Sākas krupju pavasara migrācija; brīvprātīgos aicina iesaistīties glābšanā
Foto: Santa Lasmane

13. aprīlī Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvalde) īstenotajā kampaņā "Misija – krupis. Izglāb princi!" brīvprātīgie Rudbāržos izglābuši pirmos migrējošos krupjus un citus abiniekus. Gaisa temperatūrai paaugstinoties, tuvākajās dienās krupji no ziemošanas vietām uz nārsta vietām pāri autoceļiem migrēs arī citviet Latvijā, tādēļ Pārvalde aicina pieteikties brīvprātīgos un būt gatavībā glābšanas darbiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopumā ar Latvijas iedzīvotāju palīdzību apzināti 28 krupju migrācijai bīstami ceļu posmi. Trijos no tiem šajā nedēļā ir uzstādītas migrāciju ierobežojošas pagaidu sētiņas: Liepājā pie Tosmares ezera, Rudbāržos pie Bāliņu dīķa un Slīteres Nacionālajā parkā pie Vaides dīķa.

"No Rubāržu brīvprātīgajiem saņēmām ziņas par pirmajiem 13. aprīlī krupju patruļā izglābtajiem abiniekiem – pieciem krupjiem, 36 vardēm un 23 tritoniem. 14. aprīļa rītā izglābti vēl četri krupji, 41 tritons un divas vaboles. Skaitļi rāda, ka krupju migrācija ir tik tikko sākusies, savukārt pirmie migranti uz nārsta vietām dodas pilnā sparā. Uz nārsta vietu vispirms dodas vardes, nedēļu vai divas pēc tām – arī krupji. Jārēķinās, ka tuvākajā laikā abinieku kustība sāksies visā Latvijā, un brīvprātīgajiem jābūt gataviem iesaistīties glābšanas darbos," teic Pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Krupji ir lēni rāpotāji, ielu vai ceļu šķērso pat 15 minūtes, tādēļ migrācijas laikā uz intensīvas satiksmes ceļiem liela daļa iet bojā zem auto riteņiem. Tā kā krupis ir nozīmīgs barības ķēdes posms, visā pasaulē tiem tiek pievērsta aizvien lielāka nozīme, un pavasara migrācijas periodā tiek piesaistīti brīvprātīgie, kas palīdz šiem abiniekiem šķērsot autoceļus.

Krupju patruļām līdz šim pieteikušies 44 brīvprātīgie, kas gatavi glābšanas misijā doties vieni vai kopā ar ģimeni. Tomēr, lai palīdzētu pēc iespējas vairāk abiniekiem veiksmīgi šķērsot autoceļus, Pārvalde cer uz papildspēkiem.

Krupju glābšanā var iesaistīties jebkurš, aizpildot anketu šeit!.Taču drošības apsvērumu dēļ bērni glābšanas darbos drīkst iesaistīties tikai pieaugušo pavadībā. Norādītajā vietnē ir redzamas arī visas līdz šim apzinātās krupju migrācijas vietas.

Sākas krupju pavasara migrācija; brīvprātīgos aicina iesaistīties glābšanā
Foto: Publicitātes attēls

Brīvprātīgajiem jāņem vērā, ka galvenie glābšanas darbi norit 2–4 stundas pēc saulrieta. Jārūpējas par savu drošību uz ceļa un jābūt pamanāmiem. Ieteicams vilkt atstarojošu apģērbu, piemēram, atstarojošu vesti, ap galvu vai rokā turēt lukturi, līdzi ņemt tīru spaini un vienreizlietojamos cimdus krupju glābšanai.

Katru gadu uz Latvijas autoceļiem tiek sabraukti tūkstošiem abinieku. Kampaņas mērķis ir samazināt uz autoceļiem bojāgājušo krupju skaitu ar aktīvu sabiedrības līdzdalību, gan ziņojot Pārvaldei vēl nereģistrētas krupju migrācijas vietas, kas šķērso autoceļus, gan aktīvajā migrācijas laikā palīdzot tos pārnest pāri ceļam drošībā jau identificētajos autoceļu posmos. Gar dažiem krupju migrācijas ceļu posmiem paredzēts uzstādīt arī nelielus žogus, kas vēl drošāk un efektīvāk palīdzēs krupjiem veiksmīgi nonākt nārsta vietā.

Kampaņa ir viena no Pārvaldes īstenotā projekta LIVE LAKE ("Ezeru pārvaldības un apsaimniekošanas uzlabošana Kurzemē un Ziemeļlietuvā") aktivitātēm. Kopumā projekta laikā ar dažādu apsaimniekošanas darbu palīdzību plānots uzlabot ezeru resursus un apsaimniekošanas efektivitāti, kā arī izglītot sabiedrību par ezeru ekosistēmām.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Komunikācija Dabas aizsardzības pārvalde Dzīvnieki Lietuva
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form