Jūras ērglenes Mildas olas Voldis nenosargā – tās apēd svešs ērglis
Foto: Kadrs no "Dabas dati" video tiešraides

Trešdien Durbē esošajā Jūras ērgļu ligzdā, kuras norises Latvijas Dabas fonds (LDF) translē videotiešraidē, svešs ērglis apēdis abas ērglenes Mildas iepriekš izdētās olas, portālam "Delfi" apstiprināja LDF Komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc viņas teiktā, ligzdā, kad perēja tēviņš, kuram iepriekš tika dots vārds Voldis, ieradās svešs ērglis un olas iznīcināja – apēda.

Tas noticis pēc pulksten 18. Pēcāk Milda un Voldis ir ligzdā atgriezušies.

Ornitologs Jānis Ķuze notikušo komentējis, sakot, ka šodien "bijām liecinieki ļoti interesantam notikumu pavērsienam – vismaz man citi šādi gadījumi nav zināmi. Lomu nospēlēja tas, ka tēviņš ir jauns un nepieredzējis, tā saite ar teritoriju un šo partneri vēl nav tik izteikta. Mātīte turpina perēt inerces dēļ, tomēr nevar izslēgt, ka šajā ligzdā tiks izdēta vēl kāda ola, tuvākā aptuveni nedēļa vai divas rādīs," viņš teica.

Ķuze norādīja, ka putnu, kas izēda olas, viņš gredzenojis 2016. gada 25. maijā Jaunpils apkārtnē. Tā ir jauna mātīte, kas sasniegusi ligzdošanas vecumu un meklē ligzdošanas teritoriju.

"Nevar izslēgt, ka redzēsim to te vēl un konflikti turpināsies," prognozēja Ķuze.

Jau ziņots, ka jūras ērgļu ligzdā piektdien, 18. martā, tika izdēta otrā ola. Pirmā ola tika izdēta otrdien, kas, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir pāris dienas vēlāk.

Kopš 2017. gada marta šajā ligzdā uzturējās jūras ērgļu pāris, kam ligzdas vērotāji devuši vārdus Milda un Raimis. Tiešraidē no jūras ērgļu ligzdas pagājusī sezona sākās ar skatītājus satraucošiem notikumiem – pazuda jūras ērgļu tēviņš Raimis.

LDF tiešraides kameru projekta vadītājs Ķuze iepriekš prognozēja, ka mātīte Milda, kura perēja trīs olas, viena nevarēšot nodrošināt inkubāciju, līdz ar to sekmīga ligzdošana šajā ligzdā bija maz ticama. Neskatoties uz to, divi putnēni izšķīlās, taču pārtikas trūkuma dēļ gāja bojā.

Kopš 2021. gada aprīļa beigām ligzdā ar Mildu kopā uzturējās tēviņš, kuram skatītāji deva vārdu K kungs. Šā gada 18. februārī K kungs kamerā bija redzams pēdējo reizi.

2022. gada 20. februārī ligzdā parādījās tēviņš, kuram tika dots pagaidu vārds S kungs. Šonedēļ tiešraides vērotāji S kungam deva vārdu Voldis par godu karā ierautās Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim. Pašlaik galvenais jautājums ir, vai viņš Voldis pienācīgi rūpēsies par Mildu, kamēr tā perē.

Durbes ligzda tiek vērota tiešraidē jau kopš 2015. gada.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jūras ērgļu mītne Kurzemē, Durbes novadā ir pati populārākā LDF tiešraide. Tā atrodas vecas egles galotnē apmēram deviņstāvu mājas augstumā.

Šī ligzda ir tiešraižu veterāne – vērojama jau kopš 2015. gada. Jūras ērglim Durbertai, kas izšķīlās 2015. gadā, pat veltīta Imanta Bunkša sarakstīta grāmata "Brīnumola".

Tags

Latvijas Dabas fonds Durbe
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form