Pirmo reizi Latvijā novērots garknābja šņibītis
Foto: Baiba Barkāne

Svētdien, 26. septembrī, pirmo reizi Latvijā novērota jauna bridējputnu suga – garknābja šņibītis, kas ir retums ne vien Baltijas reģionā, bet visā Eiropā, informē Latvijas Ornitoloģijas biedrībā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Garknābja šņibīti Asaru pludmalē Jūrmalas pilsētā nofotografējusi Baiba Barkāne un kā nenoteikta putna attēlu ievietojusi dabas novērojumu portālā "dabasdati.lv". Sākotnēji suga noteikta kā regulāri caurceļojošais lielais šņibītis, taču viens no aktīvākajiem portāla lietotājiem Edgars Smislovs pamanīja, ka fotogrāfijā redzamais putns ir Eiropā ļoti reti ieceļojošais garknābja šņibītis.

Garknābja šņibītis ir vidēja izmēra bridējputns, kas ligzdo Eirāzijas ziemeļaustrumu tundrās. Putna migrācijas ceļš ved uz dienvidiem. Parasti tie ziemo lielos baros piekrastēs no Dienvidāzijas līdz Austrālijai. Raksturīgi putniem migrācijas laikā ir tas, ka atsevišķi īpatņi nomaldās no ierastā maršruta, tādēļ reizumis garknābja šņibīši sasniedz arī Eiropu. Lietuvā, Igaunijā, Somijā līdz šim šī suga nav sastapta, savukārt Zviedrijā ir novērota trīs reizes (2005., 2012., 2015.).

Pirmo reizi Latvijā novērots garknābja šņibītis
Foto: Baiba Barkāne

Pēdējo reizi jauna putnu suga Latvijas savvaļā novērota 2021. gada 1. maijā Kolkā. Toreiz tā bija melnplecu kaija, ko novēroja Edgars Smislovs un Vladimirs Smislovs.

Ikviens ir aicināts ziņot par putnu novērojumiem portālā "dabasdati.lv" arī gadījumā, ja novērotā putna sugu pašu spēkiem nav iespējams noteikt, pievienojot pazīmi "nenoteikts". Ja novērojums ir fiksēts fotoattēlā, putna sugu palīdzēs noteikt portāla "dabasdati.lv" eksperti.

Tags

Daba Latvijas Ornitoloģijas biedrība Putni
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form