LDF tiešraižu 10. jubilejas priekšvakarā no ligzdas pazudis jūras ērglis Raimis
Foto: Kadrs no video

Šajā pavasarī Latvijas Dabas fonds (LDF) atklājis 10. dabas tiešraižu sezonu. Šogad skatītāji varēs sekot līdzi notikumiem astoņās jau pazīstamās ligzdās, no kurām pastiprinātākā uzmanība šobrīd vērsta Durbes virzienā – ir pazudis jūras ērgļu tēviņš Raimis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Putnu tiešraides Latvijas Dabas fonds sāka 2011. gadā ar divām kamerām – pie jūras ērgļu un zivjērgļu ligzdām, kas tika uzstādītas starptautiska šīm divām ērgļu sugām veltīta projekta ietvaros. Sākotnējais tiešraižu mērķis bija gūt ieskatu šo divu aizsargājamo putnu ligzdošanas uzvedībā, taču pēc pasaules pieredzes jau zinājām, ka putnu tiešraides arī piesaista lielu cilvēku interesi un ļauj tiem veidot labāku izpratni par dabas vērtībām," stāsta Jānis Ķuze, DAP tiešraides kameru projekta vadītājs.

Putnu tiešraides ļauj iepazīt dabas procesus un to dažādās šķautnes – arī tās, kas saistītas ar neveiksmīgu ligzdošanu, starpsugu un iekšsugu konfliktiem un putnu bojāeju. Tā arī šī sezona sākusies ar skatītājus satraucošiem notikumiem Durbes ligzdā – ir pazudis jūras ērgļu tēviņš Raimis, bet mātīte Milda, kura šobrīd perē trīs olas, viena nevarēs nodrošināt inkubāciju, līdz ar to sekmīga ligzdošana šajā ligzdā šogad maz ticama. Ķuze norāda, ka garajā Durbes ligzdas vēsturē šāds notikumu pavērsiens vērojams pirmo reizi.

Lūk, tiešraide no ligzdas Durbē, kurai līdzi vari sekot arī tu! Ar saviem novērojumiem skatītāji dalās forumā šeit.

Šogad turpināsies tiešraides no jūras ērgļu ligzdām Durbē un Slīterē, melno stārķu ligzdas Siguldā, zivjērgļu un melno kliju ligzdām Kurzemē, vistu vanagu ligzdām Rīgā, kā arī divām mazo ērgļu ligzdām Zemgalē. Tāpat turpināsies tiešraide no Līgatnes upes pie zivju ceļa, bet vēlāk ligzdām pievienosies vēl viena jauna putnu suga.

"Tiešraižu projekts īpašs ar to, ka lielākā daļa tiešraižu tiek nodrošināta, pateicoties skatītāju ziedojumiem, brīvprātīgajam darbam un atsevišķu uzņēmumu atbalstam. Sakām lielu paldies visiem mūsu uzticamajiem atbalstītājiem, kā arī tiešraižu foruma dalībniekiem portālā Dabasdati.lv, kuri nenogurstoši piefiksē vērojumus ligzdā, apkopojot vērtīgu informāciju," norāda Ķuze.

Daži interesanti fakti par tiešraidēm:

  • Pati populārākā tiešraide ir jūras ērgļu mītne Kurzemē, Durbes novadā. Tā atrodas vecas egles galotnē apmēram deviņstāvu mājas augstumā. Šī ligzda ir tiešraižu veterāne — vērojama jau kopš 2015. gada. Jūras ērglim Durbertai, kas izšķīlās 2015. gadā, pat veltīta Imanta Bunkša sarakstīta grāmata "Brīnumola".
  • Vislielākais skatījumu skaits vienā sezonā bija 8,5 miljoni skatījumu 2017. gadā. Togad skatītāju sirdis iekaroja dinamiskā zivjērgļu ligzda Kurzemē, ūpju ģimenes mazuļi un vistu vanagu darbošanās Rīgā, kā arī neparastā ūdensputna lielā dumpja dzīve niedrājā.
  • Tiešraides vēro skatītāji visā pasaulē, un pēdējos trīs gados ārvalstu skatītāju skaits kļuvis lielāks nekā vietējo – aptuveni 55 procenti skatītāju ir ārpus Latvijas, visvairāk – Polijā, Somijā, Krievijā un Vācijā, taču kopumā tiešraides vērojuši skatītāji no vairāk nekā 100 pasaules valstīm.

Tiešraides var skatīties LDF "YouTube" kanālā, Dabasdati.lv un Latvijas Dabas fonda mājaslapā, kā arī LMT Straumē.

Uzzināt par jaunākajiem notikumiem ligzdās un dalīties ar novēroto var Dabasdati.lv forumā.

Tags

Jūras ērgl Durbe
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam