Stundas garumā aicina skaitīt putnus pie barotavām
Foto: Shutterstock

No 29. līdz 31. janvārim ikviens putnu draugs aicināts iesaistīties akcijā "Ziņo par putniem dārzā", kas vienlaicīgi norisināsies gan kaimiņvalstīs pēc vienotas metodikas, gan citviet Eiropā. Lai piedalītos, jāizvēlas vieta un stunda brīvā laika, bet par novērojumiem jāziņo dabasdati.lv.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Akcijas dalībnieka uzdevums ir vienas stundas laikā kādā no akcijas dienām saskaitīt, cik un kādu sugu putni uzturas dārzā, parkā vai pat kapsētā – jebkur, kur barojas putni. Lai veiktu šos novērojumus, nav obligāti jādodas ārpus telpām. Putnus, piemēram, putnu barotavā var droši vērot, arī lūkojoties pa logu," skaidro akcijas koordinators Agnis Bušs, piebilstot, ka šai akcijā pastāv iespēja arī ieraudzīt laukirbi, ko Latvijas Ornitoloģijas biedrība šogad atzinusi par Gada putnu un kura mēdz baroties dārza putnu barotavu tuvumā, uzlasot no zemes nobirušos graudus un sēklas.

Dalības noteikumi:

  1. Jāizvēlas vieta dārzā, parkā vai kapsētā ar labu skatu – vislabāk putnu barotavas vai putnu barošanās vietas tuvumā. Putnus var vērot arī no iekštelpām (piemēram, novērojot putnu barotavu).
  2. 2021. gada 29., 30. vai 31. janvārī jāizvēlas precīzi viena stunda, kad nav nekādu citu pienākumu. Jāpieraksta katras novērotās putnu sugas lielākais skaits, kas vienlaikus redzēts vienā vietā. Neskaitiet putnus kopā! Tad sanāks, ka vairākkārt skaitīti vieni un tie paši putni. Tāpat aicinājums neskaitīt tos putnus, kas pārlido pāri vai palido garām, bet neapstājas dārzā vai pie barotavas.
  3. Piedalīties var ikviens, kurš pazīst putnus vai vēlas iemācīties tos pazīt.
  4. Ja nepazīsti putnu un nevari atrast to putnu noteicējā, ziņo to kā "Putns (nenoteikts)" un, ja iespējams, pievieno fotoattēlu! Novērojumu kvalitātei ir liela nozīme.
  5. Putni nav obligāti jāvēro apaļā stundā, piemēram, no pulksten 13 līdz pulksten 14, bet vienas stundas periodā, piemēram, no pulksten 13.07 līdz pulksten 14.07.
  6. Ja skaita parkā vai kapsētā, aicinājums nestaigāt pa visu parku, bet izvēlēties teritoriju, kuras robežās tiks skaitīts. Ja plāno skaitīt dārzā, skaitīšanas teritorija atbilst dārza izmēram.
  7. Dārzā/parkā/kapsētā drīkst skaitīt tikai vienu reizi trīs dienu laikā. Vairākkārtīga skaitīšana vienā vietā sagroza datus, jo tiks skaitīti vieni un tie paši putni. Otro, trešo vai ceturto reizi skaiti putnus citā vietā.
  8. Arī nulle ir rezultāts. Šīs nav sacensības, kurš novēros visvairāk putnu. Mērķis ir noskaidrot, cik putnu dzīvo dārzos ziemā.
  9. Par novērojumiem jāziņo dabas novērojumu portālā www.dabasdati.lv. Ja netiek izmantots internets, rezultātus varat sūtīt pa pastu Latvijas Ornitoloģijas biedrībai, Skolas ielā 3, Rīgā, LV-1010.

Akcijas laikā no 2020. gada 24. līdz 26. janvārim Latvijā putni skaitīti 40 vietās, kopumā novērojot 2025 putnus no 45 sugām. Visbiežāk ziņots par lielo zīlīti, zilzīlīti un lauku zvirbuli. Vidēji vienā dārzā novērots 51 putns no septiņām sugām. Vislielākais putnu sugu skaits, kas 2020. gadā akcijas laikā novērots vienā uzskaites vietā, ir 22.

Akcijas mērķis ir saskaitīt putnus dārzā vai pie putnu barotavas. Ideja par akciju "Ziņo par putniem dārzā" aizgūta no Lielbritānijas, kur putnus dārzos ziemā skaita kopš 1979. gada. Akcija Latvijā norisinās jau piekto gadu.

Tags

Latvijas Ornitoloģijas biedrība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form