Astoņkāji un omāri spēj just sāpes, secinājuši eksperti; Apvienotā Karaliste pieņem mērus
Foto: Shutterstock

Pēc tam, kad pēc vairāk nekā 300 pētījumu izpētes eksperti nākuši klajā ar slēdzienu – krabjiem, astoņkājiem un omāriem ir centrālā nervu sistēma un viņi spēj just sāpes, Apvienotā Karaliste šos dzīvniekus ietvērusi "sajūtošo būtņu" sarakstā, ziņo ārzemju prese. Vēstīts, ka šis solis varētu kalpot par pamatu lielākām izmaiņām aizsardzībā pret šīm dzīvajām radībām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Apvienotās Karalistes valdība, kas šobrīd strādā pie dzīvnieku labturības likumu reformēšanas, pievienojusi galvkājus (tostarp kalmārus un astoņkājus), kā arī desmitkājvēžus (tostarp omārus, krabjus) to sugu sarakstam, kuras spēj just sāpes. Jaunais priekšlikums, kas vēl nav apstiprināts, paredz arī jaunas komitejas izveidošanu, kuras uzdevums būs sekot līdzi, lai dzīvnieku jutība lēmumu ietvaros tiktu ņemta vērā.

Jaunajā dzīvnieku aizsardzības un labturības likumdošanā par justspējīgām būtnēm jau nosaukti visi dzīvnieki ar mugurkaulu, krabjus un omārus pastumjot otrajā plānā, taču saraksta paplašinājums veikts pēc tam, kad Londonas Ekonomikas un politikas zinātnes skolas ekspertu komanda nākusi klajā ar ziņojumu – spēja just sāpes un ciešanas piemīt arī šīm dzīvajām būtnēm.

Eksperti caurskatīja vairāk nekā 300 pētījumu, vērtējot neiroloģiskos un uzvedības mērījumus šīm bezmugurkaulnieku sugām. Uzmanība tika vērsta tādiem lielumiem kā sāpju receptoru esamība, vai tie demonstrē spēju mācīties, kā reaģē uz pretsāpju medikamentiem u. c. Izpētes noslēgumā secināts, ka astoņkāju gadījumā pierādījumi bijuši pat ļoti pārliecinoši. Citu ūdenī mītošo sugu gadījumā – mazāk.

Džonatans Birčs, viens no skolas ekspertiem, uzsvēris – pētnieku interešu lokā ir vēl arī daudzas citas dzīvnieku sajūtas, piemēram, prieks, labsajūta, komforts. Taču tieši sāpēm un ciešanām ir īpaša nozīme dzīvnieku labturības likumos.

Vēstīts, ka šis fakts izmaiņas tūlītēji neietekmēs restorānu un komerciālās nozvejas biznesu, taču tas varētu nākotnē palīdzēt veidot dzīvnieku labturības politiku. "Humānai kaušanai nepieciešama apmācība. Šie ir principi, kurus cilvēki labprāt piemēro, runājot par mugurkaulniekiem," teicis Birčs.

Iepriekš minēto sugu pārstāvju iekļaušana justspējīgo būtņu sarakstā gaismā izcelusi arī problēmu par, piemēram, omāru gatavošanu kulinārijā (likšanu karstā ūdenī bez apdullināšanas) vai dzīvu desmitkājvēžu pārdošanu nepieredzējušiem indivīdiem.

Tags

Dzīvnieki
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form