Aptauja: Kādas prasmes un īpašības cilvēkiem vajadzētu aizgūt no mājas mīluļiem
Foto: Shutterstock

Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka cilvēkiem no suņiem vajadzētu aizgūt prieku par mazām ikdienas lietām, nesalaužama uzticība līdzcilvēkiem, kā arī spēja izbaudīt mirkli un sajust apkārtējo cilvēku noskaņojumu, liecina barības zīmolu "Whiskas" un "Pedigree" un pētījumu aģentūras "Norstat Latvija" veiktā aptauja. Savukārt top trīs īpašības, kas cilvēkiem būtu jāaizgūst no kaķiem, ir neatkarība un individualitāte, spēja vienmēr "piezemēties uz četrām kājām" un spēja pateikt "Nē!".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mūsdienās mājdzīvnieki ir ģimenes locekļi, kas palīdz atraisīt cilvēkos pašas labākās īpašības un var iemācīt saviem īpašniekiem daudzas prasmes. Kaķiem un suņiem ir dažādi raksturi, un tas ir viens no iemesliem, kādēļ sabiedrībā ir kaķumīļi un suņumīļi. Aptaujā, kas tika veikta 2020. gada jūlijā/augustā, piedalījās vairāk nekā 1000 respondentu no visas Latvijas.

Saskaņā ar balsošanas sacensību ietvaros veikto aptauju, 66 procenti Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka cilvēkiem no suņiem būtu jāaizgūst priecāšanās par mazām ikdienas lietām. Savukārt 48 procenti respondentu domā, ka tā ir nesalaužama uzticība līdzcilvēkiem. Tikmēr 33 procenti ir vienlīdz pārliecināti, ka tai ir jābūt spējai izbaudīt mirkli un sajust apkārtējo cilvēku noskaņojumu. 29 procenti šīs aptaujas dalībnieku arī norāda uz spēju sajust nepatikšanas un vajadzīgos brīžos būt atturīgiem, bet 28 procenti domā, ka cilvēkiem no suņiem būtu jāpārņem spēja būt atvērtiem par emocijām.

Jānis Krīvēns, mūziķis un suņa Pūčs īpašnieks, ir novērojis, ka viņa sunim piemīt gan kaķiem, gan suņiem raksturīgas īpašības: "Pūčs ir netipiski nosvērts, mierīgs un pašpietiekams. Es daudz laika pavadu, strādājot ar datoru, darbojoties pie dažādiem projektiem, tāpēc dienas laikā nevaru pievērst viņam pietiekami lielu uzmanību. Taču tas viņu nemaz nesatrauc, jo viņu raksturo pāris labas kaķu īpašības. Piemēram, īpašs uzsvars uz pašpietiekamību. Man labpatīk domāt, ka viņš ir intelektuālis savas burvīgās dabas dēļ."

Aptaujas laikā Latvijas iedzīvotāji tika arī lūgti novērtēt, kuras kaķu īpašības, viņuprāt, cilvēkiem vajadzētu aizgūt. Vairāk nekā puse jeb 52 procenti respondentu atzina, ka cilvēkiem no kaķiem vajadzētu aizgūt neatkarību un individualitāti, bet 51 procents – spēju vienmēr "piezemēties uz četrām kājām" jeb, citiem vārdiem sakot, spēju izkļūt no nepatikšanām. Nedaudz mazāk, proti, 40 procenti aptaujas dalībnieku atzīmēja, ka cilvēkiem jāaizgūst kaķu spēja pateikt "Nē!", kad tas ir nepieciešams. Katrs trešais respondents norādīja uz kaķu prasmi neatlaidīgi pastāvēt par savu mērķi un patstāvību, kā arī uzticību un lojalitāti saviem tuvākajiem cilvēkam. Tikmēr 19 procenti uzsvēra rotaļīgumu.

Aptauja: Kādas prasmes un īpašības cilvēkiem vajadzētu aizgūt no mājas mīluļiem
Foto: Shutterstock

Laura Ikauniece, Latvijas vieglatlēte un kaķu īpašniece, atzīst, ka nevar iedomāties savas mājas bez saviem mīluļiem. "Kaķi ir tik ziņkārīgi, neatkarīgi un gudri. Viņi vienmēr uzlabo garastāvokli. Tādas majestātiskas būtnes. Manuprāt, kaķis veido mājīguma sajūtu, attīra māju no sliktām enerģijām un vēl spēj ar murrāšanu palutināt savu saimnieku."

Pašreiz Latvijā noris draudzīgas balsošanas sacensības "Suns vai kaķis?", kuru mērķis ir ne tikai mudināt sabiedrību iestāties par dzīvnieku labturību un aizsardzību, bet arī noteikt, vai mēs esam suņu vai kaķu cilvēku valsts. Latvijas iedzīvotāji ir aicināti balsot īpašā tiešsaistes platformā "sunsvaikakis.lv". Šobrīd aktuālie balsošanas sacensību "Suns vai kaķis?" rezultāti rāda, ka mūsu sabiedrībā ir vairāk suņumīļu. Proti, 50,3 procenti savu balsi ir atdevuši par suņiem, savukārt 49,7 procenti – par kaķiem.

Balsot sacensībās "Suns vai kaķis?" var līdz pat 4. oktobrim, kad visā pasaulē tiks atzīmēta Starptautiskā dzīvnieku aizsardzības diena. Kampaņas izskaņā mājdzīvnieku barības zīmoli "Whiskas" un "Pedigree" ziedos septiņas tonnas mājdzīvnieku barības dzīvnieku patversmēm visā Latvijā, proti, dzīvnieku patversmēm "Ulubele", "Labās Mājas", "Slokas dzīvnieku patversme", "Jelgavas dzīvnieku patversme", "Pūkainis.lv", "Liberta" un "Ar sirdi delnā".

Tags

Dzīvnieki Kaķis Suns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form