Lai arī mežā silti svētki: kā pareizi rotāt eglīti zvēriem
Foto: Shutterstock

Daudzās gaismiņas, dekorācijas, bērnu darinātie rotājumi un, protams, ikgadējā Ziemassvētku eglīte ir daļa no tradicionālajiem Ziemassvētku dekoriem. Šogad vari pievienot jaunu tradīciju savam "svētku dekorēšanas projektam" un kopā ar ģimeni izrotāt āra eglīti ar gardiem kārumiem savvaļas dzīvniekiem! Eglītes rotāšana ar ēdamiem rotājumiem ir veids, kā dalīt svētku noskaņu ar meža zvēriem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ar kādiem gardumiem palutināt meža dzīvniekus?

"Latvijas Valsts meži" Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs aicina cilvēkus neaizrauties ar ārzemēs audzētu citrusaugļu vai līdzīgu augļu nešanu uz mežu, jo tie meža ekosistēmai ir sveši. Turklāt, maz ticams, ka stirnai, zaķim vai kādām citam meža dzīvniekam šādi augļi izraisīs kādu interesi un vispār kaut ko labu dos.

"Mums patiek ar saviem dārzeņiem un saviem augļiem. Vēlos gan piebilst, ka meža dzīvniekiem vispiemērotākie dārzeņi būs kāposti, burkāni, kā arī bietes. Protams, meža cūkas ēdīs arī kartupeļus. Bet kāposts, burkāns un biete varētu būt tie galvenie un paši labākie dārzeņi, ar kuriem palutināt meža dzīvniekus svētkos. Tie nav dārgi, un daudzi cilvēki šos dārzeņus ir paši izaudzējuši savos dārzos," portālam "Mans Draugs" pastāstīja Kotovičs.

Viņš piebilst, ka, runājot par augļiem, numur viens produkts, protams, ir ābols. Tas meža dzīvniekam ir visdabiskākais, jo mežā ir mežābeles, un dzīvnieks ar ābolu ir jau iepazinies. Tātad, pilsētnieki var iegādāties Latvijā audzētus ābolus un tos nogādāt līdz mežam, savukārt laukos dzīvojošie var savus otrās vai trešās šķiras ābolus "noziedot" meža dzīvniekiem.

Kā rotāt meža eglīti?

Protams, daudziem ir vēlme eglītes skaisti izrotāt, taču tas šoreiz nebūt nav tas būtiskākais. Speciālists mudina, ka svarīgi, lai dekorēšanā netiktu izmantots neviens sintētisks materiāls. Mēģinot darīt labu, gluži pretēji izdarīsim tieši sliktu. Proti, meža dzīvnieks apēdīs šo sintētisko diegu, un viņam būs grūti no tā atbrīvoties. Savukārt, ja šis diegs paliks dabā, tas kaitēs meža ekosistēmai.

Ko tas nozīmē? Ja nav ļoti daudz sniega, dārzeņus un augļus var salikt turpat zem eglītes. Meža dzīvnieki tos atradīs! Bet, ja ļoti, ļoti gribās to ābolu uzkarināt egles zarā, tad mudinu izmantot tievu lina vai kokvilnas diedziņu, kas ir pavisam dabiski! Tomass Kotovičs

Nevajadzētu arī piemirst parūpēties, lai visā šajā procesā mežā nenonāktu citi iepakojumi vai plastmasa. Pats labākais, ja ieraugi kādu atkritumu mežā savāc to un aizved uz vietu, kur šim atkritumam vajadzētu nokļūt.

Ziema ir īstais laiks, lai iztīrītu putnu būrīšus

Speciālists stāsta, ka pie mājas pielidojušos putnus, mēs, protams, varam barot, taču meža putniem īpaša barošana nav vajadzīga. Respektīvi meža putni paši prot izdzīvot no tā, ko var atrast mežā. Bet meža putniem, īpaši gājputniem, svarīgi, lai tad, kad viņi pavasarī atgriežas, ir tīrs un sauss būrītis. "Tātad, ja tavā iemīļotajā mežmalā ir kāds putnu būris, paskaties, jo ziema ir īstais laiks, kad to iztīrīt. Pārbaudi, vai tas ir tīrs, sauss, vesels un vai tajā netek iekšā ūdens," mudina Kotovičs.

Lūk, spied šeit. Mājas lapā atrodama brošūra par putnu būriem.

Savukārt video pamācību meklē zemāk!

Tags

Kārumi Latvijas valsts meži Ziema Ziemassvētku eglīte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form