Eksperts: neārstēta ērču pārnēsātā babezioze suņiem var radīt letālas sekas
Foto: Shutterstock

Līdz ar pavasara un siltāka laika iestāšanos mostas ne tikai daba, bet arī ērces, kas var būt bīstamas kā suņiem, tā arī kaķiem. Ja sava mīluļa kažokā esi pamanījis ērci, bažas par viņa veselību ir pamatotas, jo parazitējošo dzīvnieku pārnēsātās slimības var būt pat letālas mūsu četrkājainajiem draugiem. Sarunā ar portālu "Mans Draugs" Tonijs Leitāns, "Dobeles veterinārās ambulances" veterinārārsts, atzīst, ka laicīgi atklāta babezioze var tikt veiksmīgi izārstēta, un dzīvnieks var turpināt dzīvot bez raizēm.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ērces pārnēsā dažādas slimības, kas ir bīstamas dzīvnieku veselībai, un viena no tām ir babezioze. Leitāns skaidro, ka babezioze ir mikroorganisms, kas, iekļūstot cilvēka vai dzīvnieka asinīs – eritrocītos, parazitē un izraisa erotricītu sabrukšanu. Pirmās pazīmes, pēc kurām vajadzētu vērsties pēc palīdzības, ir augsta ķermeņa temperatūra. Normāla temperatūra sunim ir no 38,3 līdz 39,2 grādiem – ja tā ir augstāka, suns jau ir smagi slims. "Saimnieks, kurš savu suni pazīst, noteikti pamanīs, ka sunim ir babezioze. Dzīvnieks jutīsies ļoti slikti, būs augsta temperatūra, var būt grūtības pārvietoties, iespējama streipuļošana, klāt šim visam ir arī neēšana, kas ir smagas saslimšanas pazīmes," skaidro speciālists. "Par dzīvnieka saslimšanu liecina temperatūra virs 39 grādiem, bet pie babeziozes temperatūra parasti ir 40-41 grādi. Klīniskās pazīmes (augsta temperatūra, apetītes trūkums, nespēks) rada aizdomas, bet precīzu diagnozi var noteikt tikai laboratoriski, izmeklējot asins paraugu," papildina Leitāns. Tomēr šī slimība nav sastopama tikai suņiem. Lai gan retāk, tā apdraud arī kaķus.

Taujāts, vai šī ir vienīgā ērču pārnēsātā slimība, Leitāns norāda, ka bez babeziozes ir vēl trīs asins parazīti, ko ērces pārnēsā. Tās ir borelioze, anaplazmoze un ērlihioze. Visu šo slimību simptomi un slimības gaitas ir līdzīgas. Veterinārārsts norāda, ka metodes, pēc kurām nosaka babeziozes saslimšanu, ir klīniskas. Izmeklēšanai tiek ņemtas asins analīzes. Tāpat uz saslimšanu norāda arī ādas asiņošana, konkrētajā laukumā nodzenot apmatojumu, jo normālā stāvoklī dzīvniekam nocirptajā vietā āda neasiņos. Ir arī ātrie testi, kas veicami 15 minūšu laikā, taču, lai tie būtu precīzi, saslimšanai jābūt jau ilgāku laiku. Tā kā parazīti atrodami eritrocītos, visprecīzāk saslimšanu var noteikt mikroskopiski ar asins uztriepi.

Babeziozi jāsāk ārstēt pirmajās pāris dienās pēc klīnisko pazīmju parādīšanās, ja klīniskās pazīmes ir jau vienu nedēļu, izredzes uz izārstēšanu ir mazas. Tonijs Leitāns, "Dobeles veterinārās ambulances" veterinārsts

To, ka uztvere par šī slimības bīstamību sabiedrībā nav pārspīlēta, apstiprina arī veterinārārsts, piebilstot, ka laicīgi atvests dzīvnieks ar pareizi noteiktu diagnozi un ārstēšanu vairumā gadījumu tiek izārstēts. "Pie pirmajām saslimšanas pazīmēm dzīvnieks uzreiz ir jāved pie veterinārārsta, nevar gaidīt nedēļu, jo novilcināts gadījums var radīt neatgriezeniskas izmaiņas. Var rasties iekšējo orgānu bojājumi, tostarp var tikt ietekmētas aknas un nieres," skaidro Leitāns, norādot, ka tad ārstēšana var vairs nepalīdzēt.

Ņemot vērā, ka pavasaris un siltie laikapstākļi nesen tikai sākušies, Leitāna klīnikā kopš Lieldienām jau ir bijuši vismaz trīs babeziozes gadījumi. To nevar ilgstoši neārstēt, jo dzīvnieks dažu nedēļu laikā var aiziet bojā. Lai pasargātu savus mīluļus no letāla iznākuma, jāveic profilaktiskā aprūpe, kas ietver pilienus skaustā, kakla siksniņas vai tabletes pret ērcēm un citiem parazītiem. Vaicājot, kurš variants ir visefektīvākais, vetārsts norāda uz tabletēm, taču tās lietojamas tikai gadījumos, kad nedarbojas neviens cits preventīvais pasākums. "Svarīgi pēc katras pastaigas pārbaudīt mīluļa kažociņu uz ērču klātbūtni un atrastās ērces nekavējoties noņemt. Bez pretērču kaklasiksnām, pilieniem un tabletēm ir vēl arī ērces atbaidošas ultraskaņas ierīces un aerosoli, ar kuriem var apstrādāt dzīvnieku pirms katras pastaigas uz mežu," iesaka veterinārārsts.

Ērces apdraud ne tikai tos suņus, kuri lielāko dienas daļu pavada garā zālē vai pļavā – arī saimnieki mēdz ērces atnest mājās, kas pēcāk var radīt lielu ļaunumu. Nesteidzīgi staigājoties pa pilsētas centru, protams, sastapties ar kādu inficētu ērci iespēja ir maza, norāda speciālists.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form