklājas, mazulis tērpts kārtīgi maskējošā tumši brūnā krāsā. Pagaidām vēl mazais izvēlas krāt spēkus un daudz laika pavada atpūšoties kādā iedobē, tādēļ mazo ziemeļbriedēnu tuvākajās dienās pamanīs tikai acīgākie zoodārza apmeklētāji.

Savukārt Tropu mājas siltajā daļā pasaulē mazākajiem pērtiķēniem – austrumu pundurkalitriksiem – piedzimuši dvīņi. Lielkalns stāsta, ka no apmeklētājiem nereti dzirdams izbrīna teiktais – viņi ir tik maziņi, tad kādi piedzimst viņu mazuļi? Un atbilde ir pavisam vienkārša: "Lieli!" Patiešām lieli, salīdzinot pieaugušā izmēru, respektīvi, katrs mazulis sver ceturto daļu no pieaugušā masas, pārstāvis skaidro. Pēc dzemdībām mazuļu aprūpē iesaistās tēviņš, kurš uzņemas bērnu nēsāšanu, aprūpi, sildīšanu un sargāšanu. Vēlāk mazo bēbju aprūpē iesaistās arī pārējie bara locekļi – vecākie brāļi un māsas.

Kazuāru tēviņš Sudrabs joprojām cītīgi perē divas zaļganas olas kazuāru mītnes iekšienē. Arī Japānas dzērves rūpīgi silda divas olas, tāpat arī dējumu perē baltā pūce.

Filiālē "Cīruļi" – Hailandes teliņš, divi "šuneļi", jēru, kazlēnu, un zilo telēnu birums

Marta beigās Hailandes govju barā piedzima bullēns – pilnīgs pretstats saviem vecākiem. Ja pieaugušie dzīvnieki garās, pinkainās vilnas un milzīgo ragu dēļ izskatās bīstami un neprognozējami, mazuļi izskatās kā mīkstas plīša rotaļlietas ar cirtotu brūnu kažociņu. Tieši tāds ir arī šogad dzimušais puika vārdā Dižausis (mamma Gaja un tēvs Podiņš).

Vai zināt dzīvnieku, kuram var saskatīt iezīmes no govs, cūkas un suņa? Tas ir Āzijas augstkalnu iemītnieks jaks. Šogad viņu pulks kuplinājies par diviem mazuļiem. 2. aprīlī pasaulē nāca meitene Daba, savukārt 15. maijā piedzima puika vārdā Putenis. Nu abi telēni ir sadraudzējušies un nododas kopīgām rotaļām – skraidelē, lēkā, spārdās, dzenā viens otru, gluži kā šuneļi, astes gaisā izslējuši, taču pēc intensīvas fizkultūras elso kā suņi mēles izkāruši. Bet cūka? Jaku balsis ir nedaudz līdzīgas cūkas rukšķēšanai.

Bez tam daudz mazuļu sadzimuši "Cīruļu" aitām, Kamerūnas kazām, kā arī leģendām apvītajām Latvijas zilajām govīm.

Fotogalerijā – Rīgas zoodārza un filiāles "Cīruļi" saimes jaunpienācēji.

Covid-19 secinājumi


"Atverot zoodārzu un filiāli "Cīruļi" apmeklētājiem, nedaudz bažījāmies, kā nu tagad būs. Tomēr liels bija prieks, ka nācēju ģimenes ir ļoti disciplinētas, mazie apmeklētāji pieskata savus vecākus un otrādi, tādējādi šķiet, ka viss būs kārtībā," norāda Lielkalns. "Bez tam ir mainījusies apmeklējuma tradīcija – cilvēki vairāk laika pavada, vērojot dzīvniekus, nesteidzīgi dodas no viena pie otra voljēra, izbaudot apmeklējumu un iespēju saturīgi pavadīt laiku.

No 30. maija plānots apmeklētājiem atvērt vēl vienu ēku – terāriju, ļaujot aplūkot daudzveidīgos rāpuļus. Šeit arī viens jaunums – pirmo reizi zoodārzā būs aplūkojama Latvijā reti sastopamā zaļā vārna. Tas ir krāšņs, zili zaļš putns ar oranži brūnganu muguru, kam mūsu zeme ir izplatības areāla ziemeļu robeža. Vienlaikus piepildās arī terārija ēkas priekšpusē izvietotie vasaras voljēri.

Esi draugs – ievēro noteikumus!

Ikviens aicināts atcerēties, ka Rīgas zoodārzā un zoodārza filiālē "Cīruļi" apmeklētāji nedrīkst barot dzīvniekus. Lieks un nepiemērots kumoss maitā zoodārza iemītnieku vielmaiņu.

"Zoodārzā nedrīkst braukāt ar "dipdap" riteņiem, skrejriteņiem, skrituļdēļiem, skrituļslidām un žiroskūteriem. Dzīvnieki baidās no šiem grabošajiem braucamrīkiem, bez tam zooloģiskā dārza reljefs ir mainīgs – ieplakas mijas ar uzkalniem. Rezultātā traumas var gūt gan paši braucēji, gan garāmejošie cilvēki. Tādēļ, braucot uz zoodārzu, atstājiet šos pārvietošanās līdzekļus mājās vai automašīnās," uzsver Lielkalns.

Tags

pavasaris Rīgas Zooloģiskais dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form