NBD var iepazīt invazīvu citzemju sugu – Ķīnas cimdiņkrabi
Foto: Publicitātes foto

Ciemojoties Nacionālajā Botāniskajā dārzā (NBD), iespējams apskatīt ne tikai augu pasaules krāšņumus, bet arī iepazīties ar invazīvu citzemju sugu – Ķīnas cimdiņkrabi. Trīs šīs sugas eksemplāri nupat noķerti Ķīšezerā, vēstī NBD ieraksts "Facebook".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopš 22. oktobra NBD apmeklētāji iemītnieku var apskatīt oranžērijā izvietotā akvārijā. Kā skaidrots ierakstā, šīs dzīvās radības dzimtene ir Dzeltenā jūra. "Ķīniešu virtuvē tas tiek uzskatīts par delikatesi. Eiropā šo sugu ieveda 20. gadsimta sākumā ar kuģu balasta ūdeņiem. Mūsdienās cimdiņkrabis ir iekarojis lielu daļu Eiropas piekrastes un upju lejteču, tostarp arī Baltijas jūras piekrasti, novērots arī Ziemeļamerikā. Latvijā pirmo reizi sastapts 20. gadsimta 30. gados, tomēr līdz pat 90. gadiem bija visai rets, un katrs šīs sugas atradums bija jau neliela un tomēr sensācija."

Tāpat norādīts, ka Ķīnas cimdiņkrabja galvkrūšu vairoga izmērs ir 6-10 centimetri, kopā ar kājām – līdz 20 centimetriem. Savukārt priekšējās spīles ir īsas un klātas ar apmatojumu – no tā nācis arī sugas nosaukums. "Var šķist, ka krabis uzvilcis tumšus pūkainus cimdiņus. Krāsa – no tumši zaļganbrūnas līdz sarkanīgi brūnai," vēstīts ierakstā.

NBD var iepazīt invazīvu citzemju sugu – Ķīnas cimdiņkrabi
Foto: Publicitātes foto

"Suga ir ļoti izturīga, spēj pielāgoties ūdens temperatūras svārstībām, zemam skābekļa līmenim un stipri piesārņotiem ūdeņiem. Krabis ir visēdājs, pārtiek no augiem, aļģēm, bezmugurkauliniekiem, zivīm un gliemenēm," skaidro NBD. "Piekrastē rok līdz 0,5 m dziļas alas. Lielāko dzīves daļu pavada upēs, taču vairoties migrē uz sāļākiem ūdeņiem upju lejtecēs un jūras piekrastē."

Vienā reizē krabju mātīte spējot izdēt līdz miljonam olu, taču bez vairošanas ātruma un lielas konkurētspējas Ķīnas cimdiņkrabjiem ir vēl viena potenciāli bīstama īpašība: "Āzijā dzīvojošie cimdiņkrabji pārtiek no moluskiem, kas mēdz būt inficēti ar bīstamu parazītu – plaušu trematodi. Krabi apēdot, trematodes kāpuri var tikt pārnesti zīdītājiem, tai skaitā cilvēkiem. Par laimi, Eiropā šis trematodes līdz šim nav konstatētas."

NBD atgādina, ka 2020. gads ir pasludināts par starptautisko augu veselības gadu, un arī viņi piedalās pasākumos, lai iepazīstinātu savus apmeklētājus ar izplatītākiem augu veselību un bioloģisko daudzveidību apdraudošiem kaitēkļiem, slimībām un invazīvām sugām. NBD pateicas Doles zvejnieku apvienībai, Rihardam un Georgam Nikandroviem, kā arī Zigmāram Zeimulim par draudzīgu atbalstu invazīvo sugu ekspozīcijas papildināšanā.

Tags

Nacionālais botāniskais dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form